Ayna ve Sanat

2
64
Ayna ve Sanat
Ayna ve Sanat

Sanat her şeyin birlik ve bütünlük içinde olduğunun en güzel kanıtıdır bence…

Öyle ki hiçbir şey kendiliğinden, anlamsız ve tesadüfen değildir.  Var olan ve olmakta olan tüm nesneler, duygular, yaşanmışlıklar, ifadeler birbirlerinin iz düşümleridir aslında.

Öyle ya! Evren yani sistem boşluk kabul etmezmiş…

Bir insan hayatını ele alalım mesela.

İnsan ana rahmine düştüğü ilk andan itibaren, annesinin ritmi ve kendi beden ritmi arasında ki uyumla birlikte dünyaya gelir. Bebekliği, çocukluğu, ergenliği ve yetişkinliğinde yaşananların tümü birbirinin iz düşümü gibidir. Bir zincirin ayrılmaz halkaları gibi…

Zinciri, zincir yapan halkaların bütünlüğü ve her seferinde kendilerini yeni bir kendinde tekrar etmesi yani aynalamasıdır!

Ne aynı zincirdir, ne de ayrı…

Her halkada yeni olanı açığa çıkarırken, bir önceki halkayı bütünü ile yansıtır aslında…

Sanat içinde aynalar ve ayna metaforları en önemli metaforlardan biridir. Çünkü sanat insan içindir ve insan bütünü kuşatandır.

Kişi yeni kararlar almak eşiğinde ve geçmişi ile yüzleştiğinde eski ve yeniyi bir araya getirip bütünü görebilmesi gibi.

An içinde geçmiş ve geleceğin olmadığını, sadece bütünün varlığını fark etmektir, sanat.

Adım atarken yine aynı şeyi yapar insan. Bir ayağı geriden gelen ve diğeri ilerleyendir. Hayat ise adımların bütünü yani yürüyebilmektir.

Bir resme bakan insanda aynı hal mevcuttur. Kişi kendi itibariyle, onu kendisi yapan tecrübe ve umutları kadar bakar bir sanat eserine. Eserde kişiye vaat edilen aslında her daim kişinin kendisidir.

Tıpkı hayata yüklediğimiz anlamları çoğu zaman kader kıvamında yaşamak gibi…

İnsan insanın aynasıdır böylece her zaman…

 

PAYLAŞ
Önceki İçerikSARI ÇİZGİNİN ÖTESİNDE / Sağanak Altında
Sonraki İçerikBir Doğa Masalı Yaşayan Kitap İstanbul Uluslararası Kukla Festivalinde
Tülay Çağlar Kadı
İletisim Sanatlari fakultesi mezunudur. Akademik öğrenimine, İstanbul Ünversitesi Tarih öğrencisi olarak devam etmektedir. Arkeoloji, sanat ve tarih ve sosyoloji ilimleri kişisel ilgi alanlari olan yazarimiz, 2004 senesi itibari ile Sabah gazetesi başta olmak üzere birçok medya yapısında görev almıştır. Şimdilerde ise çalışmalarına, özel öğrenim kurumlarının yayınlarına bireysel olarak destekleyerek devam etmektedir. Sanat ve sanat severlerin yaşama dair bakış açılarını ve deneyimlerini röportaj sonrası desteklediği yazılar ile Sanat Duvarı takipçilerine, 2015 senesi itibariyle ulaştırmaktadır. Değerli yorum ve önerileriniz ile buluşmak üzere.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here