İstanbul bugünlerde oldukça güzel bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor. 19. Yüzyılda İstanbul’a gelen yetenekli ressamların ve seyyahların eserlerinden oluşan Pitoresk İstanbul 2016 dev bir dijital resim sergisi. Sergiyi eserleri ile taçlandıran ressamlar; Melling, Schranz, Allom, Bartlett, Lewis ve Ayvazovski.

Ressamların en ünlü eserlerinin bir araya geldiği sergi klasik bir resim sergisi değil. Ressamların hayatları hakkında oldukça geniş bilgiler edinebileceğiniz aynı zamanda eserlerini dijital olarak bir sinema filmi seyreder gibi büyülenerek izleyebileceğiniz bir sergi. Sergiyi, pek çok resim sergisinden ayıran en büyük özellik de dijital olması.

35 dakika süren dijital gösteride, 19. yüzyılın tüm detaylarını, ressamların eserleri ile birlikte izlemeniz mümkün. Eşsiz bir tat bırakıyor her biri, özellikle resim sanatına ilgi duyan herkesin gezip görmesini tavsiye ederim. Eserleri gezerken Osmanlı sultanlarının ve çeşitli bestekarların parçalarını dinliyor olmak da ayrı bir ahenk katıyor. Serginin hafta sonu gösterimlerinde Anjelika Akbar’ın canlı performansına da şahit olmanız mümkün.

Biletleri gişeden alabileceğiniz gibi, Atlas Tarih dergisinin yeni sayısını edinerek ücretsiz bilet sahibi olmanız da mümkün. Dergi, yeni çıkan Nisan-Mayıs sayısında sergi için bilet hediye ediyor.

İstanbul Deniz Müzesi’nin ev sahipliği yaptığı sergiyi, 22 Mayıs tarihine kadar ziyaret etmeniz mümkün. Ayrıca sergi çıkışında yer alan şahane kitaplara da muhakkak göz atın derim. Özellikle Sosyal Bilgiler ve Tarih Öğretmenleri için hem sergi, hem de sergi çıkışı sunulan kitaplar muhteşem birer kaynak niteliğinde. Derslerinizde ve etkinliklerinizde işinize yarayacağını düşünüyorum.

Sanat dolu, bol keyifli günler dilerim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here