Zirkonyum Diş Kaplama Nedir?

0
17
Zirkonyum Diş Kaplama Nedir?
Zirkonyum Diş Kaplama Nedir?

Ağzımızdaki dişlerin tedavisinde genelde uygulanan yöntemlerin başında porselen kaplamalar geliyor. Bu kaplamalara baktığımız zaman ise iki şekilde hazırlanmış olduklarını görüyoruz. Bunlardan birincisi metal destekli olan kaplamalar ikincisi ise metal desteksiz olan kaplamalar. Günümüz diş tedavileri konusunda uzman diş hekimleri daha profesyonel yaklaşım sergileyerek gülüş estetiğini çok daha ön plana çıkarmak istemiş ve yapılacak olan uygulamaları da ona göre farklılaştırmıştır. Diş hekimliğinde ise estetik denildiğinde zirkonyum alt yapılı dişlerin son dönemde daha fazla kullanılmaya başlandığını görüyoruz. Çünkü zirkonyum beyaz renkten oluşan bir malzeme ve bunun içinde bu uygulamayı yaptığınız zaman kaplamanın tutunabilmesi için metal desteğe ihtiyaç duyulmaz. Zirkonyum beyaz olduğu için zirkonya seramiği halini aldıktan sonra fırınlanarak işlenmeye başlanır. Bu da doğal olarak metal destekli olan kaplamalara göre çok daha doğal bir görünüm sunmuş olur. Zirkonyum Diş İzmir merkezimizde başarılı bir şekilde yapılarak uygulanmaktadır.

Zirkonyum Diş Kaplamanın Avantajları Nelerdir?

İzmir Ortodonti merkezi olarak zirkonyumun ağzınızın içerisinde sağlamış olduğu avantajların neler olduğunu da belirtelim.

  • Zirkonyum ışık geçiren bir malzemedir dolayısıyla metal destekli olan kaplamalara göre diş köklerinizde koyulaşma yapmaz.
  • Metal destekli olan kaplamaların en önemli sorunlarının başında zamanla yıpranmadan ve aşınmadan kaynaklı olarak porselenin kaybolması ve metalin dışarıdan görünür hale gelmesi gelir. Zirkonyum kaplama yaptırdığınız zaman ise ne kadar zaman geçerse geçsin bu şekilde bir sorun yaşamazsınız.
  • Işığı geçirme özelliği sayesinde dişlerinizde mat bir görüntü oluşmaz bu da daha güzel bir gülüş demek olacaktır.
  • Zirkonyum kaplamalar diş eti ile daha uyumlu olduğundan dolayı diş etlerinize zarar vermeyecektir. Diş etinize zarar vermeyeceğinden dolayı diş etlerinizde hastalık görünmez.  Metal destekli uygulamalarda ise böyle bir durum söz konusu değildir.
  • Metale karşı alerjisi olan hastalar için daha başarılı bir tedavi şeklidir. Soğuk ve sıcak gibi hassasiyet zirkonyum kaplamalarda yaşanmaz.
  • Metal destekli olan dişlere göre dayanıklılığı çok daha yüksek olacaktır.
  • Sigara kullanıyorsanız sigaraya bağlı olan lekeler ve sararmalarda ortadan kaldırılmış olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here