“World’s Fastest Drummer” Dünyanın En Hızlı Davulcusu Türkiye

0
519
"World's Fastest Drummer" Dünyanın En Hızlı Davulcusu Türkiye

World’s Fastest Drummer yani Dünyanın En Hızlı Davulcusu. İlk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleştirilen ve Guinness Rekorlarlar Kitabı’nın da destek verdiği bir yarışmadır.

World’s Fastest Drummer, kısa sürede tüm Dünya’nın ilgisini çekmiş ve bilinirliğini artırmıştır. Amerika’da gerçekleştirilen ünlü müzik fuarı NAMM’de kendi standı ve yarışma alanı bulunmaktadır. Birbirinden ünlü davulcunun katıldığı yarışmada en çok ses getiren isim, Dream Theater’ın şimdiki davulcusu ve Berklee College of Music’de profesör Mike Mangini olmuştur. 2002 yılında katıldığı yarışmada ilk defa 1,200 vuruşun üzerine çıkarak 1,203 vuruşla Dünya Rekoru’nu kırmıştır. Mike Mangini’nin ulaşması en zor rekorundan tam 11 yıl sonra Tom Grosset, 2013 yılında 1,208 vuruşla bu rekoru kırmıştır.

Erhan Karaca ABD’deki yarışmaya 2014’te ayaklar kategorisinde katılarak dakikada 940 vuruşla derece yapmıştır. Yaptığı görüşmelerden sonra da Türkiye’de World’s Fastest Drummer Turkey adıyla resmi olarak yapılma kararı alınmış. Ülkemizde ilk defa 2015’te düzenlenen yarışma, Türk davulcular tarafından hatırı sayılır bir ilgi görmüş. İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Bursa, Antalya ve Kocaeli’de üniversitelerde ve özel workshop alanlarında Türk davulculara yarışmaya katılma imkanı sunuldu. Yarışma şimdiye kadar Show TV, TRT Okul, Hürriyet, Listelist, KapakMagazin, Turkgitar gibi basın kanallarında yayınlandı. Sosyal medya üzerinden on binlerce kişiye ulaştı ve yüksek izlenme sayıları elde edildi.

Yarışma Konsepti

Eller kategorisinde ABD’deki yarışma standartlarına uyumlu olarak patentli Drumometer sayaç ve WFD davul pedi kullanılır. Ayaklar kategorisinde önceden belirlenen ekipmanlar kullanılır ve bunlar yarışmacılar için standarttır. Yarışmadaki amaç 1 dakika içinde ped veya bas davul üzerinde en fazla vuruşu yapmaktır. Bu vuruşlar açıklanmış olan genel kurallara göre yapılır, sayılır ve kabul edillir.

Yarışma takvimi

Yarışma 2 yıldır İstanbul’da Mayıs ayının son haftasında yapılıyor.

2017 yarışması için çalışmalara 2016 Kasım-Aralık aylarında başlanıyor. İlk olarak üniversite workshopları ve çeşitli etkinliklerle beraber bir medya planı takip edilmeye başlanıyor.

World’s Fastest Drummer Türkiye
World’s Fastest Drummer Türkiye

2015 – Zuhal Müzik Sponsorluğunda

 • İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir ve Kocaeli’de üniversitelerde workshoplar düzenlendi.
 • Show TV, TRT Okul gibi basın kanallarında ana haber bültenleri ve programlara konuk olundu.
 • Bilinen isimlerle (davulcularla) videolar hazırlandı. 40.000+ izlenme sayıları elde edildi.
 • Workshoplarda ortalama katılımcı sayısı 50-70, Final yarışması katılımcı sayısı 80-100 olarak kaydedildi.
 • Trampet, Twin pedal, Zil seti, Baget, Çalışma pedi, Davul metod kitabı gibi ödüller verildi.

2016 – Dore Müzik Sponsorluğunda

 • İstanbul, İzmir, Eskişehir ve Antalya’da workshoplar düzenlendi.
 • Bilinen isimlerle (davulcularla) videolar hazırlandı. 60.000+ izlenme sayıları elde edildi.
 • Sosyal Medya reklamları ile yarışma bilinirliği artırıldı.
 • Workshoplarda ortalama katılımcı sayısı 50-70, Final yarışması katılımcı sayısı 80-100 olarak kaydedildi.
 • Akustik davul, trampet, twin pedal ve hediye çekleri gibi ödüller verildi.

2016 – Monster Energy Drink organizasyonları dahilinde

 • Rock Off açıkhava festivalinde yapılan etkinlikte 100+ katılımcıya ulaşıldı.

2017 – Plan

 • Üniversite workshopları ile daha fazla kitleye ulaşılacak.
 • Gazete, dergi, TV ve internet tanıtımları daha aktif kullanılacak.
 • Müzik okulları, stüdyolar dahil edilecek.
 • Ortaöğretim yapan okullar, kolejlerde workshop düzenlenecek.

Yarışma Temsilcisi – ERHAN KARACA

29.03.1987’de İstanbul’da doğdu. Kocaeli Üniversitesi Radyo Sinema Televizyon bölümünde öğrenim gördü. 2008’den itibaren Almanya, Fransa, Çek Cumhuriyeti, İsviçre, İspanya, Belçika, Macaristan, Avusturya, Hollanda, Rusya, İngiltere, İskoçya, Slovakya, Sırbistan, ABD ve Türkiye’nin pek çok şehrinde sahne aldı. İsviçre’de çaldığı bir festivalin 10. Yıl DVD’sinde yer aldı. Bu yıllar içinde 2 stüdyo albümü kaydetti. 2012’de Modern Müzik Akademisi’nde burslu öğrenci olarak 1 yıl eğitim gördü. London College of Music Drum Kit Grade 8 ve MEB Usta Öğretici sertifikaları almaya hak kazandı. Eğitimi süresince Cengiz Baysal, Şenol Küçükyıldırım, Tercan Şener, Turgut Alp Bekoğlu, Okay Temiz, Engin Gürkey gibi isimlerle çalıştı. 2010 yılından itibaren Okyanus Kolejleri, İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları ve çeşitli kurumlarda ders vermeye başladı. 2014 yılında ABD’de yapılan Dünyanın En Hızlı Davulcusu yarışmasına katılarak dünyanın en hızlı 10 davulcusu arasına girdi. Aynı zamanda yarışmayı 2015’ten itibaren her yıl sponsorları aracılığı ile Türkiye’de düzenliyor. Norveçli bir grup ile çalışmalarına devam ediyor.

World’s Fastest Drummer Türkiye Facebook Sayfası: facebook.com/wfdturkey

PAYLAŞ
Önceki İçerikUzay’da Yalnızlık Çok Zor: Passengers
Sonraki İçerikSO Beden Atölyesi
Önder Aydın
Önder Aydın, Sanat Duvarı kurucusu ve proje yöneticisidir. Lisans eğitimine İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde devam ederken ara vererek Nazım Hikmet Akademisi Sinema bölümünde 2 yıl eğitim aldı. Ardından lisans eğitimini bitirerek İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı'nda yüksek lisans eğitime başladı. Eğitimci olarak başladığı iş yaşamını Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ve Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak kurucusu olduğu "SEO Gezegeni" dijital ajansında sürdürmektedir. Sanatın edebiyat ve sinema dallarıyla ilgilidir. Akademik çalışmalar yapar, sanat ile bilimi hayatının her alanınına uygular. İstanbul'un kaotik ortamını terk ederek İzmir'e yerleşmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here