Fütürist Android Sophia’ya Realist bir bakış.

0
78
Fütürist Android Sophia’ya Realist bir bakış.
Fütürist Android Sophia’ya Realist bir bakış.

Suudi Arabistan’ın Riyad şehrinde düzenlenen “ Gelecek Yatırım Girişimi” tanıtımında Sophia isimli robota vatandaşlık verildi. Satır arası konuşmalarından insansı olmaya çalıştığını, insanlara yardım etmek ve niyetinin çalışmak olduğunusöylettiler. “(söyledi demek teknik olarak doğru bir ifade değil).

İlk tepkiler şeriat kurallarına uyması gerektiğini, ılımlı İslam projesinin ilk ayaklarından olduğunu ve komplolarımı şöyyyleee bir kenara iterek masada büyük resim için yer açalım.

Neden dişi form ve neden isim Sophia?

Erkek formunda olması toplumda ciddi tepkiler doğuracağını düşünmüş olduklarını sanıyorum. Dişi form estetik olarak daha hızlı ve fazlaca kabul görür. İsim Gürcü ismi olarak geçiyor. Dikkatinizi çekmek istediğim konu anlamında yatıyor. Sophia “Bilgelik” anlamına geliyor. Disklerinde bizden daha çok bilgiyi barındıracağı mutlak. Sizce bu nedenle mi ismi Sophia?

Audrey Hepburn model alınarak tasarlanıyor. Ne kadar benzediğini tartışmak bile yersiz. Ancak bu isim verilirken zamanın muhteşem aktrislerinden (ki ikisi arkadaşlardı ve birçok kez bir araya gelmişlerdir) Audrey Hepburn ve Sophia Loren ikilisinden birinin adını alırken diğerinin yüzünü almaya çalışmakla (becerilemediği ortada) ne amaçlanmaktadır?

Kaldı ki dikkat edilirse boğazında yer yer yaşlı görüntü vermesi açısından kırışıklık benzeri tasarımlar olması ve kafasının arka kısmının kapatılmaması gelecek tepkilerin önüne geçilmesi açısından kasıtlı olarak yapılmıştır. Anlatılmak istenen her ne kadar “bu bir insan değil” kavramına vurgu yapılsa da verilen vatandaşlık ile asıl amaç gün yüzüne çıkmıştır.

Audrey Hepburn
Sophia
Sophia
Sophia Loren
Sophia Loren

 

 

 

 

 

Sophia’nın gelecek versiyonları ne olacak?

Bir sex oyuncağı olarak görücüye çıkacak olması kaçınılmazdır. Madem dişi formunda ve donanımlı olacak, o halde işlevselliği de öne çıkacaktır.

Durduk yere bir androidden (Sophia) yola çıkarak neden cinselliğe geldik demeniz son derece doğal. Ancak robotlar uzun yıllardır zaten çeşitli sektörlerde kullanıyordu. Aradaki fark kullanılan bu robotlar makine formundayken şimdi Sophia ile bir dişi (kadın demek doğru bir ifade değil) formunda sunulması fütürist bakış açısı ile nihayetinde cinsellik kavramına geleceği kaçınılmazdır.

Android-1
Android-1

Dünyada sex oyuncaklarının istatistikleri.

https://www.vouchercloud.com/resources/sex-toy-world-rankings adresinde konu ile ilgili olarak Google arama kayıtlarında olan istatistiklere göz atmanız, hiç olmazsa bir fikir verebilir. Arama kayıtları diyoruz zira satış rakamlarını bulmak pek mümkün değil.  Sophia isim olarak değilse bile onlarca isimde androidler yakın gelecekte satışa sunulacaktır.

 İnsan formunda olan robotların gireceği ilk alan sex.

İster misiniz ilk zamanlar fiyatının yüksekliğinden internet kafelerin açılması gibi dijital genelevlerin açılmasını? Fiyatları düşünce her eve bir Sophia mı? Belki Türkler Natasha ismini tercih ederler kim bilir?

Android-2
Android-2

 

 

 

Yumuşak karnınızdan vurulacaksınız.

Sapkınlar için, şiddet düşkünleri için çözüm olabilir fikirleri uçuşacak ve kabul görecek. Sonra bulaşıcı cinsel hastalıkların önüne geçilecek denecek. Evimde Sophia var ama karımın yeri başka diyenler çıkacak.

Android Sophia’nın hakları neler olacak?

