Türk tiyatrosunda önemli bir pay edinmiş ve 2011’de sergilendiğinde Afife Tiyatro ödüllerinde “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü Ahu Türkpençe’ye getirmiş Sondan Sonra oyunu bu yıl da sanatseverlerle buluşuyor.

Buluşma tarihleri şu şekilde çizelgelendirilmiş;

10 Ocak Pazar 18:00 İzmir Konak A.K.M

11 Ocak Pazartesi 20:30 Ankara ODTÜ K.K.M.

24 Ocak Pazar 20:30 İstanbul MOİ Sahne

Oyun Dennis Kelly tarafından yazılmış, çevirmen Füsun Günersel sayesinde Türkiye’ye taşınmıştır. Oyunu özetleyecek olursak ;

Her yeri ölümün sardığı, sokaklarda radyoaktif kokan havanın kol gezdiği, nükleer saldırılara maruz kalarak yıkılan bir şehirde sığınakta kalan 2 insanın hayatını anlatır. Onların adı Mark ve Louise’dir. Mark saldırıların gerçekleşmesinden sonra Louise’i güç bela sığınağa taşıyarak kurtarır. Bu sığınakta yemek, yatak, belli iletişim araçları var olmasına rağmen bunlar sınırlıdır. Mark, Louise’i sevmektedir, ona karşı koruma iç güdüsüyle harakete geçer ve de onu fazlasıyla kıskanır. Bunları Mark’ın konuşmalarından anlıyoruz.

Mark, genç ve güzel Louise’in gözünü korkutmak amaçlı konuşmalar da yapmaktadır; “Güçlü ve iyi toplumlar dünyadaki zayıf toplumları onların iyiliği için kontrol etmelidir… Biz gücümüzü yeterince iyi kullanmadık. Teröristlere daha katı davranmak şart”…

Louise, sığınak arkadaşı Mark’tan korkmasına rağmen onunla kalmaya ve hayatta kalma mücadelesi vermeye devam etmektedir. Bu onun için zor günlerin kapısını aralamıştır. Peki ya sığınağın kapısı aralandığında ne olacak? Dışarıdaki hayat durumdadır? Gerçekten her şey Mark’ın anlattığı gibi midir dışarıda? Sığınaktan kurtulabilecek midir? Eski haline gelecek midir her şey?

Başrollerini Ahu Türkpençe ve Emre Kınay‘ın paylaştığı oyun yeniden bu yıl yeniden tiyatroseverlere sergilenmeye hazırlanıyor. Emre Kınay, aynı zamanda oyunun yönetmenliğini de üstleniyor.

Oyun için biletleri Biletix’ten elde edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here