Bilinçaltı İnanışları Mı Hayatımı Yönlendiriyor?

0
17
Bilinçaltı İnanışları Mı Hayatımı Yönlendiriyor?

Bilinçli beynimizle aldığımız kararları uygulamaya koyarken neden zorluk çektiğinizi hiç düşündünüz mü? Elbette düşündünüz. Peki, kendinize verdiğiniz cevap ya da cevaplar nelerdir?

Eğer şimdiye kadar verdiğiniz cevaplar işe yaramadıysa; o halde gelin cevabı birlikte arayalım.

Kararlarınızı verirken genellikle göz ardı ettiğiniz, buz dağının görünmeyen bir tarafı vardır. Cevaplarınızı bulamamanızın sebebi de aslında bu ihmal edilen kısımdır.

Buz dağının görünmeyen tarafı nedir?

Paul MacLean’ ın  3’ lü beyin teorisine göre beyin; Neo Korteks  (Düşünce ve Zeka), Limbik Sistem (Duygular , Hafıza), ve Beyin Sapından (İlkel Beyin, İç güdüsel) oluşur. Buz dağının görünmeyen tarafı bu teorideki ilkel beyindir.

Düşünceleriniz bilinçaltınızdaki inanışlara göre etkinlik kazanır. Bilinçaltınız size ilk şu soruyu sorar.

Bu düşünce beni güvende tutabilir mi?

İlkel beyin sizden aldığı cevaba göre duygularınızı da yönlendirir. Bilinçaltı kendini dalgalı bir denize bırakmak istemez. Onun için her şey net olmalıdır.  Hani derler ya gerçekten isteseydin olurdu. İşte gerçekten istememiz aslında fikrimizden fayda sağlayacağımıza inanmamıza bağlıdır. İlkel beyniniz ikna olmadıysa çalışmalarınızın sonucu genellikle olumsuz sonuçlanır. Çünkü biz aslında faydaya inanırsak tam anlamıyla harekete geçeriz. İnançla birlikte Limbik Sistemde oluşan olumlu duygular başarıya ulaşmamıza yardımcı olur.

Kısaca özetleyecek olursak; beynimizde yeşeren bir düşünce ilk olarak bilinçaltımıza gider oradaki inanışımıza göre duygu kazanır. Bazı şeyleri değiştirmek istiyorsanız, bilinçaltınızdaki düşüncelerinizden işe başlayabilirsiniz.

Peki, bilinçaltınız sizce ne zaman şekillenmeye başladı?

0-6 yaş arasındaki çocuklar ebeveynlerden edinilen bilgi ve inanç kalıplarını almaya açıktır. Gerçek ile hayali ayıramazlar. Çünkü çocukların sorgulama yönü gelişmemiştir. Bu yüzden her söyleneni gerçek olarak kabul ederler.

Kendisini keşfedenler bilinçaltındaki inanışları değiştirebilirler. Geç kalmış değilsiniz. Bilinçaltınıza doğru mesajı verin. Kendinize güvenin içinizdeki güce ulaşın.

İnanç görmediğimize inanmaktır. Bunun ödülü ise inandığımızı görmektir. Kişi kendisi ile ilgili inandığı, hayal ettiği ve güvenle inanarak beklediği her şeyi mutlaka yaşayacaktır. Bir söz kişi tarafından anlamlı ve net bir şekilde, vurgu ve inanç ile söylenirse dünyayı yerinden oynatır!

 

PAYLAŞ
Önceki İçerikDöngü
Sonraki İçerikKader
Nur Koşar
Yazmak insanın kendini ifade ediş biçimi olmasının yanında, içindeki duyguları dışa vurarak içinde birikenleri kağıda dökmektir. Bugüne kadar, kişisel gelişim, tiyatro yazıları ve öykü yazdım. Yazmanın en güzel tarafı ise kendini tanımak ve tanıtmaktır. Umarım yazılarımı beğenir ve okursunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here