Komik-i Şehir Naşit Bey

0
34
Komik-i Şehir Naşit Bey

Herkese merhabalar;

Bu yıl şehir tiyatrolarında çok güzel oyunlar var. Tarihi, komedi, müzikal, klasik… Bundan dolayıdır ki biletlerin satışa sunulduğu gün bitiriyor. Bilgisayarın karşısında beklemek durumunda kalıyorum. :)) Ama değiyor mu ? Kesinlikle değiyor.

En son gittiğim oyun Komik-i Şehir Naşit Bey ile ilgili bir yazı paylaşmak istiyorum çünkü güzel ve kaliteli bir oyundu.

Konusu;
Türk Tiyatrosu’nun önemli adlarından Naşit Özcan’ın yaşamından kesitler sunan oyun, 19. yüzyıl sonundan 20. yüzyıl ortalarına kadar olan süreçte tiyatromuzun, özellikle de Tuluat Tiyatrosu’nun sıkıntılı dönemlerini, Naşit ve Tiyatrosu’nun yaşadıkları üzerinden aktarıyor. 20. yüzyıl gerçeğinde sinemanın giderek güçlenmesi ve yayılması, Şehir Tiyatroları’nın İstanbul tiyatro yaşamındaki yeri, yaklaşan 2. Dünya Savaşı’nın ülkeye ve sanata yansıyan zorlukları, Tuluat Tiyatrosu’nun yeni yol ayrımlarına girişi, Naşit’in tanıdığı, tanıştığı tiyatromuzun önemli adları, Naşit’in ailesiyle ilişkisi oyunun konusu ve kurgusunda kendine yer buluyor. Yakın dönem Türk Tiyatrosu’na müzikli anlatımıyla, anılarla harmanlanan bir gözle bakan oyun bizleri bir zaman yolculuğuna çıkarıyor.

Konusu gözünüzü korkutmasın sakın. İlk okunduğunda tarihi gibi geliyor fakat anlatımı o kadar sadece ve eğlenceli ki hiç sıkılmıyorsunuz. Kronolojik bir sıra izlenmediği ve seyirci oyuna dahil edildiği için sürekli izlemeniz “Şimdi hangi dönem, ne oldu, be olacak?” diyerek takip etmeniz gerekiyor.
Oyunculuklar, oyunun kendisi kadar güzel. Doğaçlama sahne yapmak, o anda espri üretmek kolay değildir. Bunu başarabildikleri için tebrik ediyorum. Tabi ki eleştirelecek veya düzeltilebilecek yanları vardır oyunun fakar salonda birçok insanın beğendiğini, mutlu ayrıldıklarını düşünüyorum.

Biletler tükenmeden hemen almanızı tavsiye ediyorum.

Sanatla kalın.
Sevgiler.

PAYLAŞ
Önceki İçerikLeonardo Da Vinci’nin Sanatında Yolculuk
Sonraki İçerikBizim Mahallenin Halleri-1-
Ceren Baran Demir
Ceren Baran, 02 Ağustos 1989 doğumludur. Küçüklüğünden beri tiyatroya olan sevgisi sonucunda Haliç Üniversitesi Konservatuvar Tiyatro bölümünü kazandı. Mezuniyetinden hemen sonra akademik ingilizce-TOEFL eğitimi için NYC'a gitti. Amacı Amerika'da tiyatro alanında yüksek lisans olmasına rağmen yemeğe olan ilgisi onu başka bir yola soktu ve İstanbul'a dönerek USLA AKADEMİ'de Prof. Ekmek ve Pastacılık eğitimi aldı. Mrs. Cupcake Dessert Boutique'de stajını yaparken drama,tiyatro,el sanatları ve dans alanında eğitimler alıp,atölyelere katıldı. Şuan bir kurumda Drama Eğitmenliğinin yanında butik pastacılık yapmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here