Görününenin Ötesinde Osman Hamdi Bey Gelen Kutusu

0
13
Görününenin Ötesinde Osman Hamdi Bey Gelen Kutusu
Naile Hanım portresi

Naile Hanım portresi
Sabancı müzesinde ‘Görünenin Resimde Osman Hamdi Bey’ sergisi bulunmaktadır. Sergide x ışını görüntüleme tekniği ile İncelemeler yapılmış gözle görünmeyen alt katmanlar film şeklinde fotoğraflanmıştır. Sergide bizi ilk karşılayan Naile Hanım portresi olmaktadır. Osman Hamdi Bey’in eşini resmettiği bir yağlı boya tablosudur. Fransa doğumlu asıl adı Marie Palyart, İstanbul’da yaşamaktadır. Hakkında fazla bilgi bulunmamaktadır.
Osman Hamdi Bey’in aile fertlerinin portrelerini sıklıkla yapmıştır ancak bu portresini diğerlerinden ayıran altın yaldız kullanımıdır. Ressamın başka tablolarında görülmeyen altın yaldız kullanımı bu eserin diğerlerinden farklı kılar. Altın yaldız üzerine siyah kullanımı direkt göze çarpar. Bu tarz Bizans ikonlarından kutsal kişilerin resimlerin de görülür. Bize Osman Hamdi’nin Naile Hanıma verdiği değeri ona duyduğu sevgiyi gösterir. Sol profilden gördüğümüz resim yüzden durağan, fakat fırça darbeleri ile hareketlidir.Yüz kısmı yumuşak naif çizgilerle belirlenmiştir.
Naile Hanım’ın mimoza çiçeği ile olan resmi de pek bilinenlerdendir. Fakat bu portre daha farklı, dikkat çekici ve huzur vericidir. Belki de Osman Hamdi kendi gözünden eşini görmemizi istemiştir.
Sergi Emirgan Sakıp Sabancı Müzesinde devam etmektedir. 

PAYLAŞ
Önceki İçerikMeyve Tadında Romanlar
Sonraki İçerikSessiz Dostların Sesi -3- Firuze / Turkuaz
Avatar
İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi 2015 mezunudur. Daha önce Beşiktaş Deniz Müzesi’nde stajyer olarak rehberlik yaptı. Sanatın Batı, Osmanlı ve Bizans dallarında eğitim gördü. Resim, heykel ve mimari olarak sanat tarihiyle ilgilenmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here