İstanbul ücretsiz müzeler için araştırma yapıyorsanız bu yazımız tam da size göre. İstanbul’da tamamen ücretsiz olarak görebileceğiniz birçok müze bulunmaktadır. Bu müzelerden bazıları sürekli ücretsiz bazıları ise haftanın belli günleri ücretsizdir. Ücretsiz İstanbul müzeleri içerisinde çok ama çok beğeneceğinizi düşündüğüm müzeleri bir araya getirdim. Bundan sonrası size bağlı. İstanbul’un koşturmacasından vakit bulup güzel ve insan ruhuna hitap eden bir aktivite yapmak isteyip ücretsiz İstanbul müzesi gezmek istersen buyrun liste aşağıdadır.

Salt Galata
Salt Galata

Salt Galata

Kar amacı gütmeden hizmet veren Salt Galata müzesinde, birçok sergiyi bulabilirsiniz. İçeri girdiğinizde büyülenmemenize imkan yok. Mutlaka ilginizi çekecek bir müze veya sergiyi burada bulabileceksiniz. Sergileri gezmek için şahane bir müze. Salt Galata, mimarisi ile size ev sahipliği yapıyor. Kütüphane olarak da gayet kullanışlı bir bölümü ziyaretçilerine sunuyor.

İstanbul Deniz Müzesi
İstanbul Deniz Müzesi

İstanbul Deniz Müzesi

İstanbul Deniz Müzesi de ücretsiz olarak gezebileceğiniz nadir müzelerden. Ancak sadece öğrencilere ücretsiz. Beşiktaş’ta bulunan müzede deniz tarihi ile ilgili ilginç bilgiler bulabilirsiniz. Yanınızda bir öğrenci kimliği varsa kaçırmayın derim. Büyük binada eski kayıklar sergilenirken, üç katlı ana binada eski gemilerin aletleri ve eşyaları, maketler, modeller ve Atatürk’ün özel yatından bölmeler küçük odalarda ve salonlarda sergilenmektedir. Aynı zamanda Barbaros Hayrettin Paşa’nın heykeli ile bir fotoğraf çekirmeyi de unutmayınJ

Demiryolu Müzesi
Demiryolu Müzesi

Demiryolu Müzesi

Demiryolu Müzesi olarak Sirkeci’de hizmet veren müzede, TCDD tarihi, kullanılan malzemeler, haberleşme cihazları, fotoğraflar ve birçok bilgi bulunmakta. Müzede, Rumeli Demiryollarına ve TCDD’nin Trakya hattına ait orjinal vaziyet planları, çizimler, çeşitli fotoğraflar , demiryolu aletleri ve haberleşme araçlarının yanısıra demiryolları idaresinde geçmişte varolan demiryolu okulları ve TCDD hastanelerine ait objeler ve fotoğraflarda yer almaktadır.

Sait Faik Abasıyanık Müzesi
Sait Faik Abasıyanık Müzesi

Sait Faik Abasıyanık Müzesi

Sait Faik Abasıyanık’ın evi muhteşem bir müzeye dönüştürülmüş. Müzede, evini, kıyafetlerini, o meşhur dizelerin ortaya çıktığı yerleri, anılarını ve notlarını bulabileceksiniz. Sait Faik Abasıyanık Müzesi Burgazada’da bulunmaktadır. Kitaplarının telif hakkını ve mal varlığını Darüşşafaka Cemiyeti’ne bağışlayan Türk hikâyeciliğinin öncülerinden Sait Faik Abasıyanık’ın Burgazada’da yaşadığı ve pek çok hikâyesini kaleme aldığı köşkü, çağdaş müzecilik anlayışıyla ziyaretçilerini bekliyor. Yazar Sait Faik Abasıyanık’ın yaşamına tanıklık etmiş eşyaları, fotoğrafları, mektupları, kartpostalları, eserlerine konu olan sayısız hatırasının izlerini taşıyan nice eşya ve belgeyi ziyaretçileriyle buluşturan Sait Faik Abasıyanık Müzesi, ilk olarak 22 Ağustos 1959 tarihinde açıldı. Daha sonra çeşitli badireler geçirdikten sonra son  haliyle 1984’te Darüşşafaka tarafından tekrar ziyarete açıldı.

Orhan Kemal Müzesi
Orhan Kemal Müzesi

Orhan Kemal Müzesi

Cihangir’de bulunan Orhan Kemal Müzesi’ni de ücretsiz olarak haftaiçi ziyaret edebiliyorsunuz. Orhan Kemal’in yazılarından, anılarından, eşyalarından ilham almanız olası. Yakın edebiyatımıza ışık tutan Orhan Kemal Müzesi, Orhan Kemal Kültür ve Sanat Merkezi’nin katkıları ile ziyaret açılmıştır. Müzede değerli yazarımızın çoğu Ara Güler tarafından çekilmiş özel yaşamıyla ilgili 70 fotoğrafı, ailesiyle ilgili fotoğrafları, kitaplarının orijinal ilk baskıları, özel mektupları, hakkındaki yazılar, makaleler ve doktora tezleri, çalışma odası, yazarın kullandığı daktilo, yatak, diş fırçası, kalem gibi özel eşyaları ve öldüğünde yüzünden alınan yüz kalıbı gibi çeşitli materyaller bulunmaktadır. Üç katlı binada ayrıca kitaplık ve İkbal Kahvesi adlı kafe de bulunuyor.

