Japon Filmleri Seçkisi Nisan’da Kundura Sinema’da

0
137
Kundura Sinema, Maysı Ayında da Sizlerle

Kundura Sinema , şehrin karmaşasından biraz olsun uzaklaşıp, bahar aylarında keyifli vakit geçirmek isteyenler için deniz kıyısındaki konumu ve tarihi atmosferiyle birlikte seyircilerine şahane bir fırsat sunuyor.
Özel film seçkileri ve farklı disiplinleri bir araya getirdiği gösterimleriyle seyircilerine özel bir sinema deneyimi yaşatan Kundura Sinema; Nisan ayında Japon filmlerini odağına alıyor.
Kundura Sinema’da film deneyimi; seyircilere özel İstinye’den kalkan tekne servisi ile Boğaz’ da keyifli bir yolculuk ile başlıyor. Karayolu ulaşımını tercih edenler için ise, yeni eklenen Taksim servisi mekana ulaşımda kolaylık sağlıyor.
JAPON FİLMLERİ SEÇKİSİ KUNDURA SİNEMA’DA

Yönetmen Jia Zhang-Ke ’in 2015 yapımı Dağlar Uzaklaştığında filminde Çin’in ekonomik ve toplumsal dönüşümü; bir ailenin yaşadıkları üzerinden seyirciye aktarıyor. Film; aşk, hüzün, kültürel değişim ve tüketme hırsı gibi duygu ve dürtülerin izini sürerken, seyirciyi de benzer izlerin peşine düşmesi için düşünmeye itiyor. 1953 yapımı yönetmen Yasujirô
Ozu’ nun Tokyo Hikayesi, sinema tarihinin etkili filmlerinden biri.
Japonya’nın hem değişim sembolü haline gelen hem de geleceğe yüzünü
dönen şehri Tokyo’yu merkezine alan filmin hikayesi; Hirayama çiftinin çocuklarını ziyaret etme kararı ile yine Tokyo’ya yaptıkları
yolculuk ile başlıyor. Film, aileler ve çocukları arasındaki çatışmaları, farklılıkları ve zamanla oluşan değişimleri yine aileler, çocuklar ve de bireyler üzerinden anlatıyor.
Avantajlı biletler Tokyo Tanrıları filmi, evden kaçan lise öğrencisi Miyuki, transeksüel Hana ve orta yaşlı alkolik Gin’in Noel Arifesi’nde çöplerin arasında buldukları bir bebekle birlikte Tokyo sokaklarında geçen macera dolu hikayesini anlatıyor. Yönetmen Satoshi Kon ’un 2013 yapımı
filminde kendi geçmişiyle yüzleşmek zorunda kalan üç karakterin macerası seyirci ile buluşuyor.
Tayvanlı genç bir kadın olan Yoko’nun Tokyo’da geçen hikayesine odaklanan 2003 yapımı Cafe Lumiere, aile bağları temasını işliyor. Evli olmadığı sevgilisinden hamile kaldığını öğrenen Yoko’nun hikayesi yönetmen Hsiao-Hsien Hou ’nun objektifinden seyirciye aktarılıyor.

Nisan Ayında Öne Çıkanlar
Yönetmen Charles Vidor ’un 1946 yapımı Gilda filminde Buenos Aires’te zengin bir kulübün sahibi ile evli olan Gilda’nın hayatı anlatılıyor. Aşk üçgeni içerisinde kalan Gilda karakterini canlandıran Rita Hayworth ’ün filmdeki nefes kesen oyunculuğu, aktrisin sinema tarihinin
unutulmayan isimlerinden biri haline getiriyor.
2017 Madrid Uluslararası Film Festivali’nde en iyi uzun metraj belgesel ödülünü alan Güneşin Kenti yarı terk edilmiş bir maden kasabasında yaşayan sıradışı karakterlerin hayatlarını yönetmen Rati Oneli ’nin yorumuyla anlatıyor.
Canlı Müzik Eşliğinde Sessiz Film Gösterimleri Kundura Sinema ziyaretçilerinin vazgeçilmezlerinden biri olan canlı müzik eşliğinde sessiz
film gösterimleri Nisan ayında iki farklı film ile devam ediyor.
Yönetmen Ewald André Dupont ’un 1929 siyah-beyaz yapımı Piccadilly , Londra’daki bir dans kulübünün mutfağında çalışan Çinli genç bir kadının çalıştığı kulüpte sahneye çıkma fırsatı yakalamasıyla birlikte ihanet, yasak aşk ve cinayet sarmalının içine düşmesini konu alıyor.
Ayşe Tütüncü ’nün piyanoda canlı müziği eşliğinde gösterilecek film Nisan ayında Kundura Sinema’da seyirciye sunulacak.
Yönetmen Georg Wilhelm Pabst ’ın 1929 yapımı sessiz filmi Pandora’nın Kutusu çekiciliği ile herkesi baştan çıkaran ve onları büyük bir trajedinin içine sokan bir dansçının Berlin sokaklarındaki hikayesini anlatıyor. Geçtiğimiz ay Yiğit Özatalay ve Mustafa Kemal Emirel’den
oluşan Yürüyen Merdiven’in canlı müzik eşliğinde gösterimi gerçekleşen film Nisan ayında tekrar Kundura Sinema ziyaretçileriyle buluşuyor.

