“Aşık mısın?” “Are You In Love?”

0

19 Aralık 2017 – 17 Ocak 2018 tarihleri arasında,

Galeri/Miz, genç kuşak sanatçılarından olan Belmin Pilevneli’nin sergisine ev sahipliği yapıyor. Sanatçının aşk ve mahremiyeti yansıtan işleri, şiirler ile ilerliyor. Gofraj baskı, gravür, suluboya, lazer kesim, vektör çizim,  kurşun ve kuru boya gibi teknikler kullanan Pilevneli’nin esas malzemesi kağıttır. Gofraj ile sadece kağıda boyut vererek yaptığı işler saflığı ve mesafeyi temsil eder.

Serginin temasını oluşturan “aşk” bir noktada aslında varoluş sebebimizdir. Yüzyıllardır insanlığın sahip olduğu ortak bir histir. Herkesin farklı bir şekilde deneyimlediği ama eninde sonunda aynı hisleri bir şekilde yaşattıran, ağlatan, ama güldüren, hatta heyecanlandıran tuhaf bir duygudur. Bu soyut kavram, sanatçı Belmin Pilevneli’nin “Aşık mısın?” başlıklı ilk solo sergisinde kendi perspektifinden mısralara ve görsellere  dönüşür.

Sanatçı, zaman zaman geçmişte yaşanmış, şiirlere dönüşmüş aşklara 2017 yılında yaşamakta olan bir insan bakış açısı ile gönderme yaparken, onların günümüzdeki ‘aşk’dan, ne kadar farklı ifade edildiğini, ama bir o kadar da benzerliklerin bulunduğuna dikkat çekerek izleyiciye empati kurdurmayı amaçlar. Kullandığı  klasik tekniklerle teknolojinin bizlere sunduğu çağdaş method ve teknikleri harmanlayarak aşkı yaşama ve ifade etme biçimlerinin her geçen gün değiştiğini, hatta hissedilen bazı duygular aynı kalsa da, sanki onların bile dijitalleşip hızlı tüketilen oyunlara dönüştüğünü vurgulamak ister, sessizce.

Sevdiğimi Kaybettiğimde Kırmızı, 60x42 cm, Gofraj, 2016

Sevdiğimi Kaybettiğimde Kırmızı, 60×42 cm, Gofraj, 2016

19 Aralık 2017 – 17 Ocak 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek sergi, Galeri/Miz’de görülebilir.

Belmin Pilevneli

Belmin Pilevneli 1990, İstanbul doğumludur. Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarım ve London College of Communication (UAL), yüksek lisans, İlüstrasyon ve Görsel Medya mezunudur. Londra’daki eğitiminden önce, bir süre İstanbul’da grafik tasarımcı olarak çalışmıştır. Kariyerine biraz farklı bir yön verdiği bu yeni şehirde Made in Arts London, Creative Debuts, Chrom-Art gibi sanat kurumları tarafından ‘London Illustration Fair 2016’, ‘First Thursdays – UAL Takeover, 2017 ’, ‘Tribe 17 – International Art Fest’ gibi fuar ve sergilerde temsil edilmiştir. Yakın dönemde gönüllü olarak çalıştığı House of Illustration ve UCLH (University College London Hospital işbirliği ile gerçekleştirilen  ‘Lost and Found’ sergisinde işlerini sergilenmiştir. Sergilerin dışında bir çok ödül alan ve İskoçya, Dundee’de ‘Dare To Be Digital 2016’ Yarışması’nda finalist olan ‘Tacenda’ isimli bir oyunun resimlerini yapmıştır. 2017’de Aleksandra Mir’in Modern Art Oxford’da ‘Space Tapestry: Earth Observation & Human Spaceflight’ ve Tate Liverpool’da ‘Space Tapestry: Faraway Missions’ sergileri için ona asistanlık yapmıştır. Istanbul’da da bazı grup sergilerine katılmıştır. 2002 ‘de Erol Eti Sanat Galerisi’nde ailesi ile ‘Pilevneliler’, 2009’da Basın Müzesi, 2014’de FASS Art Gallery’de ‘Sparks, Sofa Hotel – Hall Arts’da ‘Mindscapes’ ve artnivo.com’un ‘In Transition’ isimli online sergisinde, 2017 yılında ise PG Art Gallery ile FMV Galeri Işık’da ‘Ah!’ sergisinde işleri yer almıştır.


Bulutların Üzerinde, Çap 70 cm, Gofraj, 2017

 Galeri / Miz

Çağdaş sanat için bir platform olma hedefiyle açılan Galeri / Miz, 19 Ekim 2011 tarihinde İstanbul Teşvikiye’de açıldı. Çağdaş Türk sanatının yanı sıra uluslararası sanatı da sergilemeyi mekân politikası olarak belirleyen Galeri / Miz, yerleşik sanatçılar için olduğu kadar genç sanatçılar için de bir mekân olma özelliği taşıyor. Çağdaş ve modern sanatı sergilemenin dışında alanlarında seçkin konukların katıldığı söyleşi programları ve güncel sanat konularında hazırladığı seminer programlarıyla İstanbul kültür ortamında yerini alıyor. Galeri / Miz, tüm kültür kurumlarıyla işbirliğine açık olarak sosyal sorumluluk projeleri yapıyor.

info@galerimiz.com

www.galerimiz.com

https://twitter.com/Galerimiz

 

 

 

Paylaş

Yazar Hakkında

Önder Aydın

Önder Aydın, Sanat Duvarı kurucusu ve proje yöneticisidir. Lisans eğitimine İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde devam ederken ara vererek Nazım Hikmet Akademisi Sinema bölümünde 2 yıl eğitim aldı. Ardından lisans eğitimini bitirerek İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı'nda eğitime başladı. Şu an yüksek lisans tezini hazırlamaktadır. Eğitimci olarak başladığı iş yaşamını Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ve Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak kurucusu olduğu "SEO Gezegeni" dijital ajansında sürdürmektedir. Sanatın edebiyat ve sinema dallarıyla ilgilidir. Akademik çalışmalar yapar, sanat ile bilimi hayatının her alanınına uygular. İstanbul'un kaotik ortamını terk ederek İzmir'e yerleşmiştir.

Cevap bırakın