İDSO 22 Mart Konseri Süleyman Seba Kültür ve Sanat Merkezi’nde

0
501
İDSO Konseri

İDSO 22 Mart Konseri  Süleyman Seba Kültür ve Sanat Merkezi’nde…  Konserin Orkestra Şefi Theodore Kuchar…

İSTANBUL DEVLET SENFONİ ORKESTRASI, 22 MART CUMA AKŞAMI PİYANO SANATÇISI MUHİDDİN DÜRRÜOĞLU’NA EŞLİK EDECEK                                             

Orkestra Şefi Theodore Kuchar

İDSO DenizBank Konserleri İstanbulluları klasik müzikle buluşturmaya devam ediyor.   

Her Cuma akşamı İstanbul’un çeşitli salonlarında müzikseverlere klasik müzik ziyafeti sunan İDSO, 22 Mart 2019 Cuma akşamı saat 20.00’de “ Süleyman Seba Kültür ve Sanat Merkezi’ndeOrkestra Şefi Theodore Kuchar yönetiminde  solist Muhiddin Dürrüoğlu’na ( Piyano ) eşlik edecek.

Konserde; Bedrich Smetana’nın “ Ma Vlast – Moldau  (Vitava ) ” ( * ), Franz Liszt’in “ Piyano Konçertosu, No.1 ” ( ** ) ve Antonin Dvorak’ın“ Senfoni No.6” ( *** )  adlı eserleri icra edilecek.
solist Muhiddin Dürrüoğlu’na ( Piyano )

( * ) Bedrich Smetana ‘nın moldau nehrinin  akışını müziğe dökmesi sonucu oluşan eserdir. Çek besteci Bedrich Smetana‘nin má vlast serisinin en tanınmış senfonik şiirine adını veren moldau (vltava, 1874) Çek Cumhuriyeti’nin en uzun nehridir. Smetana’nın “Má Vlast” (Vatanım) isimli senfonik şiirinde büyük bir ulusal özgürlük mücadelesi anlatılmaktadır. Eserin belki de en çok bilinen ikinci bölümü olan Vltava (The Moldau) ise Prag’ı baştan sona kesen nehrin adını taşımaktadır. Vltava’da, Çek folk müziğine ait bir şarkının melodisi kullanılır. Besteci, bu bölümde nehrin devinimlerini, suyun akışını resmeder.

( ** )  Franz Liszt tarafından 1849 yılında yazılan konçertodur. Konçerto, ara verilmeksizin çalınan dört bölümden oluşmakta ve yaklaşık 20 dakika sürmektedir. İlk gösterimi Weimar’da 17 Şubat 1855’te, piyanoda Liszt eşliğinde Hector Berlioz yönetiminde yapılmıştır.

( *** ) Antonin Dvorak Çek klasik batı müziği bestecisi , keman ve org virtüözüdür.Bu eser;  1880 yılında yazılmış bir  senfonidir.

İDSO Müdürü & Program Koordinatörü Bülent Evcil; “ Süleyman Seba Kültür ve Sanat Merkezi’nde  22 Mart 2019 Cuma akşamı gerçekleştireceğimiz konserimizde yine klasik          müzik dolu bir akşam yaşayacağız. Tüm sanatseverleri konserimizde görmek istiyoruz” diyor.                             

PROGRAM :

  • Bedrich SmetanaMa Vlast – Moldau  (Vitava ) ”
  • Franz Liszt “ Piyano Konçertosu, No.1 ”
  • Antonin Dvorak “ Senfoni No.6” 
PAYLAŞ
Önceki İçerikÇanakkale İçin KAL
Sonraki İçerikİtirazım Var Masallara
Önder Aydın
Önder Aydın, Sanat Duvarı kurucusu ve proje yöneticisidir. Lisans eğitimine İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde devam ederken ara vererek Nazım Hikmet Akademisi Sinema bölümünde 2 yıl eğitim aldı. Ardından lisans eğitimini bitirerek İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı'nda yüksek lisans eğitime başladı. Eğitimci olarak başladığı iş yaşamını Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ve Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak kurucusu olduğu "SEO Gezegeni" dijital ajansında sürdürmektedir. Sanatın edebiyat ve sinema dallarıyla ilgilidir. Akademik çalışmalar yapar, sanat ile bilimi hayatının her alanınına uygular. İstanbul'un kaotik ortamını terk ederek İzmir'e yerleşmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here