İDSO DenizBank Konserleri’nde Ocak Ayının İkinci Konseri Cemal Reşit Rey

0
56
İDSO-Orkestrası

İDSO DenizBank Konserleri’nde Ocak Ayının İkinci Konseri Cemal Reşit Rey (CRR) Konser  Salonu’nda…  Konserin Orkestra Şefi Alfonso Scarano…

İSTANBUL DEVLET SENFONİ ORKESTRASI, 18 OCAK 2019 CUMA AKŞAMI VİYOLA SANATÇISI TATJANA MASURENKO’YA EŞLİK EDECEK                                             

İDSO DenizBank Konserleri İstanbulluları klasik müzikle buluşturmaya devam ediyor. Her Cuma akşamı İstanbul’un çeşitli salonlarında müzikseverlere klasik müzik ziyafeti sunan İDSO, 18 Ocak 2019 Cuma akşamı saat 20.00’de  Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu ’nda Orkestra Şefi  Alfonso Scarano yönetiminde  solist Tatjana Masurenko ’ya ( Viyola ) eşlik edecek.

Orkestra Şefi Alfonso Scarano

 Konserde;  Camille Saint-Saens’in “ Danse Macabre”, ( * ) William Walton’ın               

“ Viyola Konçertosu” ( ** ) ve Rimsky Korsakov’un “ Şehrazat Senfonisi, Op. 35”

 ( *** )  adlı eserleri icra edilecek.

( * )  Danse Macabre Op.40, Ölülerin Dansı ( ya da İskeletlerin Dansı), Fransız besteci Camille Saint-Saens’in  Fransız şair Henri Cazalis’ in eski bir boşinan üzerine yazdığı bir şiiri kullanarak bestelediği ses ve piyano  için bir şarkıdır. Camille Saint-Saens’in en bilinen bestelerindendir. İlk kez 1872’de seslendirilmiştir. İki yıl sonra besteci eser üzerinde yeniden çalışarak vokal partisini kemana vermiş ve  eseri biraz da genişleterek bir senfonik şiire dönüştürmüştür.

solist Tatjana Masurenko ’ya ( Viyola

( ** ) Konçerto, çağdaş dönem ingiliz müziği’nin en önemli temsilcilerinden biri olan William Walton   tarafından dönemin ünlü viyola solisti Lionel Tertis için 1928 yılında yazılmıştır.Başlangıçta dört bölüm olarak tasarlanan eser aksine üç bölüm olarak tamamlanmıştır.

 (*** )  Şehrazad, Op.35, Rus müzisyen Nikolay Rimsky Korsakov tarafından 1888 yılında bestelenen   senfonik suittir. Binbir Gece Masalları‘ndan esinlenilen eser, Rus müziği ve Nikolay Rimsky  Korsakov’a     özgü özellikleri bir araya getirir ve şaşaalı, renkli orkestrasyona yer veren, İmparatorluk Rusyası tarihine has doğuya ilgiyi, daha genel anlamda da oryantalizmi bünyesinde barındıran bir çalışma olarak ön plana çıkar. Rimsky -Korsakov’un en popüler çalışması olduğu düşünülür.

İDSO Müdürü & Program Koordinatörü Bülent Evcil; “18 Ocak 2019 Cuma akşamı gerçekleştirilecek konserimizde tüm müzikseverleri Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda görmekten mutluluk duyacağız. Bu klasik müzik akşamını hep beraber yaşayalım” diyor. 

PROGRAM :

  • Camille Saint-Saens “ Danse Macabre
  • William Walton  Viyola Konçertosu”

                                      — ARA—

  • Rimsky Korsakov  “ Şehrazat Senfonisi, Op. 35”  
PAYLAŞ
Önceki İçerikEvliya Çelebi’nin İstanbul Seyahatnamesinde Göre Su İle İlgili İnanışlar Ve Söylenceler
Sonraki İçerikBaşka Yalnızlıklara
Önder Aydın
Önder Aydın, Sanat Duvarı kurucusu ve proje yöneticisidir. Lisans eğitimine İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde devam ederken ara vererek Nazım Hikmet Akademisi Sinema bölümünde 2 yıl eğitim aldı. Ardından lisans eğitimini bitirerek İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı'nda yüksek lisans eğitime başladı. Eğitimci olarak başladığı iş yaşamını Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ve Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak kurucusu olduğu "SEO Gezegeni" dijital ajansında sürdürmektedir. Sanatın edebiyat ve sinema dallarıyla ilgilidir. Akademik çalışmalar yapar, sanat ile bilimi hayatının her alanınına uygular. İstanbul'un kaotik ortamını terk ederek İzmir'e yerleşmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here