Türkiye’nin İlk Harika Çoçuğu 70’İnci Sanat Yıl Dönümünü Eskişehir’de Kutladı.

0
64
Türkiye’nin İlk Harika Çoçuğu 70’İnci Sanat Yıl Dönümünü Eskişehir’de Kutladı.

TÜRKİYE’NİN İLK HARİKA ÇOCUĞU 70’İNCİ SANAT YILDÖNÜMÜNÜ ESKİŞEHİR’DE KUTLADI

Dünyaca ünlü piyano sanatçımız İdil Biret 70’inci sanat yıldönümünü şef Ender Sakpınar yönetimindeki Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası ile birlikte Eskişehir’de muhteşem bir konserle kutladı.

Sanata ve sanatçılara verdiği değerle Türkiye’nin en önemli şehri Eskişehir, 70’nci sanat yıldönümünde İdil Biret’i ağırladı. Kültür ve sanat aşığı Eskişehirliler Biret’in 70’nci sanat yıldönümünde yanında olup Türkiye’nin ilk harika çocuğunun parmaklarından S. Rahmaninov’un eserlerini dinlemenin mutluluğunu yaşadılar. Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen konserde seyirciler İdil Biret’i diğer konserlerde olduğu gibi yoğun ilgiyle karşıladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, İdil Biret’i 70’inci sanat yıldönümü kutlamasında başarılı 70 yıllık sanat hayatını kutlayarak bir de plaket takdim eden Büyükerşen “İdil Biret’in piyanonun tuşları üzerinde uçuşan parmakları Rahmaninov’un güzel melodilerini orkestramızla beraber sardı sarmaladı. Ne mutlu bize ki dünyaca ünlü bir sanatçının 70’inci sanat yıldönümünün onur konserini Eskişehir’de yaşıyoruz” dedi.

Eskişehir’e hayran olduğunu ve şehre her geldiğinde daha da beğendiğini ifade eden
İdil Biret, kendisini Eskişehir’e davet ettiği için Başkan Yılmaz Büyükerşen’e minnet duyduğunu ifade etti. Konserde kendisine eşlik ettiği için Şef Ender Sakpınar ve Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası’na teşekkür eden Biret, Eskişehirlilerin böyle bir orkestraya sahip olduğu için çok şanslı olduğunu belirtti. Kendisinin konseri için Eskişehir’e gelen Dünya Sahnelerinde Bir Türk Piyanist’i kitabının Rusça ilk baskısını Biret’e hediye eden Pedagog Piyanist Amine Aygıstova Rusya’da Mustafa Kemal Atatürk ve Nazım Hikmet’ten sonra akla gelen ilk ismin İdil Biret olduğunu ve Rusya’nın ona hayran olduğunu belirtti.

Konser sonrasında Başkan Büyükerşen, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Sanat Danışmanı ve Senfoni Orkestrası Şefi deneyimli müzik insan’ı Ender Sakpınar’a da katkılarından dolayı bir teşekkür plaketi sundu.

 

 

 

