Polonya’da Gizemini Koruyan 400 Bükülü Ağaç!

0

Öyle bir orman düşünün ki, içindeki ağaçlar normalinden biraz farklı. Polonya’da gizemli ormanda, ağaçlar da bir o kadar gizemli.

400 Bükülü Ağaç

Polanya’da 400 bükülü ağaç bulunuyor. Polonya’nın Batı Pomerania bölgesinde, Krzywy Las (Eğri Orman) dediğimiz beldede. Fotoğraflarda da gördüğünüz üzere, gövdeleri eğri başlıyor, sonra yukarıda düzeliyor.

Polanya’da 400 bükülü ağaç

Polanya’da 400 bükülü ağaç

İçindeki tüm ağaçların alt kısmında garip bir bükülme olması nedeniyle meşhur olan çam ağaçlarından oluşan küçük bir koru aslında burası.

Polonya’nın Batı Pomerania bölgesinde, Krzywy Las (Eğri Orman) beldesinde 400 eğik ağa var.

Polonya’nın Batı Pomerania bölgesinde, Krzywy Las (Eğri Orman) beldesinde 400 eğik ağa var.

Ağaçlar 1930 yılında bu bölge Almanya’nın kontrolündeyken dikilmiş ve topraktan çıkar çıkmaz 90 derecelik bir açıyla bükülüyor, sonra tekrar dik pozisyona geçiyorlar.

Bu ağaçların neden ve nasıl böyle büküldüklerini kimse tam olarak bilmiyor. Lakin çoğu kişi bunun uluslararası mekanik bir işlem sonucu bu şekli aldığına inanıyor. Ağaçlar mobilya ve diğer uygulamalar için doğal yoldan bükülebiliyor. Bazı kişiler ise güçlü bir kar fırtınasının bu ilginç duruma neden olduğu kanısında.

Nedenini tam olarak araştırıp neticelendirmeye çalışan uzmanlar dahi bulamadılar. Ancak Avrupa’nın güzel ülkesi Polonya taraflarına yolunuz düşerse, mutlaka ‘bükülü ağaçları’ görmelisiniz.

Paylaş

Yazar Hakkında

Said Murat

Türkiye doğumlu. Bebek yaştayken ailecek Rusya’ya gitti. Sonrasında kısa bir süreliğine Türkiye’ye döndü. Üniversite tahsili için Polonya’nın Başkenti Varşova’ya gitme kararı aldı. Varşova’da yaşarken Avrupa’nın çok büyük bir kısmını karayolu ile keşfetti. Daha sonra, Yüksek Lisans eğitimi için Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti ve 2 seneye yakın bir süre New York’da bulundu. Sonrasında ise Brezilya macerası başladı. Hem çalıştığı hem de Portekizce öğrendiği Brezilya’da 1 yıl kaldıktan sonra, Varşova’ya geri döndü. İngilizce, Lehçe, Portekizce ve belli bir seviye Rusça bilen Murat, mesleğinin (Bilgisayar Mühendisi) yanı sıra, birçok teknoloji ve gezi siteleri, internet gazetesi, ve teknoloji dergilerinde köşe yazarlığı yapmaktadır. Aynı zamanda Polonyadan.Com’un Kurucu Yöneticisi’dir.

Cevap bırakın