Baharda Çocuklara Özel “Hareketli İmgeler” Atölyesi ve Çizgi Film Seçkisi
Kundura Sinema 7-10 yaş grubu için Müze Eğitimcisi ve yazar Hüsne Rhea Çiğdem tarafından tasarlanmış “Hareketli İmgeler” atölyesiyle çocukları eğlenceli ve öğretici bir atölyeye davet ediyor. Lumière kardeşlerin sinemayı icadından, dünyanın ilk çizgi filmi kabul edilen Fantasmagorie’ye sinemanın tarihini ele alan bir sunum ile başlayacak atölyede
hareketli imgenin oluşumuna dair fikirler edinen çocuklar atölye kapsamında yarattıkları thaumatropelar (Optik illüzyon yaratan bir oyuncak) ile durağan imgeleri hareketli imgelere dönüştürmenin heyecanını yaşayacaklar. 27 Nisan Cumartesi günü Beykoz Kundura’da
gerçekleşecek bu atölyenin ardından Lobster Films kataloğundan seçilen Çizgi Film Seçkisi’nden gösterime aileler de katılabilecek.


IDFA Belgeselleri – Kısa Yaratıcı Belgesel Seçkisi
Amsterdam’da her yıl düzenlenen uluslararası belgesel festivali IDFA’da gösterimi gerçekleşen iki belgesel Nisan ayı programında Kundura Sinema seyircileri ile buluşacak.
Yönetmen David Verbeek’ in 2018 yapımı belgeseli Bin Dağlı Kent İçinde Tutsak yeni internet fenomeni olan Çince Rap’e odaklanıyor. Sansür uygulamasının ardından rapçilerin ifade özgürlüğü mücadelesi 23 dakikalık belgeselde anlatılıyor.
Bir Zamanlar Şanghay’da filminde neon ışıklar ve zenginliklerle dolu Çin’in megapolü Şangay yerine bu sefer seyirciler Azarbeycan’ın başkenti Bakü’deki bir gecekondu mahallesine konuk olacak. Yönetmen Leyli Gafarova ’ın 2018 yapımı belgesel filmi, demiryolu hattının etrafındaki gecekonduların yıkım sürecinde gelişen olayları anlatıyor.

Nisan Ayında Gösterimi Devam Eden Filmler
Geçtiğimiz ay yola çıkan Kundura Ekspres Nisan ayında da yolculuğuna Demiryolu Sakinleri, Gizem Treni ve The Darjeeling Limited filmleri ile devam ediyor. Texas ’ta yaşayan, içine kapanık bir adam olan Travis’in kardeşi ile birlikte modern dünyanın ona sunduklarına ve
ailesine yeniden bağlanışına odaklanan yönetmen Wim Wenders ’ın 1984 yapımı Paris, Texas filmi, kaçıranlar için Nisan ayında Kundura Sinema’da.

