Tenor Johan Botha Hayata Veda Etti

0
49
Tenor Johan Botha Hayata Veda Etti

Güney Afrikalı tenor Johan Botha 8 Eylül 2016 tarihinde hayatını kaybetti.

Günümüzün en önemli seslerinden biri olan Botha özellikle Wagner’in heldentenor ve Verdi’nin dramatik tenor rollerine getirdiği üstün yorum gücüyle, günümüzde uluslararası sahnelerin en aranılan solist sanatçılarından biriydi. Aşırı kilolu oluşuyla dikkat çeken Botha’nın yakalandığı karaciğer kanserinden kurtulamayıp henüz 51 yaşında yaşamını yitirmesi opera dünyasında büyük bir üzüntüyle karşılanırken sevenlerini yasa boğdu.

Johan Botha, Kammersaenger unvanı aldığı Avusturya’nın başkenti Viyana’da eşi ve iki oğluyla birlikte yaşamını sürdürüyordu.

Tenor Johan Botha’ya Morgenlich leuchtend adlı operadan bir sahnesiyle veda ediyoruz.

PAYLAŞ
Önceki İçerikBir Delirebilsem
Sonraki İçerikBahar Kışa Direnir
Önder Aydın
Önder Aydın, Sanat Duvarı kurucusu ve proje yöneticisidir. Lisans eğitimine İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde devam ederken ara vererek Nazım Hikmet Akademisi Sinema bölümünde 2 yıl eğitim aldı. Ardından lisans eğitimini bitirerek İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı'nda yüksek lisans eğitime başladı. Eğitimci olarak başladığı iş yaşamını Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ve Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak kurucusu olduğu "SEO Gezegeni" dijital ajansında sürdürmektedir. Sanatın edebiyat ve sinema dallarıyla ilgilidir. Akademik çalışmalar yapar, sanat ile bilimi hayatının her alanınına uygular. İstanbul'un kaotik ortamını terk ederek İzmir'e yerleşmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here