İki Yıl Aradan Sonra Yılmaz Güney Film Festivali

0
79
İki Yıl Aradan Sonra Yılmaz Güney Film Festivali

Batman Belediyesinde iki yıl aradan sonra  Yılmaz Güney Sinema Salonu’nun bulunduğu kentte 7. Yılmaz Güney film festivali gerçekleştirilecek. Film Festivali, 27-29 Nisan tarihlerinde “Umut’la Yol’dayız, Duvar’ları aşıyoruz” sloganıyla yedinci kez sinemaseverlerle buluşacak.

2001 yılında, sinema salonu olmayan Batman’da, belediye tarafından Yılmaz Güney Sinema Salonu yaptırılıp hizmete açıldı. Kentteki sosyal, sanatsal ve kültürel etkinliklere ev sahipliği de yapan salon, kentin AVM’lerdeki cep sinemaları dışındaki tek sineması ve bağımsız filmlerin yer alabildiği sinema olarak hizmet verdi. Bu süreçte binlerce filme ev sahipliğini yapan sinema salonu aynı zamanda Yılmaz Güney Film Festivaline ev sahipliği yaptı. Kentin gelişiminde büyük bir öneme sahip olan sinema salonu 30 Ocak 2017 yılında tadilat esnasında çıkan yangın nedeniyle kullanılamaz haline geldi. Belediye başkanının görevden alınması sonrası Eylül 2016’da kayyum olarak atanan Vali Yardımcısı Şevket Ertuğ Aksoy, Yılmaz Güney Sineması’nın yeniden imar edileceğini internet sitesi üzerinden duyursa da kayyum tarafından yapılan en son açıklama da ise salon yerine cami ya da park yapılacağı açıklandı. Kentlinin isteği sinema salonu olduğu halde yurttaşların park ve cami arasında bir tercihe zorlanması işin trajik yanıdır.
Alternatif sinema salonu olmadığı için iki yıldır yapılamayan Yılmaz Güney Film Festivali, bu yıl Ortadoğu Sinema Akademisi tarafından yapılacak. 2 yıl aradan sonra yeniden düzenlenecek olan 7. Yılmaz Güney Film Festivali, 27-29 Nisan tarihleri arasında Batman’da gerçekleştirilecek festivalin sloganı ise “Umut’la Yol’dayız, Duvar’ları aşıyoruz.”
GÖSTERİM MEKANLARI
Festival bu yıl kentte sinema salonu olmadığı için Batman Barosu Sinema Salonu ile Petrol İş Sendikası Sinema Salonu’nda gerçekleşecek.
 Gösterim Mekanları