Nisan 2019 Gösterim Programı
6 Nisan Cumartesi
13.30 | Demiryolu Sakinleri – 2016, Sompot Chidgasornpongse
16.00 | Gizem Treni – 1989, Jim Jarmusch
19.30 | The Darjeeling Limited – 2007, Wes Anderson
7 Nisan Pazar
16.00 | Pandora’nın Kutusu – 1929, Georg Wilhelm Pabst**
19.30 | Paris, Texas – 1984, Wim Wenders
13 Nisan Cumartesi
16.00 | Bin Dağlı Kent İçinde Tutsak – 2018, David Verbeek * IDFA Belgeselleri- Kısa Yaratıcı Belgesel Seçkisi
Bir Zamanlar Shangay’da – 2018, Leyli Gafarova * IDFA Belgeselleri- Kısa Yaratıcı Belgesel Seçkisi
19.30 | Dağlar Uzaklaştığında – 2015, Jia Zhang-Ke
14 Nisan Pazar
16.00 | Güneşin Kenti – 2017, Rati Oneli
19.30 | Tokyo Hikayesi – 1953, Yasujirô Ozu
20 Nisan Cumartesi
16.00 | Tokyo Tanrıları – 2003, Satoshi Kon
19.30 | Cafe Lumiere – 2003, Hsiao-Hsien Hou
21 Nisan Pazar
16.00 | Bin Dağlı Kent İçinde Tutsak – 2018, David Verbeek * IDFA Belgeselleri- Kısa Yaratıcı Belgesel Seçkisi
Bir Zamanlar Shangay’da – 2018, Leyli Gafarova * IDFA Belgeselleri- Kısa Yaratıcı Belgesel Seçkisi
19.30 | Dağlar Uzaklaştığında – 2015, Jia Zhang-Ke
27 Nisan Cumartesi
16.00 | Çizgi Film Seçkileri – 1920’li yıllar *Çocuk Atölyesi kapsamında
19.30 | Tokyo Tanrıları – 2003, Satoshi Kon
28 Nisan Pazar
16.00 | Picadilly – 1929, Ewald André Dupont ***
19.30 | Dağlar Uzaklaştığında – 2015, Jia Zhang-Ke
**Yiğit Özatalay ve Mustafa Kemal Emirel’den oluşan Yürüyen Merdiven’in canlı müziği eşliğinde
*** Ayşe Tütüncü’nün piyanoda canlı müziği eşliğinde

Bilet Fiyatları
Tam 30 TL Öğrenci 25 TL
Çizgi Film Seçkisi: 25 TL
IDFA Belgeselleri 2 Film Birden: 20 TL
NASIL GELİNİR?
Hafta Sonu
Taksim-Beykoz Kundura servis hizmeti:
Hareket Saatleri: Taksim / Tepebaşı: 14:00* /// Beykoz Kundura: 19:30 seansı bitişinde
Ücret: 10 TL

 • Günlük trafik durumuna göre Taksim-Beykoz veya Taksim-İstinye güzergâhı kullanılacaktır. Taksim’den
  servise binen misafirler, İstinye İskele’den kalkacak tekneden ücretsiz faydalanabilir, keyifli bir Boğaz
  yolculuğunun tadını çıkarabilirler.
  İstinye İskele – Beykoz Kundura arası tekne hizmeti:
  Hareket Saatleri*: İstinye Vapur İskelesi yanı: 15:00 & 19:00 /// Beykoz
 • Kundura İskelesi: 19:30 seansı bitişinde
  Ücret (Tek yön) : 5 TL
  *Olumsuz hava koşulları nedeniyle saatlerde değişiklik yapılabilir. Hareket saatinden en az 15 dakika önce
  iskelede hazır olunması rica ediliyor.
  Kundura Sinema bileti gösteren ziyaretçiler için İstinye iskelesi otoparkında %25 indirim uygulanıyor.
  Beykoz Kundura – Üsküdar arası servis hizmeti:
  Dönüş (Tek Yön): Beykoz Kundura – Üsküdar
  Saat: 19:30 seansı bitişi
  Ücret: 5 TL
  Hafta İçi
  Beykoz Kundura – Beşiktaş arası servis hizmeti
  Dönüş (Tek Yön): Beykoz Kundura – Levent – Beşiktaş
  Saat: 21:00 seansı bitişi
  Ücret: 10 TL

 • Kara Yolu
  Ziyaretçiler özel araçla mekâna gelebilir. Otopark ücretsizdir.
PAYLAŞ
Önceki İçerikPangea Dergi Nisan Sayısı Yayında
Sonraki İçerikOdunpazarı Modern Müze Haziran’da Eskişehir’de Açılıyor
Önder Aydın
Önder Aydın, Sanat Duvarı kurucusu ve proje yöneticisidir. Lisans eğitimine İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde devam ederken ara vererek Nazım Hikmet Akademisi Sinema bölümünde 2 yıl eğitim aldı. Ardından lisans eğitimini bitirerek İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı'nda yüksek lisans eğitime başladı. Eğitimci olarak başladığı iş yaşamını Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ve Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak kurucusu olduğu "SEO Gezegeni" dijital ajansında sürdürmektedir. Sanatın edebiyat ve sinema dallarıyla ilgilidir. Akademik çalışmalar yapar, sanat ile bilimi hayatının her alanınına uygular. İstanbul'un kaotik ortamını terk ederek İzmir'e yerleşmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here