“Aslında içinde bir yerde makul bir insan var

Ama duruyor öyle kim bilir neye yarar

Bir kere geldin bir kere hayata

Elimi tutmaya çekindin daima…”

Müziğin insanoğlunun ruhunu şekillendiren şeker şerbet kıvamlı bir iksir olduğunu düşünmüşümdür hep. İster içinde bir ayrılıktan bahsetsin ister tatlı bir yaz akşamı kulağınıza çalınsın, neşesi ile gecenizi şenlendirsin. Benim için bir isim var ki, yaptığı müzik hem şeker şerbet kıvamında hem de yalnız gecelerimin hüznü, minik siyah kedi uysallığında.

Melis Danişmend ile lise yıllarımda tanıştım. Türk Rock müziğine olan ilgim, bir gün bir müzik kanalında Üçnoktabir’i keşfetmem ile başladı. Melis’in naif sesini Rock müziğe çok yakıştırmıştım. Sabaha Karşı adlı ilk albümlerini evirip çevirip dinlediğimi hatırlıyorum. Bahçe isimli şarkıları ise hala favorimdir. Üçnoktabir ilk albümlerinden sonra dağılma kararı aldığında epey üzülmüştüm. Lakin içten içe bunun bir yenilenme evresi olduğunu da biliyordum. Aynı zamanda gazeteci olan Melis Danişmend’in yazılarını büyük bir keyif ile okurken beklenen sürpriz geldi. Melis Danişmend’in ilk albümü Daha Az Renk WePlay etiketi ile Kasım 2010’da yayımlandı. Akustik gitar ve piyanonun baskın olduğu bu albümde, Melis’in naif sesini daha net duyabildik. Albümden; Bin Doz Öfke, Her Şey Normal ve Kettle adlı şarkılar kliplendirildi.

Arayı açmayan Melis Ocak 2013’te ikinci albümü Biraz Gülmek İstiyordum’u yine WePlay etiketi ile yayımladı. Bu albümden kliplendirilen şarkıları ise; Masa, Gölgemde Dinlemeye Gel ve Ufak Tefek Notlar oldu. Gölgemde Dinlenmeye Gel adlı şarkının benim için önemi büyüktür. Şarkısını, Gezi Direnişi’nin baş gösterdiği sırada kliplendiren Melis, Gezi Direnişi’ne vermiş olduğu destek ile gönlümü bir kez daha fethetmişti o dönem.

 

Melis Danişmend'in yeni albümü yakında müzikseverlerle buluşacak.
Melis Danişmend’in yeni albümü yakında müzikseverlerle buluşacak.

“Bir ağaç gibi duruyorum sapasağlam

Köklerim sıkı sıkı gövdem katı

Hiçbir güç hele ki sen

Sökemez sökemezsin yerimden

Gölgemde dinlenmeye gel

Gölgemde dinlenmeye gel

Birer birer yağacak kanlı yapraklar

Başına, akılsız başına…”

Ve yazıyı beklenen, mutlu haber ile sonlandırmak istiyorum. Yeni albümün ilk konseri 18 Aralık Cuma günü saat 22:00’da Salon İKSV’de gerçekleştirilecek. Üçüncü albümü merakla bekliyor ve Melis Danişmend’in naif, içten müziği ile tekrar buluşacağım için heyecan duyuyorum. Bol Melisli ve müzikli zamanlar dilerim.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here