Nepotizm Hipotezi: Sosyal Dışlanma ve Yoksulluk

1
45
Nepotizm Hipotezi: Sosyal Dışlanma ve Yoksulluk

Gazeteci yazar Güney Güneyan’ın ilk araştırma kitabı “Nepotizm Hipotezi: Sosyal Dışlanma ve Yoksulluk” yakın bir zaman önce Kutlu Yayınevi etiketiyle yayımlandı!
 
Kitapta Türkiye’de ve dünya genelindeki geçmişten bugüne dek sürmekte olan nepotizm tartışmaları, sosyal dışlanmayı oluşturan etkenler ve yoksulluk başta olmak üzere çocuk işçiliği, çalışan yoksul profilleri ve pek daha fazla alt başlık incelendi. Bu olguların nedenselliği, nesnel boyutları ve sonuç öbeği araştırılırken sosyal dışlanmanın küresel kapitalizm dönemine özgü bir kavram olması sebebiyle halk ile gerçekleştirdiği yüz yüze röportajlarda bir nevi bu kitabın oluşmasını sağlandı.
 
Güneyan’ın sayısı elliye yakın farklı sosyo-ekonomik ve demografik yapıya ait bireyler ile gerçekleştirdiği görüşmeler, bireysel saha araştırmaları ve çeşitli araştırma raporları ile oluşturduğu bu çalışma, farklı açılardan ele alınıp değerlendirilse de sosyal dışlanmaya ve yoksulluğa dair naçizane bir izdüşüm niteliği taşıyor.
 
Bu eser için basına servis edilen tanıtım klibinde ise başta Amerika’da olmak üzere birçok ülkede ödüllü işlere imza atan Ermeni fotoğrafçı Berge Arabian, yenilikçi fotoğraf çalışmaları ile İtalya ve Türkiye’de özgün çalışmalar gerçekleştiren Berk Kır, dünyanın dört bir yanına iyilik taşıyan muhabir ve gazeteci Erhan İdiz, taşra hayatını konu edinen çalışmalarıyla dikkat çeken ve kendine has imzalar taşıyan işlerin mimarı genç yönetmen Güney Birtek ve deneyimli fotoğraf sanatçısı Özgür Öney’in eşsiz kareleriyle hazırlanan tanıtım videosunda çocuk işçiliği, yoksulluk ve sosyal dışlanmaya dikkat çekmeye çalışıldı. Gelecek vadeden genç yönetmen Jülide Kubilay’ın video editörlüğünü ve eşsiz katkıları ile hazırlanan bu video, ayrıca yetenekli genç piyanist Elif Ebru Sakar’ın “Dostluk” adlı bestesi ile buluştu.
 
Kitap öncelikli olarak Arka Raf, Babil, Emek Kitap, İlk Nokta, Kida Kitap, Kidega, Kıta Kitap, Nobel Kitap, Perpa Kitap, Plak Kitap ve Pegem’de satışa sunuldu. Gelecek süreçte ise tüm seçkin internet kitapçılarından temin edilebileceği gibi yakın bir zamanda birçok kitabevinin raflarında da yer alacak. Bu çalışma Kadıköy Moda’da bulunan Aksi Pub’ta düzenlenecek lansman ile ilk imza günüyle okuyucusuyla buluşarak, ön satışa sunulacak.

PAYLAŞ
Önceki İçerikMedeniyetin İki Unsuru: Müzik Ve Dil
Sonraki İçerikKitap Defteri Dergisinin 5. Sayısı Çıktı
Önder Aydın
Önder Aydın, Sanat Duvarı kurucusu ve proje yöneticisidir. Lisans eğitimine İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde devam ederken ara vererek Nazım Hikmet Akademisi Sinema bölümünde 2 yıl eğitim aldı. Ardından lisans eğitimini bitirerek İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı'nda yüksek lisans eğitime başladı. Eğitimci olarak başladığı iş yaşamını Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ve Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak kurucusu olduğu "SEO Gezegeni" dijital ajansında sürdürmektedir. Sanatın edebiyat ve sinema dallarıyla ilgilidir. Akademik çalışmalar yapar, sanat ile bilimi hayatının her alanınına uygular. İstanbul'un kaotik ortamını terk ederek İzmir'e yerleşmiştir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here