Der Blaue Reiter (Mavi Süvari)

1
1284
Der Blaue Reiter (Mavi Süvari)

Wassily Kandinsky, Gabriele Münter, Jawlensky gibi sanatçıların ışığında 1909’da Yeni Sanatçılar Derneği (Neue Künstlervereinigung) kuruldu. Ancak grupta ortaya çıkan anlaşmazlıklar sanatçıların arasında dağılmalara sebep oldu. Wassily Kandinsky, August Macke ve Franz Marc gruptan ayrıldılar. Bunun sebebi dernek üyelerinin soyut resme sıcak bakmamasıydı. Daha sonra Münter Macke, Alfred Kubin, Paul Klee, Alexej von Jawlensky, Marianne von Werefkin gibi sanatçıların da katılmasıyla yeni bir grup oluştu.

Mavi Süvari Grubu, Kandinsky ve Marc’ın yenilikçi düşünceleri altında gelişerek, kalıplaşmış fikirleri değil sanatın iç dünyasındaki hisselliği ve sınırsızlığı benimsedi. Standartların dışına çıkılarak yeni şeyler denemek ön plandaydı. Mavi Süvari Grubu (Der Blaue Reiter) 1912 yılında grubun çalışmalarını içeren ve plastik sanatlar dışında şiir ve müzik gibi farklı sanat dallarından da yazılar barındıran bir yıllık çıkarttı. Yıllıkta, Almanya ve Rusya’nın halk sanatından eserler, Japon estampları, farklı ülkelerden yöresel ve kültürel nesnelerin fotoğrafları, Henri Rousseaunun  primitif resimleri, çocuk resimleri, orta çağ heykelleri ve Kandinsky ile Marc’ın estetik üzerine düşüncelerini tasvir ettikleri metinler de bulunmaktadır.  Bu yıllığın kapağında Kandinsky’nin Mavi Atlısı yer almaktadır. Aynı zamanda grup, adını bu eserden almıştır. Yıllığın bu kadar donanımlı olması, her türlü sanat türünün değerlendirilerek, hem kalıplarının dışında hem de nitelikli oluşumlar ortaya çıkartmak fikrini desteklemektedir.

Mavi Süvari Grubu tıpkı Köprü (Die Brücke) Grubu gibi dışavurumculuğu benimser. Ancak eserlerinde duygusal soyutlama yönünde ilerlediler ve Köprü Grubu kadar ortak bir üslupları yoktu. Sanatlarını, iç dünyalarındaki duyguları somutlaştırma kaygısı güderek ve hissel konular ile destekleyerek yapmayı sürdürdüler. Bu dönem dışavurumculuğun en kaliteli ve yetkin dönemidir. Grubun bir diğer etkin yanı ise sergiler açmaktı. İlk sergisini Aralık 1911 ve Ocak 1912 arasında açmıştır. 43 parçadan oluşan ikinci sergisi Mart 1912’de Berlin’de Der Sturm (Fırtına) Galerisi’nde açıldı.

Mavi Süvari (Der Blaue Reiter) yıllığın 2. sayısının hazırlıkları içerisindeyken 1. Dünya Savaşı’nda August Macke ve Franz Marc’ın hayatlarını kaybetmesiyle yayımlanamamıştır. Sonrasında Kandinsky Almanya’dan ayrılmış ve grup dağılmıştır.

PAYLAŞ
Önceki İçerikIs Grafitti Art?
Sonraki İçerikMAVİ YEŞİL Dergisi 115. Sayısında
Tuğçe Uslu
07.12.1994 yılında Antalya’da doğdu. Aslen Edirne’li. İlk ve orta öğretimini Antalya’da tamamladıktan sonra, üniversite hayatı Edirne’de geçti. Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden 2017 yılında mezun oldu. Çocukluğundan beri içinde bulunduğu sanatın bir parçası olmak ve bu parçayı geliştirmek için çalıştı ve bu yönde eğitimlerini sürdürmeye devam ediyor.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here