Tiyatro Eleştirmenleri, Yılın En İyilerini Ödüllendirdi

0
16
Tiyatro Eleştirmenleri, Yılın En İyilerini Ödüllendirdi
Tiyatro Eleştirmenleri, Yılın En İyilerini Ödüllendirdi

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği tarafından 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde açıklanan 2017 TEB Ödülleri, Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Yılın Oyunu “Godot’yu Beklerken”

  • TEB Özel Ödülü Fiziksel Tiyatro Araştırmaları Topluluğu’na,
  • Yılın Oyunu Ödülü “Godot’yu Beklerken” oyununa,
  • Yılın Kadın Oyuncusu Ödülü Tilbe Saran ve Nergis Öztürk’e,
  • Yılın Erkek Oyuncusu Ödülü Tolga İskit’e,
  • Yılın Yerli Oyun Yazarı Ödülü Murat Mahmutyazıcıoğlu’na

verildi.

Yılın Oyunu “Godot’yu Beklerken”
Yılın Oyunu “Godot’yu Beklerken”

TEB Onur Ödülü “Prof. Dr. Süreyya Karacabey”

2017 TEB Onur Ödülü, Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü’nden KHK ile ihraç edilen akademisyenleri temsilen Prof. Dr. Süreyya Karacabey’e takdim edildi.

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği’nin, 2016-2017 sezonunda sahnelenen tiyatro oyunlarını göz önünde bulundurarak ve üyelerinin katılımıyla yaptığı değerlendirme sonucunda belirleyip 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde açıkladığı ödüller, 21 Nisan Cuma günü Şişli Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde düzenlenen törenle takdim edildi.

TEB Onur Ödülü “Prof. Dr. Süreyya Karacabey”
TEB Onur Ödülü “Prof. Dr. Süreyya Karacabey”

Bu yıl 26. kez düzenlenen ve sunuculuğunu Ece Dizdar’ın üstlendiği TEB Ödülleri töreni, Gülriz Sururi, Dilek Türker, Tijen Par, Tilbe Saran, Şahika Tekand, Selçuk Borak, Nergis Öztürk, Serhan Süsler ve Onur Şenay’ın da aralarında bulunduğu geniş bir kitleyi Şişli Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde buluşturdu.

TEB 2017 Onur Ödülü, barış için girişimlerinden dolayı Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü’nden KHK ile ihraç edilen Prof. Dr. Selda Öndül, Prof. Dr. Tülin Sağlam, Prof. Dr. Beliz Güçbilmez, Dr. Elif Çongur, Araştırma Görevlileri Ceren Özcan ve Şamil Yılmaz’ı temsilen yine üniversiteden bu gerekçeyle koparılan Prof. Dr. Süreyya Karacabey’e takdim edildi.

Yılın Kadın Oyuncusu Ödülü Tilbe Saran ve Nergis Öztürk’e,
Yılın Kadın Oyuncusu Ödülü Tilbe Saran ve Nergis Öztürk’e,

TEB Özel Ödülü, “Şatonun Altında” performansıyla Fiziksel Tiyatro Araştırmaları Topluluğu’na, Yılın Oyunu Ödülü, Stüdyo Oyuncuları’nın, Şahika Tekand’ın sahneye koyduğu ilk olarak 2016 İstanbul Tiyatro Festivali’nde seyirciyle buluşan ve sezon boyunca büyük beğeni kazanan “Godot’yu Beklerken”e, Yılın Kadın Oyuncusu Ödülü, Tiyatro Pera’nın “Vanya, Sonya, Maşa ve Spike” oyunundaki rolüyle Tilbe Saran’a ve Tiyatro iN’in “Akciğer” oyunundaki rolüyle Nergis Öztürk’e, Yılın Erkek Oyuncusu Ödülü Yolcu Tiyatro’nun “Joko’nun Doğum Günü” isimli oyunundaki performansıyla Tolga İskit’e, Yılın Yerli Oyun Yazarı Ödülü “Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin” oyunuyla Murat  Mahmutyazıcıoğlu’na verildi.

TEB Ankara Temsilciliği’nin belirlediği şekilde Yılın Kadın Oyuncusu Ödülü İpek Atagün Gezener‘e,  Yılın Erkek Oyuncusu Ödülü Murat Çıdamlı’ya, Onur Ödülü ise Prof. Dr. Özdemir Nutku’ya 5 Mayıs’ta Ankara ve İzmir’de düzenlenecek törenlerle verilecek.

Yılın Erkek Oyuncusu Ödülü Tolga İskit’e,
Yılın Erkek Oyuncusu Ödülü Tolga İskit’e,

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (TEB) hakkında

Uluslararası Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Türkiye Merkezi olarak 1990 yılında kurulan birlik, tiyatro (sahne ve gösteri sanatları) alanında eleştiri disiplininin yurdumuzda gelişmesini, diğer milletlerin bu alandaki çalışmalarını, kullandıkları yöntem ve teknikleri ülkemizde tanıtarak bilimsel ve çağdaş düzeye ulaşmasını, sahne faaliyetlerimizin yurt içinde ve dışında tanıtılmasında güvenilir bir değerlendirme kaynağının oluşmasını sağlamak, etkinleştirmek, geliştirilmesini sağlamak ve bu konuda çalışmalar yapan kişi ve kuruluşlara destek vermek amacı ile çalışmalarını sürdürmektedir.

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Ödül Töreni
Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Ödül Töreni

TEB Ödülleri 2017 Destekçileri

  • Mekan sponsoru: T.C. Şişli Belediyesi Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi
  • Kokteyl sponsorları: Manage Works, Concept Team, Portaxe Baltalimanı, Lime Catering
  • Baskı sponsoru: Rengin Matbaa
  • İletişim Destekçisi: BEZE GroupPAYLAŞ
Önceki İçerikMezar – Öykü
Sonraki İçerikYaratılan İlk İnsan Hz Adem Midir?
Önder Aydın
Önder Aydın, Sanat Duvarı kurucusu ve proje yöneticisidir. Lisans eğitimine İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde devam ederken ara vererek Nazım Hikmet Akademisi Sinema bölümünde 2 yıl eğitim aldı. Ardından lisans eğitimini bitirerek İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı'nda yüksek lisans eğitime başladı. Eğitimci olarak başladığı iş yaşamını Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ve Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak kurucusu olduğu "SEO Gezegeni" dijital ajansında sürdürmektedir. Sanatın edebiyat ve sinema dallarıyla ilgilidir. Akademik çalışmalar yapar, sanat ile bilimi hayatının her alanınına uygular. İstanbul'un kaotik ortamını terk ederek İzmir'e yerleşmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here