Zeynep Abla İle Tiyatro Sohbetleri – 4

0
24
Zeynep Abla İle Tiyatro Sohbetleri - 4
Zeynep Abla İle Tiyatro Sohbetleri - 4

El elden akıl akıldan üstündür derler, hakikaten öyle dostlar… İnternette tiyatro üzerine çalışırken Aysel Güney ismiyle karşılaştım.

İnanılmaz güzel tiyatro oyunları yazıp sahnelemiş. Pek çoğunu okudum. Bir tema konu etrafında kaleme aldığı tiyatro metinlerini anaokula giden çocuklar liseli gençler için ayrı ayrı özene bezene kaleme almış olmasına da ayrıca bayıldım. Başka Dünya Yok adlı oyunu günümüz dünyasına sorunlarına cuk oturan cinsten. Hakikaten çok büyük emekler ile hazırlandığı belli oluyor. Birileri için çırpınan yüreklere şahit olmak beni mutlu ediyor.

Başka Dünya Yok adlı oyunda asıl konu şöyledir; ‘Dünyada açlık yoksulluk varken hayvanların vahşi yöntemlerle keyfi kişisel ihtiraslar için öldürülmesi doğru değildir.

Aysel Hanım’ın seçtiği konu o kadar önemli ki bu kadar önemli bir mevzuyu tiyatro oyunu şeklinde hazırlayıp sunması ise daha da önemlidir. Malum bazı şeyler anlatılırken görsellik oyun mizah işin içine girdiğinde çok daha etkili oluyor. Aysel hanım yazdığı oyunlar ile mizahı ile aslında dert ettiği toplumun sıkıntılarına kendince çözüm yolları arıyor, en azından ben öyle hissettim.

Bakınız geçenlerde haberlerde dinledim, Bartın’da birkaç kişi sokak hayvanlarının işkence görmesine tahammül edemedikleri için aç kalarak bu haksızlığı protesto ettiler. Birkaç gün sonunda ise yetkili birkaç kişinin duyarlılığı ile seslerini duyurabildiler.

İnsanın kanını donduran cinsten bir manzara, işkenceler… Gerek Ademoğullarına yapılsın gerekse de hayvanlara ne olursa olsun çok yanlış çok çirkin bir davranıştır.

Ancak çok şükür ki duygulu duyarlı kişilerin varlığı ile hayvanların da hakları olduğu daha fazla konuşuluyor.

Aysel Güney.com sitesinde Başka Dünya Yok adlı oyunu bu minvalde değerlendiriyorum. Hakikaten başka dünya yok, o halde !..

İnterneti olan sevgili dostlar muhakkak Aysel hanımın oyununu bizzat izleyin, hayatınıza düstur edinin, derim.

Hayata taşınmayan güzellikler hiç okunmamış hiç öğrenilmemiş demektir ki mazaallah…

Dünya Tiyatrolar Günü’ne sayılı günler kaldı. 27 Mart tarihi tiyatro dostları için çok özel bir gün olsa gerek… Tiyatro ile görüşlerimiz ne olursa olsun renk kazanacak daha pozitif enerjili olup herkese ulaşmış olacağız.

‘…Destek verip onlara

Gidelim her oyuna

Kapanmasın perdeler

Koşalım tiyatroya…’

Ne kadar güzel, ekmeğin aslanın ağzından mideye indiği şu zor günlerde tiyatro ile bir miktarda rahatlıyoruz. Toplum içerisinde tiyatro sanatının daha değer kazanmasını kazandırılmasını dilerim. Lütfen, oyunsuz kalmayınız.

Kadınlar Günü’ne özel 7 Martta Ödemiş’imizde Belediye Kültür Saray’ında (müze karşısı) ‘Kıyıya Oturmanın Böylesi‘ adlı tek kişilik oyun Merve Engin ile Dünya Kadınlar Günü için özel hazırlanmış.

İnsan tiyatrodan bahseder de yüzünde tebessüm olmaz mı, hem de nasıl… Emeği geçen destek veren herkese kendi adıma teşekkürü bir borç bilirim. Geçenlerde de Ösem, Ödemiş Felsefe, Kültür ve Sanat etkinlikleri merkezi Umut Tiyatro kafesinde kısa film ile beyaz perdeye Ödemiş’in sıkıntılarını aktardı.  Gerçekten yürekten kutluyorum. Emeği geçen herkesin varlığına kalemine nefesine sağlık… Sevgiyle, tiyatro ile esen kalalım, inşaallah.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here