Güncel Kent Resimleri

0
101
Robert Neffson

Sanat tarihine göz attığımızda binlerce kent resmiyle karşılaşırız. Bunlar geçmişten bu güne sanatçıyla yaşadığı mekan arasından doğan ilişkiden kaynaklanarak şekillenmiştir.

Geçmişte her ressam çevresini kendine özgü yorumla yansıtırken, günümüz kent resimlerinde ressamların daha objektif davrandıkları gözlemlenmektedir. Bunda kuşkusuz fotoğraftan çalışmanın ve fotoğrafa öykünmenin etkisi vardır. Ancak fotoğraftan hareketle yapılan çalışmalar da bile resim tadını bulmak mümkün. Resim ne kadar gerçekçi olursa olsun, biçimler işlenirken bazı resimlerde insan nefesini hissetmek mümkün.

Güncel kent resimleri sadece fotogerçekçi resimlerden oluşmuyor elbette. Resim sanatındaki akımların birçoğu güncel kent resimlerini şekillendirirken karşımıza çıkabilmekte. Hatta içlerinde soyut anlatıma varan çalışmaları görmek mümkün.  Ancak burada ilk olarak gerçekçi çalışan sanatçıların çalışmalarını paylaşıyorum.

Güncel kent görüntüsü çalışan sanatçılardan bazı örnekler:

Anthony Brunelli
Anthony Brunelli
Ben Johnson
Ben Johnson
Bertrand Meniel
Bertrand Meniel
Clive Head
Clive Head
Denis Peterson
Denis Peterson
Luis Perez
Luis Perez
Nathan Walsh
Nathan Walsh
Raphaelle Spence
Raphaelle Spence
Williamsburg Bridge by Richard Estes
Williamsburg Bridge by Richard Estes
PAYLAŞ
Önceki İçerikBu Dünyadan Bir Şahin Kaygun Geçti
Sonraki İçerikTaçlanmış Ayrılık
M. Faruk Kutlu
İstanbul’da yaşıyor. Mimar Sinan Üniversitesi Resim bölümünü bitirdi. Ressam, grafiker, illüstratör olarak çalışıyor. Çocuk kitapları resimledi, kişisel sergiler açtı. Resim, grafik ve illüstrasyon çalışmalarına devam etmekte ilave olarak da kısa öyküler yazmakta..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here