Solo: Bir Star Wars Hikayesi Film Eleştirisi

1
183
Solo: Bir Star Wars Hikayesi Film Eleştirisi

1977’de başlayan Star Wars macerası tüm hızıyla devam etmektedir ya da ittirilmektedir.

Star Wars çok güzel kurgulanmış bir bilim kurgu, fantastik, macera ögelerini barındıran bir filmdir. Fakat bunu ilk altı film için söylemenin daha uygun olduğunu düşünüyorum. Nedenine geçmeden önce bu filmin tanıtımı yapayım.

Solo: Bir Star Wars Hikayesi, Ron Howard tarafından yönetilmiştir. Filmin başrollerini Alden Ehrenreich (Han Solo), Joonas Suotamo (Chewbacca), Woody Harrelson (Beckett), Emilia Clarke (Qi’ra), Donald Glover (Lando) paylaşmaktadırlar. Film 25 Mayıs 2018 tarihinde vizyona girdi.

Star Wars’ın geçmiş film ve tarihleri şöyledir:

1) A New Hope 1977

2) İmparator 1980

3) Jedi’nin Dönüşü 1983

4) Gizli Tehlike 1999

5) Klonların Saldırısı 2002

6) Sith’in İntikamı 2005

Bu bölümler Star Wars’un eski jenerasyonu diyebileceğimiz filmlerdir. Aşağıya sıralayacaklarımız ise Star Wars’un yeni jenerasyonu diyebileceğimiz filmleridir:

7) Star Wars: Güç Uyanıyor 2015

8)Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi 2016

9) Star Wars Son Jedi

10) Solo: Bir Star Wars Hikayesi

İkiye ayırdığımız bu filmlerin isimlerine bile baktığınızda ikinci gruptaki filmlerin zorlama filmler olduğu görülebilmektedir. İlk altı filmin kendine özgü isimleri dışında tartışması bile vardı.  Kimileri filmleri 4-5-6-1-2-3 şeklinde izlemeyi önerirken kimileri de 1-2-3-4-5-6 şeklinde izlemeyi önerirdi. İlk altı filmin birinde Jedi’lar ön planda iken diğerinde Sith’ler ön planda oluyor ve Jedi’lar ile Sith’ler arasındaki eşitlik bir şekilde korunuyordu. Olay örgüsü daha düzenli film içindeki fantastiklik ögeleri ise oldukça fazlaydı. Yeni filmler ise maalesef öyle değil. Sonuç olarak bu fantastik bir film ve buna özgü unsurlara dikkat edilmelidir. 1977 de yapılan filmde örneğin neredeyse 2 metreden fazla sıçrayan, takla atabilen Jedi’lar varken yeni filmlerde bunlar göz ardı edilmiştir. Güzel efektler olsa da 2000’li yılların efekleri, 1977’li yılların gerisinde kalmıştır. Son filmlerin olay kurgusu çok tahmin edilebilir olmanın dışında yeni konular bulunamadığından şimdi de eski filmlerin popüler olan kahramanlarının gençlik yılları anlatılmaya başlanmıştır. Han Solo ile başlayan bu serinin Obi Wan Kenobi ile devam edeceği düşünülmektedir.

Star Wars gibi filmler izleyicileri için sadece zaman geçirmek için izlenen öylesine bir bilim kurgu filmi değildir. Geçmişi olan, belli prensiplere ve felsefi ögelere dayanan bir filmken herhangi bir bilimkurguya benzetildiğini düşünüyorum.

Bütün bunlara rağmen yine de serisi olan böyle filmlerin izlenilmesi ve gelişiminin takip edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Herkese iyi seyirler.

 

PAYLAŞ
Önceki İçerikVaroluşun İki Yüzü: Ahlat Ağacı
Sonraki İçerikLüzumsuz Savaş
Yaşam Kaya
Ankara'da doğdum. Latin Dili ve Edebiyatı önlisans, Türk Dili ve Edebiyatı lisans mezunuyum. Şu an Halkbilim bölümünde yüksek lisans yapıyorum. Fantastik ögeleri barındıran bütün konuları severim. Online strateji oyunları ,şu sıralar League of Legends, oynarım. Film ve dizi izlemek benim için hobiden öte bir zevk. Gerçek dünyada hayal kurmaktansa kurgulanmış bir dünyada gerçekleşen hayaller yaşıyorsunuz.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here