Genç ve Fakir : “American Honey”

2
148
Genç ve Fakir : "American Honey"

 American Honey 2016 yılında vizyona giren, Amerika’nın alt sınıf gençlerinin durumunu gözler önüne seren ve Amerikan Rüyası’nın temel yapı taşlarını eleştiren güzel bir gençlik filmidir. Film Amerika’nın en bilinen, ruhu ile en çok özdeşen temalardan biri olan yol temasını çok güzel işlemiş. Genç bir kızın çocukluktan kadınlığa geçişini ve kendi içsel yolculuğunu anlatan filmde detaylar çok ilgi çekici.

 Sistemin açıklarını yakalayıp bu açıklardan faydalanarak para kazanmaya çalışan genç bir grup ile yola çıkan Star para kazanmayı öğrenir, ilk cinsel deneyimi, aşkı ve kendini keşfeder. Her konuda ve durumda diğerlerinden farklıdır Star. Gerek tam olarak bilmediğimiz etnik kökeni, gerek iradesi ve merhametiyle o kadar da kayıp bir genç değildir aslında. Grubun lideri Krystal’dan bile daha liderdir. Zaten işin bir ilginç yanı ise bu. Yol filmlerinde başroller genelde erkeklere adanmıştır ancak bu filmde baskın iki kadın ve onların çatışmasını görüyoruz.

 Öte yandan ciddi bir Amerikan Rüyası eleştirisi var. Rüya’nın ilkelerinden biri herkesin eşit koşullara sahip olduğudur ve böylece herkesin kazanma şansı eşittir. Filmin girişindeki bayrak üzerine yazılmış American Honey yazısı ve hemen arkasından gelen ürkütücü ses bize eleştirinin ipuçlarını veriyor zaten. Fakat filmi izledikçe bu Rüya’nın aslında nasıl bir Kabus olduğunu görüyoruz (özellikle çöpte yemek aradıkları sahnede)

 Filmlerde en önemli ögelerden birinin müzik olduğunu düşünüyorum. Seçilen müzikler gösterilen yaşam tarzını, kaybolmuş ama isyankar gençlerin durumunu çok güzel yansıtıyor. Ama son sahnenin müziğine ne kadar söz söylesem az. Filmin etkisini yaklaşık iki gün daha sürdüren bir şarkı. Kendinizi her şeyi yapabilecek özgür bir ruh gibi hissediyorsunuz film bittiğinde.

Biraz da filmin isminden bahsetmek istiyorum. American Honey tabiri aslında tipik bir amerikalı kızı anlatmak için kullanılır. Bu kız hergün gördüğünüz yan komşunuz olabilir mesela. O açıdan bu hikaye aslında her amerikalının yaşadığı veya yaşayabileceği bir olayı anlatıyor ve belki de bu sebepten ötürüde oldukça etkileyici.

 BAFTA film ödüllerine de aday gösterildiği bilgisini ekleyerek çok seveceğinizi düşündüğüm bu film hakkındaki düşüncelerimi sizinle paylaşmak istedim.

PAYLAŞ
Önceki İçerikErkek Tişört
Sonraki İçerikFutbol Heyecanı Marmara Park’ta!
Dilan Güner
1997 doğumluyum. Dokuz Eylül Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümü son sınıf öğrencisiyim. Sanat her daim ilgi alanım oldu ve sanatın her dalına hayranlık duydum. En büyük zevkim çizim yapmak. Akademi ve sanatı birleştirebileceğim bir mesleğimin olması umuduyla ilerliyorum.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here