Bu Dünyadan Bir Şahin Kaygun Geçti

0
126
Bu Dünyadan Bir Şahin Kaygun Geçti

Belki de bu yazı hiç yazılmayacaktı eğer ben ısrar ve inatla Çok Uzak Fazla Yakın filmine gitmek istemeseydim. Eserlerindeki duruşuna hayran olduğum İkinci Bahar gibi muhteşem bir diziye imza atmış Türkan Derya’nın ilk sinema filmini görmeseydim. Merak ediyordum, çok merak ediyordum nasıl bir film olmuştu acaba.

Çok büyük beklentilere girmeden sinemaya gittim ve o da ne? Filmin ithaf edildiği kişilerden birisi Şahin Kaygun. Merak ettim neden Şahin Kaygun’a  da adandığı ve film içinde bunu çözdüm ama hala filmi izlemediyseniz filmi deşifre etmemek için bunu açıklamayacağım. Ben burada Şahin Kaygun’dan bahsedeceğim.

Şahin Kaygun

Marjinal sözcüğü bizim topraklarda olması gereken anlamının dışında kullanılır biraz. Ötekileştirmenin diğer adı gibidir zira marjinal insanlar diğer insanlara çok da benzemez o yüzden de ayrıksı otu gibi dururlar ama aslında marjinal insanlar üretken, yaratıcı, kalıpları kıran ve dünyaya başka bir bakış açısı getirmeye çalışan insanlardır. Tıpkı Şahin Kaygun gibi.

Ama yeni nesil, belki de bu yazıyı okuyan kızlarımla yaşıt olan gençler Şahin Kaygun’u tanımıyorsunuz ya da bu filmle adını duydunuz.

Fotoğraf ve Resim Sanatçısı

Oysa O, Türk fotoğraf, resim sanatının en ustalıklı sanatçılarındandır. 1951 doğumlu Sanatçı 1992 yılında yani sadece 1992 yılında hayata gözlerini yumduğunda geriye benzersiz eserler bırakmıştır. Üniversite eş zamanlı fotoğraf okumuş biri olarak ise bendeki yeri bambaşkadır. Kolaj tekniğini en iyi uygulayan ustaların başında gelir.

Resimle fotoğrafı ustalıkla birleştirir. Polaroid fotoğraflar üzerindeki oynamaları bambaşka bir duygudur ve o eserlere bakmaktan kendini alamazsınız ama özellikle de siyah beyazda harikalar yarattığı apaçık ortadadır.

Fotoğraf yaptığını söyleyen sanatçı tüm eserlerinde gerçeğin peşindir ve anlam arayışları vardır. O yüzden kendine has teknikler kullanılmış ve döneminde çok tartışılmış.

Çekmiş olduğu Dolunay isimli film de diğer eserleri gibi farklıdır ve birçok ödül almış bir yapıttır. Özetle Şahin Kaygun çok özel bir ustadır ve mutlaka eserleri görülmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here