MAVİ YEŞİL Dergisi 21. Yılına Başlıyor

0
93
MAVİ YEŞİL Dergisi 21. Yılına Başlıyor

Mavi Yeşil dergisi yeni bir yıla başlıyor, yeni bir yıl yeni umutlar demek dergimiz için. Ocak-Şubat 2020 tarihli 121. sayı ile yirmi birinci yılımıza başlıyoruz, yirmi yıldır edebiyat yolculuğumuza yoldaşlık edenlere teşekkürler. İyi ki edebiyat var, iyi ki edebiyat dergileri var. İbrahim Halil Zenginoğlu, A. Devrim Öztürk ve Ayşegül Civil Coşkuner bu sayımızın üç öykücüsü. Mustafa Ergin Kılıç, Gökhan Arslan, Müştehir Karakaya, Sevgi Bahar, Serkan Bozdağ, Örsan Gürkan, Leyla Paraş, Sefa Çelikörs ve Şener Aksu, şiirleriyle katıldılar derginin bu sayısına. Şiir odaklı “eskimemiş sayfalar” Özkan Satılmış’ın çabasıyla hazırlandı. Meltem Öztürk, dergimizin sinema yazıları eksikliğini, çeviri bir yazısıyla giderdi şimdilik. Ayşenur Beyza Özcan, şair Asaf Halet Çelebi’yi edebiyat severlerin gündemine taşıdı yeniden. Ömer Eski, henüz bitirdiğimiz yılda adından çokça söz edilen ve bundan sonra sözü edileceğe benzer, “Beni Kör Kuyularda” adlı romana odaklandı. Elif Baş, yaşamımızın çok farklı ilişkilerine sıradan olmayan bir gözle bakmaya çalıştı. Akademik çalışmalarını sürdüren İlker Aslan, bu çalışmalarının Necip Fazıl ve dergisi “Ağaç” ile ilgili bir bölümü paylaştı okurlarımızla. Ölümünün altmışıncı yılındaki Albert Camus’nün bugün için bile önemini kaybetmemiş görüşlerini de Hasan Öztürk, yorumsuz olarak aktardı dergiye.

İyi okumalar…

bilgi@maviyesildergisi.com  

121. Sayının İçindekiler

Hoş Geldin/ Mustafa Ergin Kılıç 3

Kış Bilgisi/ Gökhan Arslan 3

Erken Cumhuriyet Döneminin Kaotik Ortamında Necip Fazıl ve Ağaç Dergisi/ İlker Aslan 4

Hüznün Sudaki Aksi/ Müştehir Karakaya9

Albert Camus: 60 Yıl Sonra Başkaldıran İnsan/ Hasan Öztürk 10

Akışkan Hayatlarda İlişki Durumu/ Elif Baş 14

Hareket Halindeki Şeyler Üzerine Söylev/ Sevgi Bahar 16

Abbas Kiarostami: Yenilik Arayışı Yönetmenin Kısa ve İlk Filmlerinde Aranmalı/Röportaj: Benoit Pavan – Çeviri: Meltem Öztürk 17

Kendini Ele Vermekten Korkmayan Bir Gül/ Serkan Bozdağ 19

Masaya Yüreğini Koyan Şair: Asaf Halet Çelebi/Ayşenur Beyza Özcan 20

Kaygusuz/ Örsan Gürkan 22

Hep Birlikte Acıyı Seyrediyoruz: Beni Kör Kuyularda/ Ömer Eski 23

Ölüm Tiyatrosu/ Leyla Paraş 24

Kaltak/Ayşegül Civil Coşkuner 25

Dip/ Sefa Çelikörs 26

Gördüğün Yerde Sarıl Bana/A. Devrim Öztürk 27

D. Şehrinin Kahramanı/ İbrahim Halil Zenginoğlu 28

Su Tapınağı /Şener Aksu 30

Eskimemiş Sayfalar / Hazırlayan: Özkan Satılmış – 31

PAYLAŞ
Önceki İçerikKonuşmak Ve Yazmak
Sonraki İçerikSensiz Sedasız Bekleyiş
Önder Aydın
Önder Aydın, Sanat Duvarı kurucusu ve proje yöneticisidir. Lisans eğitimine İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde devam ederken ara vererek Nazım Hikmet Akademisi Sinema bölümünde 2 yıl eğitim aldı. Ardından lisans eğitimini bitirerek İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı'nda yüksek lisans eğitime başladı. Eğitimci olarak başladığı iş yaşamını Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ve Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak kurucusu olduğu "SEO Gezegeni" dijital ajansında sürdürmektedir. Sanatın edebiyat ve sinema dallarıyla ilgilidir. Akademik çalışmalar yapar, sanat ile bilimi hayatının her alanınına uygular. İstanbul'un kaotik ortamını terk ederek İzmir'e yerleşmiştir.