İDİL BİRET & ENDER SAKPINAR

İdil Biret

Üç yaşında piyanoya büyük istidat gösteren Türk sanatçısı İdil Biret ilk derslerini Ankarada Mithat Fenmen’den aldı. TBMM’nin 1948 yılında çıkardığı özel kanunla sekiz yaşında Fransa’ya gönderildi ve büyük Fransız müzisyeni Nadia Boulanger’nin gözetiminde Paris Konservatuvarı’nda okuyarak onbeş yaşında birincilikle mezun oldu. Daha sonra, 20. asrın en büyük piyanistlerinden Alfred Cortot ve Wilhelm Kempff ile çalıştı. Hiç bir piyano yarışmasına katılmayan Idil Biret onaltı yaşından itibaren Boston Senfoni, Leningrad Filarmoni, Londra Senfoni, Dresden Filarmoni gibi  dünyanın büyük orkestraları ve Leinsdorf, Monteux, Keilberth, Scherchen gibi büyük  şefleri ile beş kıtayı kapsayan iki bine yakın  konser verdi ve birçok festivale katıldı. 2016 yılında New York Carnegie Hall’da Yale Senfoni Orkestrası ile de bir konser verdi. Van Cliburn (ABD), Kraliçe Elisabeth (Belçika), Busoni (Italya) Franz Liszt (Weimar, Almanya) gibi ünlü piyano yarışmalarında jüri üyeliği yaptı; Fransa, Polonya, Íngiltere, Ítalya, ABD ve Türkiye’de ödül ve nişanlar aldı. Biret bu güne kadar EMI, Decca, Atlantic/Finnadar, Naxos ve diğer firmalar için Amerika ve Avrupada 120 plak kaydetmiştir. Bunlar arasında müzik tarihinde ilk kez komple diziler olarak seslendirilen Chopin’in bütün piyano eserleri ve Beethoven’ın dokuz senfonisinin Liszt tarafından yapılan piyano uyarlamaları, 32 sonatı, bütün piyano konçertoları ile Brahms ve Rachmaninof’un bütün piyano eserleri,  Boulez’in üç piyano sonatı, Ligeti’nin etüdleri ve Stravinsky’nin Ateşkuşu bale müziğinin piyano uyarlaması da yer almaktadır. Bu kayıtlar Polonyada Chopin Büyük Ödülü, Fransada Altın Diyapazon dahil pek çok ödül almış olup Amerika, Avrupa ve Uzak Doğuda 3 milyon adet civarında satılarak büyük bir dinleyici kitlesine ulaşmıştır. 2007 yılında Chopin’in bütün piyano eserleri kayıtları ve konser icraları ile Polonya kültürüne yaptığı katkılar nedeniyle Cumhurbaşkanı Lech Kaczsnky Ídil Biret’i Polonyanın en üst nişanı olan  “Yüksek Liyakat Madalyası” (Krzyzem Kawalerskim Ordera Zaslugi) ile taltif etmiştir. Repertuvarında yüzden fazla piyano konçertosu olan Ídil Biret’in eski ve yeni kayıtları kendi etiketi İdil Biret Arşivi (IBA) üzerinde Naxos tarafından bütün dünyaya dağıtılmaktadır. Biret’in 1959 yılından bu yana  yaptığı plak kayıtlarının tamamı büyük bir kutu içinde 2017 yılında Türkiye ve dünya piyasasına sunulmuştur.

Şef Ender Sakpınar

2004 yılından bu yana Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası Sanat Danışmanlığı ve Orkestra Şefliği görevini sürdüren sanatçı, İtalya, Fransa, İspanya, Portekiz, Meksika, Avusturya, İsveç, Almanya, Yunanistan, Moldova, Bosna Hersek, Japonya’da çeşitli orkestra  ve opera kuruluşlarıyla konuk şef olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Sanatçı, Paris Pasdeloup Senfoni Orkestrası’ndaki asistanlık görevinin yanısıra, 1982 yılında Fransa Kültür ve Dışişleri Bakanlığı himayesinde “Ensemble International de Paris” Orkestrası’nı kurdu ve 1987 yılına kadar Orkestra’nın Müzik Direktörü ve Orkestra Şefi olarak başta Paris olmak üzere Fransa, İtalya, İsveç, Malta ve Türkiye’de çeşitli festivallere davet edildi.

1987 / 2014 yılları arasında İzmir Devlet Senfoni Orkestrası şeflik görevinin yanısıra Ege Senfoni Orkestrası ve Enka Sinfonietta’nın kurucusu ve Genel Müzik Direktörü olarak, orkestra şefliğini yapmıştır.

ESKİŞEHİR BB SENFONİ ORKESTRASI.

 

PAYLAŞ
Önceki İçerikMetehan V Sevde #6 – Eksik Bırakılmış Bir Aşk Hikayesi
Sonraki İçerikAtatürk’ün İzinde Bir Müzik Adamı; Şeref İzgü
Önder Aydın
Önder Aydın, Sanat Duvarı kurucusu ve proje yöneticisidir. Lisans eğitimine İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde devam ederken ara vererek Nazım Hikmet Akademisi Sinema bölümünde 2 yıl eğitim aldı. Ardından lisans eğitimini bitirerek İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı'nda yüksek lisans eğitime başladı. Eğitimci olarak başladığı iş yaşamını Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ve Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak kurucusu olduğu "SEO Gezegeni" dijital ajansında sürdürmektedir. Sanatın edebiyat ve sinema dallarıyla ilgilidir. Akademik çalışmalar yapar, sanat ile bilimi hayatının her alanınına uygular. İstanbul'un kaotik ortamını terk ederek İzmir'e yerleşmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here