Türkiye İş Bankası Müzesi
Türkiye İş Bankası Müzesi

Türkiye İş Bankası Müzesi

Türkiye İş Bankası’nın açmış olduğu bu müzeyi ücretsiz olarak gezebiliyorsunuz. Müzede, İş Bankası’nın tarihi, ülkemize kattıkları ve birçok tarihi bilgiyi bulabiliyorsunuz. Türkiye İş Bankası Müzesi, İş Bankası’nın 83 yıllık geçmişinin tüm kesitlerinin yer vererek İş Bankası’nın, cumhuriyet tarihi boyunca Türkiye’nin ekonomik ve sosyal hayatında üstlendiği önemli rolü, zengin bir arşivin ışığında gözler önüne seriyor.

Klasik Otomobiller Müzesi
Klasik Otomobiller Müzesi

Klasik Otomobiller Müzesi

İkitelli’deki fabrikalar arasında bir vaha gibi bulunan Klasik Otomobiller Müzesi, her otomobil severin ilgisini çekecektir. Toplam 50 adet klasik arabanın yer aldığı müze, sadece haftasonları ziyaretçi kabul etmekte. Müze, Türkiye’nin ilk otomobil müzesi özelliğini taşımakta. Her biri otomobil tarihinde kilometre taşı olmuş klasiklerle dolu olan Klasik Otomobil Müzesi mutlaka görmek isteyeceğiniz bir müze.

İstanbul Cumhuriyet Eğitim Müzesi
İstanbul Cumhuriyet Eğitim Müzesi

İstanbul Cumhuriyet Eğitim Müzesi

Sultanahmet’te bulunan İstanbul Cumhuriyet Eğitim Müzesi, sadece haftaiçi açık. Cumhuriyet döneminde eğitim hayatıyla ilgili kullanılan araçlar, gereçler, bilgiler ve birçok tarihi eser müzede sergilenmekte. İstanbul Cumhuriyet Eğitim Müzesi, Sultanahmet Endüstri Meslek Lisesi bahçesinde yer alıyor. Müzede, diploma ve karne örnekleri, eğitim araçları, Cumhuriyet döneminde ve öncesinde eğitim ile ilgili bilgiler, eğitim kitapları vb. yer alıyor.

Ruh ve Sinir Hastalıkları Müzesi
Ruh ve Sinir Hastalıkları Müzesi

Ruh ve Sinir Hastalıkları Müzesi

Oldukça farklı, ilgi çekici ve ücretsiz olarak gezebileceğiniz Ruh ve Sinir Hastalıkları Müzesi Bakırköy’de bulunmakta. Müze 2008’den beri aktif. Müze içersinde, hastanede kullanılan eşyalar, tıbbi ve tedavi amaçlı kullanılan eşyalar bulunmakta. Müze ile hastane’nin tarihsel değeri ile psikiyatri, nöroloji ve nöroşirurji alanlarındaki öncülüğünü ve yerini vurgulayarak kültürel mirasının gelecek nesillere aktarılmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Birçok anlamda ilklere imza Mazhar Osman Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin ilgi çekici yönlerini bir de müzede görmek istiyorsanız vakit kaybetmeyin derim.

Pera Müzesi
Pera Müzesi

Pera Müzesi

Tepebaşı’nda bulunan Pera Müzesi‘ne sadece Cuma günleri 18:00 – 22:00 saatleri arasında ücretsiz olarak girebiliyorsunuz. Yolunuz o gün o saatlerde Beyoğlu’na düşerse mutlaka uğramanızı tavsiye ederiz. Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, Haziran 2005’ten beri sanatseverlerin yanında. Gerçekleştirdiği ve tamamı kamu yararına olan kültür, sanat ve eğitim çalışmalarının daha da geniş kitlelere yayılmasını amaçlayarak geçtiğimiz beş yıl boyunca kendisini yalnız bırakmayan sanatseverler için, kuruluş amaçlarıyla da doğrudan örtüşen, Pera Müzesi Dostluk Programı geliştirildi. Daha fazlası için Pera Müzesi’ni mutlaka ziyaret edin.

Bonus Ücretsiz Müzeler

İstanbul’da normal şartlarda ücretli olup haftanın yalnızca bir günü ücretsiz olan çok iyi iki müzeyi daha sizlere tanıtacağız. Normalde aşağıda yer alan iki müze de İstanbul’un en iyi ve etkin sanatsal faaliyetleri ve müzecilik çalışmalarına ev sahipliği yapmaktadır. İşte İstanbul’da ücretsiz müzeler arasından iki tane daha.

Sakıp Sabancı Müzesi
Sakıp Sabancı Müzesi

Sakıp Sabancı Müzesi

Sadece belirli bir gün ücretsiz olarak gezebileceğiniz Sakıp Sabancı Müzesi‘nde birçok tarihi esere ve tablolara hayran kalacaksınız. Müze çarşamba günleri ücretsiz olarak hizmet vermektedir. Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), İstanbul’da Boğaziçi’nin en eski yerleşimlerinden Emirgan’da yer almaktadır. Sakıp Sabancı Müzesi zengin koleksiyonu, kabul ettiği kapsamlı uluslararası geçici sergileri, konservasyon birimleri, örnek eğitim programları, yapılan çeşitli konser, konferans ve seminerleriyle çok yönlü bir müzecilik ortamı sunmaktadır.

İstanbul Modern Sanat Müzesi
İstanbul Modern Sanat Müzesi

İstanbul Modern Sanat Müzesi

Karaköy’de bulunan İstanbul Modern Sanat Müzesi‘ni sadece Perşembe günleri ücretsiz olarak gezebilmektesiniz. Ek olarak, yine Perşembe günü rezervasyon yaptırırsanız Türkçe Rehberli tur kısmına ücretsiz olarak katılabiliyorsunuz. İstanbul Modern Sanat Müzesi, Türkiye’nin sanatsal yaratıcılığını kitlelere ulaştırmak ve kültürel kimliğini uluslararası sanat ortamıyla paylaşmak amacıyla disiplinlerarası etkinliklere ev sahipliği yapan bir müzedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here