Şubat Ayının İkinci Konseri Caddebostan Kültür Merkezi’nde…

0
119
DSO DenizBank Konserleri’nde Şubat Ayının İkinci Konseri Caddebostan Kültür Merkezi’nde…

İDSO DenizBank Konserleri’nde Şubat Ayının İkinci Konseri Caddebostan Kültür Merkezi’nde…  Konserin Orkestra Şefi Toshiyuki Shimada…

İSTANBUL DEVLET SENFONİ ORKESTRASI, 08 ŞUBAT 2019 CUMA AKŞAMI KEMAN SANATÇISI ÖNDER BALOĞLU’NA EŞLİK EDECEK                                             

Türk-Alman keman sanatçısı Önder Baloglu bir grup müzikseverin kendisine tahsis ettiği Rafaelle & Antonio Gagliano 1850 Napoli kemanla  ( 169 yıllık ) ilk kez solist olarak İstanbul sahnesinde dinleyicileriyle buluşuyor!

Orkestra Şefi Toshiyuki Shimada

İDSO, 08 Şubat 2019 Cuma akşamı saat 20.00’de Caddebostan Kültür Merkezi’nde ( CKM ) Orkestra Şefi Toshiyuki Shimada yönetiminde  solist Önder Baloğlu’na( Keman ) eşlik edecek.

Konserde;  Wolfgang Amadeus Mozart’nın Saraydan Kız Kaçırma Uvertürü K.384”,

Fazıl Say’ın“ Keman Konçertosu – Haremde 1001 Gece”ve  Charles Gounod’un 

Senfoni  No.1, Re Majör” adlı eserleri icra edilecek.

SOLİST – ÖNDER BALOĞLU ( Keman )

( * )  “Saraydan Kız Kaçırma” ; Wolfgang Amadeus Mozart‘ın bir operasıdır. “Saraydan Kız Kaçırma” operasının prömiyeri 16 Temmuz 1782’de Viyana’da yapılmıştır.Üç perdelik yapıtın en sevilen bölümlerinden biri de uvertürdür; umut dolu ve dinamik olduğu kadar, naifliği ve masumiyeti de yaşatarak operaya mükemmel bir başlangıç yapar.

( ** ) Piyanist ve besteci Fazıl Say’ın  4 ay üzerinde çalışıp tamamladığı keman konçertosudur.

Eleştirmenlerin 21. yüzyılın en büyük sanatçılarından biri olarak gösterdiği  Fazıl Say’ın “Haremde 1001 Gece” adlı keman konçertosunun prömiyeri, 20 Şubat 2008’de İsviçre’nin Luzern kentinde yapılmıştır. “Haremde

1001 Gece”, Luzern Senfoni Orkestrası tarafından sipariş edilmiş ve Patricia Kopatchinskaja için yazılmış bir keman konçertosudur. Konçerto dört bölümden oluşmaktadır. Ünlü Katibim parçası üzerine de çeşitlemelerden oluşan yapıtın orkestra partisyonu marimba, vibrafon, celesta ve arp gibi enstrümanların yanısıra kudüm ve

çan gibi çok sayıda Türk vurmalısını da içerir. 

( *** ) Fransız opera bestecisi Gounod’un en beğenilen senfonilerinden birisidir.Eserin  prömiyeri 1855 yılında yapılmıştır.

İDSO Müdürü & Program Koordinatörü Bülent Evcil; “ 08 Şubat 2019 Cuma akşamı gerçekleştirilecek konserimizde tüm müzikseverleri Caddebostan KültürMerkezi’nde  görmekten mutluluk duyacağız. Bu klasik müzik akşamını hep beraber yaşayalım” diyor. 

PROGRAM :

  • Wolfgang Amadeus Mozart  Saraydan Kız Kaçırma Uvertürü K.384”
  • Fazıl Say  “ Keman Konçertosu – Haremde 1001 Gece”

                                      — ARA—

  • Charles Gounod  Senfoni  No.1, Re Majör”
PAYLAŞ
Önceki İçerikAtatürk’e İthafen
Sonraki İçerikBasketbol ve Diğer Tüm Sporlar Gelecek Nesli Şekillendiriyor
Önder Aydın
Önder Aydın, Sanat Duvarı kurucusu ve proje yöneticisidir. Lisans eğitimine İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde devam ederken ara vererek Nazım Hikmet Akademisi Sinema bölümünde 2 yıl eğitim aldı. Ardından lisans eğitimini bitirerek İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı'nda yüksek lisans eğitime başladı. Eğitimci olarak başladığı iş yaşamını Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ve Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak kurucusu olduğu "SEO Gezegeni" dijital ajansında sürdürmektedir. Sanatın edebiyat ve sinema dallarıyla ilgilidir. Akademik çalışmalar yapar, sanat ile bilimi hayatının her alanınına uygular. İstanbul'un kaotik ortamını terk ederek İzmir'e yerleşmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here