Türkiye’de Sinemanın Gelişmeme Nedenleri Nelerdir?

0

Kendi ülkesinde çekilen filmi yabancı dil Oscar yarışında Fransa’ya kaptıracak zihniyetin türevi bir kitle var ki beklentilerini karşılıyor absürt komediyle. Bu durumda beklentiyi karşılayan kitleyi doyurmak için daha fazla nasıl uçuklaşırım sorusuna yönelen yönetmeninden kadrosuna tüm ekip reklamla bu işi kazanıyor; bkz. “Kardeşim Benim” adlı film, sırf oyuncu kadrosu yüzünden gişede üste çıkmıştır. Nerede “Mustang” nerede “Sivas” illa ödül mü almaları lazım Nuri Abimiz gibi Kış Uykusu’na yönelelim.

Sorun biz izleyici kitlesinde belki kaba olacak ama köpeğe dana eti de verirsen karnını doyurur, tavuk eti verirsen de karnını doyurur. Sektörde bu doğrultuda parayı nereden kazanırıma getirecek tabi işi bu onun. Gidin biraz destek çıkın bağımsız filmlerimize, sinema özgürlüktür; düşünülmeyeni düşündürtür; bilmediğin küfürleri öğrenmek için karşımıza çıkmaz.

Paylaş

Yazar Hakkında

Barış Parlatangiller

1993 yılında doğan, Şehir Plancısı olma yolunda ilerleyen bir sinefil. Haneke kadar olamasa da bir lanthimos olmayı dört gözle bekliyor.

Cevap bırakın