Kukla Ustası Cengiz Özek’in Gösterileri Dış Ülkelerde!

0

Her yıl çok çeşitli ülkelerde iz bırakan çalışmalara imza atan gölge sanatları ve kukla ustası, akademisyen Cengiz Özek’ten uluslararası çalışmalarla ilgili güzel haberler gelmeye devam ediyor: Cengiz Özek son olarak Bosna’da önemli bir çalışmaya imza attı.

Rejisi, senaryosu ve tasvir tasarımları CENGİZ ÖZEK’e ait “SİHİRLİ LAMBA” oyunu, “ČAROBNA LAMPA” adıyla Boşnakçaya çevrildi ve “Pozorište Mladih Sarajevo” adlı tiyatroda, 23 Mayıs 2018 tarihinde prömiyeri yapılan gösteri Saraybosna izleyicisiyle buluşuyor.

Karagöz, Geleneksel Türk Gölge Tiyatrosu; bilindiği üzere Osmanlı İmparatorluğu sınırları dahilinde Afrika ve Arap Yarımadasında ve Balkanlarda pek çok ülkede oynandı, izleyiciyle buluştu. Fakat, günümüzde sahneye konduğu bu coğrafyaların çoğunda kaybolmuş durumda. Bosna – Hersek’in son “Karagözcüsü”, diğer bir deyişle Hayalisi, Hasip Ramic’in 1930 yılında vefatıyla ülkede unutulan “Karagöz ve Hacivat”, üstad Cengiz Özek’in “Sihirli Lamba” adlı oyunuyla tekrar küllerinden doğdu.

Senaryosunu ve tasvir tasarımlarını Cengiz Özek’in gerçekleştirdiği oyunu, Bosnalı üç oyuncu (Mario Drmać Elma Ahmedović ve Anita Kajasa Memović) performe ediyorlar. Oyunun dilinin Boşnakçaya adaptasyonunu, Ivana Golijanin, Boşnakça performansın dramaturjisini Segor Hadzagić, Kuklaların performansını ise Mirjana Cistopoljski gerçekleştiriyor. Oyunun senografisi, müzikleri, kukla tasarımları, metni ve yönetmenliği ise tamamen CENGİZ ÖZEK’e ait. Oyunun tekniği itibarı ile Karagöz ve Gölge Tiyatrosuna getirdiği yenilikler dikkat çekiyor. Karagöz perdesinin dairesel bir form kullanılarak ikiye bölünmesi sonucunda, senkron ve asenkron biçimde iki farklı boyut ve uzam algısı yakalanabilirken, çeşitli efektler ve modern ışık oyunları ile sahnede bambaşka bir ilüzyon izleyicileri bekliyor.

Bosnalıların büyük ilgiyle izlediği gösteriler devam ediyor.

 

Paylaş

Yazar Hakkında

Önder Aydın

Önder Aydın, Sanat Duvarı kurucusu ve proje yöneticisidir. Lisans eğitimine İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde devam ederken ara vererek Nazım Hikmet Akademisi Sinema bölümünde 2 yıl eğitim aldı. Ardından lisans eğitimini bitirerek İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı'nda eğitime başladı. Şu an yüksek lisans tezini hazırlamaktadır. Eğitimci olarak başladığı iş yaşamını Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ve Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak kurucusu olduğu "SEO Gezegeni" dijital ajansında sürdürmektedir. Sanatın edebiyat ve sinema dallarıyla ilgilidir. Akademik çalışmalar yapar, sanat ile bilimi hayatının her alanınına uygular. İstanbul'un kaotik ortamını terk ederek İzmir'e yerleşmiştir.

Cevap bırakın