Küfürsüz Komedi Olmaz Mı?

1
271
Küfürsüz Komedi Olmaz Mı?

Sinema’da, özellikle yerli sinemada son dönemlerde komedi yapımları çoğunluktadır. Geçenlerde sinema’nın önünde vizyondaki filmlere bakıyorum ve neredeyse hepsi Türk yapımıydı. Lakin dikkatimi çeken bir husus vardı. Hangi yapıma baksam, ya +13, ya olumsuz içerik, yada argo kelime mevcuttu. Bu hafta girdiğim 3 komedi filminde de hepsinde küfür oldukça fazla idi. Burada esas sorulması gereken sorusu, sinemamız gerçekten bu kadar kısır bir döngüde mi dönüyor?

Diyelim ki bu filmlerden birine çocuğunuzla veya yeğeninizle gittiniz rahatça izleme imkanınız çok az. Tabi ki de her türde film var git çocuklarla girebileceğin filmleri izle kardeşim dediğinizi duyuyor gibiyim. Benim burada anlatmak istediğim komedi denilince akla hemen küfür- argo gelmesi.

Küfür üzerine kurulu bir film: Recep İvedik
Küfür üzerine kurulu bir film: Recep İvedik

Dünyaca ünlü komedyen JİM CARREY’nin filmlerinde bu kadar sık argo – küfür kullandığını görmedim. Aynı şekilde Hababam Sınıfı’nda da belli başlı cümleler dışında orada da çok fazla argo duymadım ve bu film serisi günümüzde de sevilerek tekrar tekrar izlenmektedir.

Son zamanların komedyenlerinden Cem Yılmaz ve Ata Demirer’i bu küfürle komedi yapanların dışında tutarsak geri kalan bütün komedi yapımlarında küfür oldukça fazla. Tabi ki bu kişilerin yapımlarında da oldukça fazla küfür var ama diğer meslektaşlarına göre oldukça az.

Küfür medeniyeti kemiren bir fare gibidir. Bir toplumda küfür ne kadar çoksa gelişmişlik o kadar az olur. O toplumda özgüven ve yapıcı eleştirilerin önü kesilmiş olur. Peki, küfür böyle kötü bir şeyken filmlerimizde nasıl oluyor da bu kadar çok küfüre yer veriliyor. Hayatımızda küfürü çıkarmak istiyorsak bu işe göz önündeki kişilerin daha çok önem vermesi lazım. Küfürsüz bir hayat güzel bir hayat, temiz bir hayat, dinimizce de yasaklanmış bir olay. Küfürsüz bir hayat = kaliteli bir yaşam.

Küfürsüz bir hayat ve sanat dolu bir yaşam dileğiyle.

1 YORUM

  1. Önemli ve gözardı edilmemesi gereken bir konu gerçekten. Bu konuda çok fazla yazmak, ses çıkarmak ve tepki göstermek gerekiyor aslında ama şimdilik küfürsüze örnek bir film vermekle yetinicem. Son zamanlardan ailecek izlenebilir komedi unsurları içeren “Kardeşim Benim” filmini örnek verebilirim. Komedi filmi derken 90 dakika aralıksız gülmek akla gelmiyordur umarım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here