Şiddet görecek Sophia’lar, tecavüze uğrayacak Sophia’lar olmayacak mı? Otomobiliniz arıza yaparsa kızgınlıktan bir tekme attığınızda aracınıza şiddet uygulamış oluyor musunuz? Meclisler çalışacak hakları neler olacak diye. Sophia’nın yüzüne kezzap atılırsa ne yapacağız? Kadın hakları savunucuları Sophia’lar için gösteri yaparlar mı? Çalışan Sophia’ya mobbing uygulanır mı?

Android-3
Android-3

Kadınlar bu gelişmeler karşısında neden sessizler?

Gerçekçi olmak gerekirse; erkekler söz konusu cinsellik olunca görsel olarak uyarılırlarken kadınlar dokunmayı tercih ederler. Bu bilimsel bir gerçek. Yoksa biz erkeklerin klasik veya spor bir arabaya hayranlıkla bakışımız başka nasıl açıklanabilir? Erkeklerin bu gelişmelere çok sıcak bakabileceklerini kestirmek için ne bilimsel ne de istatistik verilerine ihtiyaç var mı? Zaten erkekler dişi androidleri hizmet sektöründe kullanacaklardır değil mi?

İstemem yan cebime koy!

Sophia dır dır etmeyecek. Cinsellik için konuşmasa da olur değil mi? Başı da ağrımaz? Bu gece olmaz hiç demeyecek. Olur da başı ağrısa veya bu gece olmaz derse neden satın alıyorsunuz değil mi? İdeal ölçüler kişiye göre değişir Sophia’nın her formu olur merak etmeyin. Kadınlar için de  bir Alain olamaz mı? Olur mutlaka da satış rakamları Sophia’nın çok altında kalır.

Kadınlar sesinizi çıkarmaya hazırlanın.

Annelik duygusunu zaman içinde yitirecek olmanızı, erkeklerden ilgi göremeyeceğinizi, aşk denen duygunun sıradan ve gereksiz görüleceği geleceğini umursamıyorsanız sessiz kalmaya devam ediniz. Sesinizi yükseltmeniz sizleri ne erkek meraklısı, ne zayıf, ne korkak ve ne de zavallı yapmayacaktır. Aksine insan olmayı, duyguları ve yaşamayı seven insanların sonuna kadar arkanızda olacağınızı bilmeniz gerekir.

Android-4
Android-4

İlk hamle Suudi Arabistan’dan geldi, siz uyanık olun.

Bir çeşit çamaşır makinesi olan Sophia’nın haklarını savunmak için sahneye çıkacak bir avukatı, ona arkadaşlık teklif edecek erkeği, kızıma ablalık yapsın diyecek aileyi, karımı boşayıp Sophia ile evleneceğim diyecek erkeği, ona iş vermek isteyen işyeri sahibini ve onu yemeğe çıkaracak olan kişiyi daha akıllarından geçmeden engellemek herkesin görevi olmalıdır.

Son söz erkeklere.

Dır dır diyoruz ama dır dır olmasa (ölçüsünde) hayatın ne tadı kalacak? Kim bizi kızdırıp sonra yumuşatacak? Kime hediye alarak mutlu edeceksiniz? Kim bizleri baba yapacak? Kime o tanımlanamayan bakışı atacağız? Sophia ve türevlerini düşünmeden önce bir deneme yapmanızı öneriyorum. Bu yazıyı okuduktan sonra bu akşam bulaşık makineniz ile yemeğe çıkın. Elektrik süpürgenizi dansa götürün ve gece yatağınızda fırını ağırlayın. Nasıl teklif? Aynı gün içinde üç kadınla olmak güzel geliyorsa Sophia’nızın ilk taksiti benden. Malumunuz beyaz eşyada indirim var.

Android-5
Android-5

Bir sonraki yazım androidlerin gireceği sektörler ve yok edeceği meslekler, kazanımlarımız ve kaybedeceklerimiz üzerine olacak.

Sevgiyle ve androidsiz kalmamız dileğiyle.

PAYLAŞ
Önceki İçerikUlu Önderim
Sonraki İçerikÇağdaş Sanatın Yorulmaz “Hezarfen”i
Volkan Erdal
Çok uzun yıllar bilgi işlem uzmanlığı ve sistem mühendisliği yaptı. Okumayı ve araştırmayı çok sevdi. Düşünce sınırlarını zorlamayı ve en olmadık bakış açısını yakalamayı ilke edinmiş biri.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here