İDSO DENİZBANK KONSERLERİNDE İNÖNÜ’YÜ ANMA AKŞAMI PİYANO ZİYAFETİNE DÖNÜŞÜYOR

İDSO, Türkiye Cumhuriyeti’nin İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’yü anacağı konserinde 23 Aralık Cuma akşamı Lütfi Kırdar Merkezi’nde dinleyicilerine piyano ziyafeti sunacak.

Saat 20.00’de başlayacak İDSO DenizBank Konserlerinde, Sefiller Müzikali Yönetmeni Şef Joseph Suilen yönetimindeki İDSO’nun eşlik edeceği, Devlet Sanatçısı Piyanist Ayşegül Sarıca dinleyicilerle buluşacak.

İDSO DENİZBANK KONSERLERİNDE İNÖNÜ’YÜ ANMA AKŞAMI PİYANO ZİYAFETİNE DÖNÜŞÜYOR
İDSO Denizbank Konserlerinde İnönü Anılacak

Şef Joseph Suilen

Josef Suilen, Londra’da Covent Garden Kraliyet Opera Salonu’nda, Carlos Kleiber ve Bernard Haitink’in asistan şefiydi. Kraliyet Hollanda Bandosu, Brabant Oda Orkestrası ve Nijmegen Üniversitesi Senfoni Orkestrası’nın daimi şefliğini yaptı. Radyo Filarmoni Orkestrası, Limburg Senfoni Orkestrası, Brabant Senfoni, Het Gelders Orkestrası, Zeeland Senfoni, Bochum Senfoni, Moravian Filarmoni, State Opera Ukrayna, State Opera Bulgaristan gibi birçok Avrupa orkestrasını da misafir şef olarak yönetti.

Şef Joseph Suilen

Devlet Sanatçısı Piyanist Ayşegül Sarıca

Ayşegül Sarıca, 1959’da Marguerite Long – Jacques Thibaud Uluslararası Yarışması’na katılıp “Prix de la Ville de Paris – Paris Şehri Ödülü”nü kazandı. 1968’de Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın solist kadrosuna girdi. 1971’de Türkiye’de “Devlet Sanatçısı” unvanını kazandı, ayrıca Fransız Kültür Bakanlığı tarafından da “Chevalier de l’Ordre des Arts et Lettres” nişanına layık görüldü. Sanatçı, 1991 yılında Hikmet Şimşek yönetimindeki Macaristan Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde Cemal Reşit Rey’in “Katibim” Çeşitlemelerini CD’ye kaydetti. Türkiye’nin en başarılı orkestralarıyla pek çok sonat, konçerto ve resital kayıtlarından oluşan CD’leri vardır.

Devlet Sanatçısı Piyanist Ayşegül Sarıca

Konserde, değerli kompozitörler Robert Schumann’ın La Minör Piyano Konçertosu op. 54, Georges Bizet’nin Arlesienne Süitleri 1 ve 2 eserleri icra edilecek.

İDSO Müdürü Sezai Kocabıyık: “Bu haftaki konserimizde cumhuriyet tarihimizin ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’yü anacağız. Bu klasik müzik akşamında başarılı piyanistimiz Ayşegül Sarıca’ya eşlik ederek piyano ağırlıklı bir program icra edeceğiz. İstanbullu müzik ve sanatseverleri Lütfi Kırdar Merkezi’ndeki konserimizde görmek istiyoruz.” diyor.

PROGRAM:

  • ROBERT SCHUMANN: LA MİNÖR PİYANO KONÇERTOSU OP. 54
  • GEORGES BIZET: ARLESIENNE SÜİTLERİ 1 VE 2

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here