SanatBulur.com: Sanatçıları Özgür Bırakan Sanat Galerisi

0
1268
SanatBulur.com: Sanatçıları Özgür Bırakan Sanat Galerisi
SanatBulur.com: Sanatçıları Özgür Bırakan Sanat Galerisi

Resim, fotoğraf, heykel ve dijital baskı alanlarında eser üreten sanatçılar ile sanatseverleri online ortamda buluşturan SanatBulur.com sanatçıları özgür bırakan altyapısı ve sanatseverlerin Türkiye’nin her noktasına ücretsiz kargo alabilme imkanlarıyla “Herkes İçin Orijinal Sanat” diyerek yayın hayatına başladı.

Ülkemizde pek çok alanda olduğu gibi sanat piyasasında da son yıllarda yaşanan düşüş, kapanan galeriler ve sanat satışlarının azalması alternatif mecraların gündeme gelmesini sağladı. Online ortamda satışa başlayan fiziksel galeriler ve yeni açılan sanat odaklı e-ticaret siteleri teknolojik imkanlarla sanatı bir araya getirerek sanat eserlerini daha erişilebilir kılma amacında. Bu mecralara eklenen son halka ise sanatçıların kendilerine ait panelleri sayesinde tüm süreci yönetebildikleri, yurt dışında pek çok örneğini gördüğümüz, Türkiye’deyse ilk olan SanatBulur.com.

Herkes İçin Orijinal Sanat
Herkes İçin Orijinal Sanat

Sanatsal ve teknolojik olarak birbirinden farklı iki ekibin bir araya gelmesiyle 2016 yılı ortalarında altyapı çalışmalarına başlanan SanatBulur.com sanatçılara profillerini oluşturup eserlerini yükleyebilecekleri ve siparişlerini diledikleri tüm cihazlardan takip edebilecekleri bir panel sunuyor. Başvuruları da online ortamdan kabul eden galeri, sanatçılarla herhangi bir temsil anlaşması yapmıyor ve eserlerinin isimlerinden fiyatlarına kadar tüm süreçleri sanatçıların kontrolüne bırakıyor. Şimdiden 40’tan fazla sanatçının 500’e yakın eserine ev sahipliği yapan galeriye üye olmak ve eser eklemek tamamen ücretsiz. Gerçekleşen satışlardan sadece %20 komisyon alan SanatBulur.com, her ay yenilediği küratör koleksiyonları ile belirli konseptlerde farklı alanlardan sanat eserlerini bir seçki olarak sunuyor ve Türkiye’nin her noktasına ücretsiz kargo özelliği ile fiziksel galeri deneyimini sanatseverlere ulaştırıyor.

SanatBulur.com’un kurucu ortakları
SanatBulur.com’un kurucu ortakları

SanatBulur.com’un kurucu ortaklarından Recep İlkbahar ve Onur Basat platformun Türkiye’de sanat piyasasının ilk defa düşüşe geçtiği 2015 senesinin hemen ertesinde, özellikle komisyon oranları %40-60’lara varan galerilere bir alternatif olmak ve sanatın büyük şehirler dışına yayılamaması sorununu çözmek amacıyla doğduğunu belirtirken, teknik ekibin başında bulunan kurucu ortak Burak Karaca Türkiye’de başarıyı yakaladıktan hemen sonra özellikle Arap Yarımadası ve Avrupa ülkelerine açılma planları olduğunun; bu amaçla şimdilerde dil desteği üzerinde çalıştıklarının ve yakın zamanda sanatçıları profesyonel verileri işleyerek destekleyeceklerinin altını çiziyor.

Sıkışmış by Özgür Akın
Sıkışmış by Özgür Akın

SanatBulur.com üzerinde kurulan güvenli ödeme altyapısı ile Türkiye’nin her noktasına orijinal sanat eseri ulaştıran platform alanında profesyonel ekibi sayesinde mimarlık ofisleri, oteller, restoranlar gibi kişi, kurum ve kuruluşlara bünyesinde bulunan sanatçılar ve eserleri ile Sanat Danışmanlığı Hizmeti de veriyor.

NO.V by Semra Ertalay
NO.V by Semra Ertalay

Sanatçı ve sanatseverlere ulaşabilme ve sürdürülebilir bir etkileşim yakalayarak düzenli büyüme amacında olan SanatBulur.com’un bu ilişkileri geliştirmek adına bir araya getirdiği genç ve dinamik de bir ekibi bulunuyor. Yakın zamanda kullanıcıların sanat eserlerinin duvarlarında nasıl duracağını görebileceği, artırılmış gerçeklik destekli bir mobil uygulama yayınlamayı planlayan SanatBulur.com 2017 yılı bitimine kadar 300’den fazla sanatçıyı platforma katmayı hedefliyor.

İsimsiz No.3 by Zeynep Sakız
İsimsiz No.3 by Zeynep Sakız
Antik Seri - Sophia by flaneurbabel
Antik Seri – Sophia by flaneurbabelPAYLAŞ
Önceki İçerikKırık Kalpler Kahvesi
Sonraki İçerikZatının Kölesi
Önder Aydın
Önder Aydın, Sanat Duvarı kurucusu ve proje yöneticisidir. Lisans eğitimine İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde devam ederken ara vererek Nazım Hikmet Akademisi Sinema bölümünde 2 yıl eğitim aldı. Ardından lisans eğitimini bitirerek İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı'nda yüksek lisans eğitime başladı. Eğitimci olarak başladığı iş yaşamını Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ve Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak kurucusu olduğu "SEO Gezegeni" dijital ajansında sürdürmektedir. Sanatın edebiyat ve sinema dallarıyla ilgilidir. Akademik çalışmalar yapar, sanat ile bilimi hayatının her alanınına uygular. İstanbul'un kaotik ortamını terk ederek İzmir'e yerleşmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here