‘Kan sadece bir renktir.’ demiş 1963 doğumlu yönetmen. Sözünden de anlayacağımız gibi kanı filmlerinde oldukça sık kullanmıştır Tarantino. Örneğin ilk filmlerinden biri olan ve bir çetenin macerasını anlatan Rezervuar Köpekleri’nde kana bir başrol vermiş diyebiliriz. Özellikle kendisinin sık sık kullandığı geçiş tekniklerinde olmadık yerlerden kanın çıkması, insanların ani bir şekilde ölmesi dikkat çekicidir.

Rezervuar Köpkeleri'ndeki çatışma sahnesi. "Eddie Cabot (Chris Penn), Joe Cabot (Lawrence Tierney) ve Mr. Orange (Tim Roth)"
Rezervuar Köpkeleri’ndeki çatışma sahnesi. “Eddie Cabot (Chris Penn), Joe Cabot (Lawrence Tierney) ve Mr. Orange (Tim Roth)”

Tarantino: Rezervuar Köpekleri

Fotoğrafta görülen sahnede (Rezervuar Köpekleri) Tarantino hayranlarının daima merak ettiği bir soru vardır: İlk kim ateş etti? Bu sahnede (soldan sağa) Eddie Cabot (Chris Penn), Joe Cabot (Lawrence Tierney) ve Mr. Orange (Tim Roth) bir çatışmadadır. Aralarında geçen kısa süreli diyalogdan sonra birbirlerine ateş ederler fakat ilk kimin ateş ettiğini fark etmek için çok dikkat etmek gerekir. Tarantino, filmlerinde bu tarz detaylara çok önem verir.

Sarı rengin hâkim olduğu Kill Bill  serisinin ilk filminin afişinde filmin başrolündeki Uma Thurman.
Sarı rengin hâkim olduğu Kill Bill serisinin ilk filminin afişinde filmin başrolündeki Uma Thurman.

Tarantino: Kill Bill

Ünlü yönetmen Tanatino’nun filmlerinde ağırlıklı olarak yer verdiği detaylardan biri de uzun süren şiddet sahneleridir. Bunun en iyi örneklerine yönetmenin ünlü serisi Kill Bill’de rastlarız.

Sarı rengin hâkim olduğu serinin ilk filminin afişinde filmin başrolündeki Uma Thurman, afişle uyumlu kostümü ve elindeki kılıcıyla cesur bir kadın duruşu çizmektedir. Filmde, beraber çalıştığı ekibin onu sırtından bıçaklaması üzerine kendini bir hastanede bulan Thurman, filmdeki savaşçı kişiliğiyle yaralı halde hastaneden kaçmayı başarır ve intikam için yollara düşer. Tabi alacağı intikam öyle kolay cinsten değildir çünkü hesaplaşacağı kişilerin hepsi dövüş sanatlarında ve silah kullanmada uzman kişilerdir.

Filmde Thurman’ı sık sık dövüşürken, silah kullanırken ve oradan oraya koştururken görmeniz mümkündür.

Kill Bill filminde Thurman’ı sık sık dövüşürken, silah kullanırken ve oradan oraya koştururken görmeniz mümkündür.
Kill Bill filminde Thurman’ı sık sık dövüşürken, silah kullanırken ve oradan oraya koştururken görmeniz mümkündür.

Ayrıca Tarantino filmlerinde çizgi ve anime karakterleri kullanmayı da sever. Yine Kill Bill’den örnek verecek olursak O’ren Ishii  karakterinin hikâyesi anlatılırken de bu teknikten yararlanmıştır.

Tarantino, Sin City (Günah Şehri) filmine konuk yönetmen olarak katılmıştır.
Tarantino, Sin City (Günah Şehri) filmine konuk yönetmen olarak katılmıştır.

Tarantino: Sin City (Günah Şehri)

Konuk yönetmen olarak katıldığı Sin City (Günah Şehri)’de de aynı teknik kullanılmıştır. Yönetmenin bunlar dışında kendine has ve oldukça sık kullandığı başka detaylar da vardır. Bir ayak fetişisti olan Tarantino, bunu filmlerinde kullanmakta sakınca görmez.

Tarantino: Grindhouse – Deathproof

Grindhouse filminin Deathproof  isimli kısmında, filmin başlangıcında ve devamında odağı birçok kez Rosario Dawson’ın canlandırdığı Abernathy adlı karakterin ayaklarına çevirmiştir.

Bizi en son Hateful Eight filmiyle heyecanlandıran Quentin Tarantino’yu ve onun filmlerini umarız yakın tarihte tekrar görürüz. Güzel filmlerle dolu günlere!

Bir ayak fetişisti olan Tarantino, bunu filmlerinde kullanmakta sakınca görmez.
Bir ayak fetişisti olan Tarantino, bunu filmlerinde kullanmakta sakınca görmez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here