20. Yüzyıl’da İngiliz Edebiyatı’ndan doğarak Dünya Edebiyatı’nda çok büyük bir çalkantı yaratmış olan efsanevi seri Lord of the Rings… J.R.R. Tolkien’in geniş perspektifiyle ve okurunun hayal dünyasıyla iş birliği yaparak bizleri bambaşka evrene sürükleyen bir seridir. Bu başyapıtlar daha sonrasından okurundan uzanıp seyirciye aktarılmıştır. Kitabı okuyanlar bazı noksanlar konusunda şikayetçi olsa da film serisinin de Dünya Sineması’ndaki başarısı yadsınamaz.

Tolkien l. Dünya Savaşı’nda gazi olmuş bir askerdir ve Lord of the Rings serisini 2. Dünya Savaşı sırasında yazmıştır. Karanlık taraf ve Aydınlık Taraf olarak savaşı betimlemiştir. Kitaplardaki karakter analizine baktığımızda buradaki taraflar ve tarafların liderleri Dünya’da, o dönemdeki olayların Epik-Fantastik dille bir çeşit yansıması.

Kitabın en önemli, hatta tüm olay örgüsünün tetiğine basan antagonisti; Sauron’un karakter analizi üzerine şöyle bir bakalım. Sauron, tüm ırklara ihanet ederek Tek Yüzük’ü kendisine yaptırtmış Maia’dır. Hepsine hükmedecek tek yüzük.. Karanlık tarafın en güçlü hükümdarıdır. Orkların tüm dünyaya hükmetmesini ister, ırkını yüceltir. 2. Dünya Savaşı’na bakacak olursak bu arzulara sahip olan, bahsedilen karakteristikleri barındıran lider kimdi? Adolf Hitler..  Hitler o dönem, milletlere Polonya’ya saldırmayacağına dair söz vermiş fakat sözünde durmayarak Polonya’ya saldırarak diğer milletlere ihanet etmiştir. Alman ırkını yüceltmek ve Dünya’nın en üstün ırkı yapmaya, tüm Dünya’ya hükmetmeyi hedeflemiştir.

Ork kelimesi Anglo Sakson epiğinin ilk örneklerinden biri olan Beowulf’taki Orcneas kelimesinden türetilmiştir. Orcneas Beowulf’un kötü karakteri olan Grendel isimli yaratığı Kabil’in oğlu diye tanıtmak için kullanılan ve bu anlama gelen bir kelimedir. Yani özetle; Ork kelimesi, Kabil’in oğlu-soyu anlamına gelir. Adolf’a dönersek o da Kabil gibi öz kardeşini öldürmüştü. Benzetmesini yaptığımız Sauron da orkların hükümdarı olduğuna göre.. Tolkien son derece zekice işlemiş temasını!

Karanlık taraftan sonra Aydınlık tarafa bakacak olursak; Lady Galadriel, ışığın efendisi… Aydınlık tarafın koruyucu elflerinden sayılır, Ak Konsey’in liderlerindendir. Galadriel son derece maskulen özellikle taşıyan bir elftir. İngiltere’nin 19. Yüzyıldaki Kraliçe Victoria’sı gibi. İkisi de kraliyet ailesinden gelen ve eşlerini kaybetmiş hükümdarlardır. Victoria dönemindeki İngiltere, sömürgecilikte öyle yayılmıştır ki “Üzerinde Güneş Batmayan Ülke” ünvanını almıştır. Victoria en uzun süre tahtta hüküm sürmüş kraliçelerden biridir.  Güneş Batmayan ülke ve Işığı Efendisi, gayet başarıyla işlenmiş metaforik bir dille kendi ülkesini Aydınlık taraf olarak nitelendiren yazar Tolkien bizleri evreninde büyülemiştir.

1 YORUM

  1. “Babalar oğullarını gömmemeli.” ve “Umut bu topraklardan gitmedi henüz.” replikleriyle asla unutulmayacak bir film. Karakterleri ise çağlar değişse de hep yaşayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here