13 Reasons Why

0
927
13 Reasons Why

Son zamanların en beğenilen dizilerinden biri; 13 Reasons Why

İlk bakış; Dizi lisede intihar eden genç kız Hannah’ın ölmesine neden olan 13 arkadaşına kaset doldurup onlara göndermesi.
Konusu bakımından anlamlı, işleyişi bakımından gizemli, birden fazla hikaye anlatıldığı için ilgi çekici.

Dizinin ana teması; Hannah’nın intiharı. Hannah büyük hayallerle mahallesine taşınmış, yeni okuluna adapte olmaktadır fakat işler istediği gibi gitmez ve bir süre sonra intihar eder. İşte tam bu sırada başlar dizi.

Hannah’nın en yakın arkadaşı Clay’e (aynı zamanda Hannah’dan hoşlanmasına rağmen bir türlü söylememiştir.) içinde bir sürü kasetin bulunduğu kutu gelir. Kasetleri dinlemeye başlayan utangaç aşık genç biranda şok olur. Kasetler Hannah hakkındadır.Hannah intihar etmeden önce kendisini bu yola sürükleyen, hayatının bitmesine neden olanlara ithafen 13 tane kaset hazırlamıştır. Kaseti alan kişi hepsini dinler, başkasına verir eğer vermez ise onu büyük bir sorun beklemektedir.

1 sezon Clay’in kasetleri dinlemesi ile geçer. İzlemek o kadar zordu ki benim için. Çoğumuz eğitim hayatımızda zorbalıklarla, kötülüklerle, dalga geçmelerle karşılaşmış veya şahit olmuşuzdur. Hannah’ın başına gelenler çok acı. İzlerken çoğu yerde “Gerçekten bu kız bunları nasıl yaşamış? Hiç mi yardım edem olmamış? Neden yardım istememiş? Arkadaşları ona kötülük yapmasına rağmen neden hala aynı ortamda?” şeklinde sorular sordum kendime. “Ben olsaydım” birçok şeyi yapmazdım… Belki de yapardım. İnsan yaşamadıkça anlayamıyor ama gerçekten birkaç sahnesi yok artık bu kadar da olmaz dedirtiyor. Karşısına kurtulması için sayısız seçenekler çıktı ama görmedi/göremedi.

Bir müddet sonra diziyi izlerken sadece Hannah değilde diğer çocukların gözünden de bakmaya başladım. Hepsinin ayrı ayrı baş etmeye çalıştığı sorunlar var. Onlar destek yerine köstek olmayı seçmiş, bir kızın üzerine atmaya çalışmışlar yaşadıklarını.

Veeee…
Gene aile aile aile.
Sorunlar yaşayan çocukların ailesini gösterdiklerinde neden olduğunu anlıyor insan. Birisinin babası başka adayı dolayısı ile oğlan hiç hata yapmamalı, birisinin annesi çocuğunu mükemmel yapmaya çalışıyor haya kabul etmiyor, birisinin babası baskıcı ve zorba..

İzlemenizi kesinlikle tavsiye ederim. Bazı sahneler “pöf” dedirtti bana hatta ikinci sezona başlamak istemedim ama başladım iyi ki de başlamışım.

Her dizinin sonunda;
“Eğer bu durumda iseniz veya yaşayan bir kişi varsa lütfen bunu sitemize girip bildirin.” diyor..
Çok güzel değil mi???

PAYLAŞ
Önceki İçerikKurgusal Dünyada Yaşamanın Yolu: Kitap
Sonraki İçerikYollarımızı Ayırdık Bile
Ceren Baran Demir
Ceren Baran, 02 Ağustos 1989 doğumludur. Küçüklüğünden beri tiyatroya olan sevgisi sonucunda Haliç Üniversitesi Konservatuvar Tiyatro bölümünü kazandı. Mezuniyetinden hemen sonra akademik ingilizce-TOEFL eğitimi için NYC'a gitti. Amacı Amerika'da tiyatro alanında yüksek lisans olmasına rağmen yemeğe olan ilgisi onu başka bir yola soktu ve İstanbul'a dönerek USLA AKADEMİ'de Prof. Ekmek ve Pastacılık eğitimi aldı. Mrs. Cupcake Dessert Boutique'de stajını yaparken drama,tiyatro,el sanatları ve dans alanında eğitimler alıp,atölyelere katıldı. Şuan bir kurumda Drama Eğitmenliğinin yanında butik pastacılık yapmaktadır.