Godot’yu Beklerken’i Beklerken, 2. Sezonunda…

0
1260
Godot'yu Beklerken'i Beklerken, 2. Sezonunda...
Samuel Beckett’in dünyaca ünlü “Godot’yu Beklerken” oyununun Amerikalı yazar Dave Hanson‘ın kaleminden çıkan yepyeni uyarlaması, Newyork ve Londra’da gördüğü ilginin ardından geçen sezon ilk kez Türkiye’de tiyatroseverlerle buluştu ve 2. sezonunda da sahnelenmeye devam ediyor. TiyatrOM ekibinin sahnelediği ve Ekin Yazın Dostları Tiyatro Ödülleri’nde “Küçük Salon En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü de kazanan oyun, 13-28 Kasım ve 7-22 Aralık tarihlerinde Beyoğlu Asmalı Sahne’de…Biletler Biletix ve sahne gişesinde (02122433720)
 
Ekin Tunçay Turan’ın Türkçeleştirdiği ve Muharrem Uğurlu’nun yönettiği oyunda Muzaffer Yöntem, Olcay Tanberken ve Metin Kurt oynuyor. 
“Dave Hanson’un “Godot’yu Beklerken”i çıkış noktası olarak aldığı oyun eğlenceli dialogları olan ama genelde insanın içini acıtan bir oyun. Çağımız insanının iletişimsizliği, yabancılaşması, yalnızlaşması ve varoluş mücadelesi çok başarıyla verilmiş. Metni, rejisi ve oyunculuklarıyla zevkle izlenen bir oyun; ama “Godot’yu Beklerken”i bilenler için keyfi çok daha büyük.
– 
Yaşar İlksavaş (DirenSanat)
Samuel Beckett’in başyapıtı, bu kez yazar Dave Hansen ile sahnenin arkasındaki yedek oyuncularla yeniden dile gelmiş, “beklemek” kavramının altı kalın kalemle çizilmiş gibi. Metin o kadar güçlü ki, oyundan sonra elime alıp okumak ve özellikle bazı diyalogların yanına yıldız koymak istedim. Muharrem Uğurlu, başarılı rejisi ve yönetmenliğiyle; Olcay Tanberken, Metin Kurt ve Muzaffer Yöntem ise, oyunculuklarıyla metni partlatmış. Açıkçası, bu oyun Godot’yu Beklerken’den daha çok sevdirdi kendini bana.

– Eda Geven (TheMagger)

Godo’yu Beklerken
YAKLAŞAN YENİ OYUN TARİHLERİ :
 
13 KASIM
28 KASIM
7 ARALIK
22 ARALIK
Konusu:
İki talihsiz erkek oyuncu ESTER ve VAL, bir tiyatroda “Godot’yu Beklerken” adlı oyun oynanırken, oyunda görevli aktörlerin yedeği olarak sahne arkasında hazır beklemektedirler…
Hiç karşılaşmadıkları yönetmenin gelip onlara diğer aktörlerin yerine sahneye çıkacakları zamanı söylemesi umudu içindedirler. Bu gerçekleşmezse, en kötü “Oyunculardan birinin kafasına spot düşebilir, biri hastalanabilir ya da biri kovulabilir” beklentisi içinde sahneye çıkabilmeyi umarlar… Bu sırada oyunculuk, hayat, beklentiler, özlemler, hayaller vb. üzerine konuşurlar… Ancak bekledikleri yönetmen bir türlü gelmez. Sahnedeki oyuncuların kafasına spot da düşmez, kimse hastalanmaz ya da kovulmaz… Yine de beklerler… Ta ki…

Samuel Beckett’ın “Godot’yu Beklerken” adlı oyununda, oyunda görevli aktörlerin yerine sahneye çıkmayı bekleyen iki yedek erkek oyuncunun sahne arkasında yaşadıklarını anlatır. Sanata ve özellikle oyunculuğa olan tutku ve sevgilerinin ışığında; duygularını, beklentilerini, özlemlerini, kıskançlıklarını, üzüntülerini ve mutluluklarını paylaşmanın yanı sıra, aktörlerin yaşadıkları zorluklara ve gösterdikleri fedakârlıklara da değinerek çelişkiler içinde gezinirler. Hırs ve komplekslerini, beceriyle beceriksizlik arasındaki bariz uçuruma nasıl görünmez bir köprü kurup cesaretle dolaştıklarını, büyük bir keyifle egolarını nasıl kabarttıklarını da çarpıcı diyaloglarla gözler önüne sererler.

Hayatları boyunca görünmeye çalışan ama görünmez olarak kalanların umutlarını, beklentilerini, hayallerini anlatan, Samuel Beckett’ın “Godot’yu Beklerken” oyununa da göndermeler yapan oyun  absürt yapısı, son derece eğlenceli diyalog ve başarılı kurgusuyla, New York’tan sonra Londra’da da başarı kazanmış nitelikli ve özgün bir komedi.”

Prodüksiyon: TiyatrOM & Asmalı Sahne
Yazar :
 Dave Hanson
Yönetmen : Muharrem Uğurlu
Çevirmen: Ekin Tunçay Turan
YrdYönetmen : Esin Aslan
Reji Asistanları : Sıla Başdoğan – Doğuş Akkoyunlu
Dans Koreografi : Gizem Topal
Müzik : Tristan Lohengrin – Roand Rudzits –David Flavin –OSSİ Müzik (Çiğdem Talu)
Afiş Tasarım : OlcayTanberken

Oyuncular:
Muzaffer Yöntem- Olcay Tanberken-Metin Kurt

PAYLAŞ
Önceki İçerikHayallerimin Kraliçesi NEVRA SEREZLİ
Sonraki İçerikMasal Anlatma
Önder Aydın
Önder Aydın, Sanat Duvarı kurucusu ve proje yöneticisidir. Lisans eğitimine İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde devam ederken ara vererek Nazım Hikmet Akademisi Sinema bölümünde 2 yıl eğitim aldı. Ardından lisans eğitimini bitirerek İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı'nda yüksek lisans eğitime başladı. Eğitimci olarak başladığı iş yaşamını Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ve Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak kurucusu olduğu "SEO Gezegeni" dijital ajansında sürdürmektedir. Sanatın edebiyat ve sinema dallarıyla ilgilidir. Akademik çalışmalar yapar, sanat ile bilimi hayatının her alanınına uygular. İstanbul'un kaotik ortamını terk ederek İzmir'e yerleşmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here