Avanvermez Avni

0
72
Avanvermez Avni

Herkese merhabalar;

Şehir tiyatroları sezon sonuna doğru yeni yeni oyunlar sahneye koyarken ben izlediğim oyunlardan birinden daha bahsetmek istedim; Avanvermez Avni. Her zaman polisiye kitap okumaktan ve film izlemekten hoşlanmışımdır ama hiçbir zaman sahne üstünde polisiye bir oyun izlememiştim. Avanvermez Avni’yi ilk gördüğüm zaman ”İşte bu” deyip hemen biletini aldım. Güzel bir oyun bekliyordum ama bu kadar ilgi çekici bir dekor ile karşılacağımı beklemiyordum.

Oyunu konusu ile başlayım; 
1908 yılındayız. Amanvermez lakabıyla anılan dönemin en hızlı hafiyesi Avni ve arkadaşları bir yandan padişahtan gelen emirle yanmış adam olayını çözmeye çalışırken diğer yandan gizli bir doğum yaptırıp vicdanının sesine yenik düşen bir ebeye yardım etmektedir. Kendine has yöntemleriyle olaylara yaklaşan Komiser Avni’nin Osmanlı’nın Sherlock Holmes’u diye anılması boşuna değildir.

Oyun, 1913 – 1914 yıllarında, uzun süre devlet memurluğu yaptıktan sonra emekli olmuş, dönemin en önemli gazeteleri İkdam, Sabah ve Tasvir-i Efkar’da çalışmış Ebu’s Süreyya Sami Bey tarafından on öykü halinde yazılmış, yerli edebiyatımızın ilk seri polisiyesi ”Türk’lerin Sherlock Holmes’i Amanvermez Avni” nin ”Yanmış Adam” ve ”Körebe” adlı öylülerinden oyunlaştırılmış.

Oyun belli olan bir konuyu içerdiği için kafanız karışmayacak, akıp gidecek hatta polisiye olduğu için merakınız oyunun sonuna kadar devam edecek fakat arada durağanlıklar yok değil. Merak etmeyin; neredeyse her sahnede Amanvermez Avni’yi, Sherlock Holmes ile karşılaştırmaları ve birkaç sahnede yaşanılan komik olaylar sayesinde bu durağanlıkların üstesinden gelmişler.

Gittiğimiz salonda bir ses problemi olduğunu düşündüğüm için oyuncuların (Burak Davutoğlu) sesi pek duyulmadı (önlerde oturmama rağmen). Bunun haricinde oyuncular iyi ama özellikle dekor çok iyiydi.

Benim gibi polisiye severseniz mutlaka gitmenizi öneririm.

Oyun bilgileri;
Süre: 130 dk / 2 perde
Oyuncular: Burak Davutoğlu, Burhan Yeşilyurt, Can Alibeyoğlu.. (13 kişilik)
Yazan: Ebüsüreyya Sami

PAYLAŞ
Önceki İçerikDenize Mektup
Sonraki İçerikİDSO’dan Mayıs Ayının İlk Konseri Cemal Reşit Rey’de
Ceren Baran Demir
Ceren Baran, 02 Ağustos 1989 doğumludur. Küçüklüğünden beri tiyatroya olan sevgisi sonucunda Haliç Üniversitesi Konservatuvar Tiyatro bölümünü kazandı. Mezuniyetinden hemen sonra akademik ingilizce-TOEFL eğitimi için NYC'a gitti. Amacı Amerika'da tiyatro alanında yüksek lisans olmasına rağmen yemeğe olan ilgisi onu başka bir yola soktu ve İstanbul'a dönerek USLA AKADEMİ'de Prof. Ekmek ve Pastacılık eğitimi aldı. Mrs. Cupcake Dessert Boutique'de stajını yaparken drama,tiyatro,el sanatları ve dans alanında eğitimler alıp,atölyelere katıldı. Şuan bir kurumda Drama Eğitmenliğinin yanında butik pastacılık yapmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here