Selim İleri ve Sona Ermek

0
38
Selim İleri ve Sona Ermek
Selim İleri ve Sona Ermek

Kalemlik.com sitesinin kültür-sanat platformu Kalemlik Blog’da kitap tanıtımları devam ediyor. Yazı araç ve gereçleri alanında faaliyete başladığı günden bu yana sektöründe öncü markalardan biri haline gelen Kalemlik.com sitesi, kırtasiye tutkunlarına hizmet vermenin yanı sıra, blog sayfası aracılığıyla sanat severler için nitelikli içerikler üretiyor. Lamy, Parker, Faber Castell, Pelikan, Pilot gibi marka kalemleri uygun fiyat avantajlarıyla Kalemlik.com sitesi üzerinden sipariş verebilirsiniz.

Her hafta Cuma günü bir kitabın ve yazarının tanıtıldığı Kalemlik Blog‘da bu hafta, Selim İleri ve yeni kitabı Sona Ermek tanıtıldı. Sanat hayatında 50. yılı geride bırakan Selim İleri, bu süre zarfında 50’den fazla kitaba imza atmayı başardı. Öykü ve romanlarının yanı sıra deneme ve eleştirileri de sanat severler tarafından yoğun bir ilgi gördü. Bu deneyimlerin ışığında Selim İleri, diğer romanlarından biraz farklı bir eserle sanat hayatında 50. yılını kutluyor.

Sona Ermek
Sona Ermek

Sona Ermek, üslup ve roman tekniği açısından İleri’nin diğer çalışmalarından biraz farklı bir eser. Romanda herhangi bir olay örüntüsü yok ve zaman ile mekan belirtilmemiş. İleri’nin bilinç akışı tekniğiyle yazdığı bu eserde anlatıcı, “sen” hitabıyla bir taraftan roman karakterlerine, bir taraftan okura, bir taraftan da İleri’nin kendisine seslenmekte. Bu bilinç akışı tekniği, Ahmet Hamdi Tanpınar ile Virginia Woolf’un roman tekniklerinden büyük izler barındırmakta.

İlk kitabını yayınlamasının üzerinden geçen 50 yıllık süre zarfında, Selim İleri’nin edebiyata bakış açısında da önemli değişimler meydana geldi. Bunlardan en önemlisi, başlangıçta edebiyatın dünyayı değiştirme gücüne yürekten inanan İleri’nin artık bu inancı taşımaması. Fakat, edebiyatın “iyileştirici” gücünü kabul ediyor.

Sona Ermek kitabında İleri, yarım kalan bir romanın hikayesi üzerinden, kişinin istek ve hayallerini yitirmesi sonucu içine düştüğü boşluk duygusunun incelemesini yapmakta. Bu durumu nitelendirmek için “düşbozumu” sözcüğünü tercih eden İleri, benzer bir boşluk duygusunu kendisinin de yaşamış olduğunu sıkça ifade ediyor.

Selim İleri’nin bu kitabını henüz okumadıysanız, Kalemlik Blog’da yayınlanan tanıtım yazısını okuyarak güzel bir başlangıç yapabilirsiniz. Kalemlik.com sitesinden ayrıca, istediğiniz yazı araç ve gerecini uygun fiyat avantajlarıyla temin edebilirsiniz. Kalemlik.com’un yaz indirimlerini kaçırmayın…

Keyifli okumalar, keyifli alışverişler…

https://blog.kalemlik.com/selim-ileri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here