İçinde Birçok Ögeyi Barındıran Bir Film: Muhasebeci

0
459
İçinde Birçok Ögeyi Barındıran Bir Film: Muhasebeci
İçinde Birçok Ögeyi Barındıran Bir Film: Muhasebeci

*Bu içerik spoiler içermektedir.

2016 yapımı olan Muhasebeci (The Accountant), benim gibi aksiyon filmlerine karşı pek ilgisi olmayan birini bile tatmin edecek bir film. IMDb’den 7,4 puan alan Muhasebeci‘nin yönetmen koltuğunda Gavin O’Connor oturuyor. 2 saat 8 dakikalık filmin başrollerini ise Ben Affleck, Anna Kendrick ve J.K. Simmons paylaşıyor.

Muhasebeci (The Accountant)

Filmde, Christan Wollf (Ben Affleck)’a küçük yaşlarda otizm tanısı konulmuştur ve bununla birlikte hayatının her daim sıkıntılar içinde geçeceğinin ilk işaretleri verilmiştir. Christian’ın babası orduda yer aldığından olsa gerek oldukça sert bir karaktere sahiptir. Ayrıca Christian’ın bir de kardeşi vardır. Film, devamlı olarak yeniyle eski arasında bağlantı kurarak ilerler. Christian’ı durumundan dolayı, o zamanlar özel çocukların eğitimiyle ilgilenen bir öğretmene getirirler. Fakat Christian’ın babası öğretmenin tekniklerinden memnun kalmaz ve Christian’ı kendi yöntemleriyle eğitmeye karar verir. Tüm bu sorunlarına rağmen Christian, çok yüksek bir matematik zekasına sahiptir. Gün geçtikçe de bunu geliştirir.

Muhasebeci (The Accountant)
Muhasebeci (The Accountant)

Kendisine meslek olarak muhasebeciliği seçen Christian, zekasını mesleğinde de gösterir. Çocukluğuna göre daha sakin bir karaktere sahip olan Christian’ın sakin yaşamının arkasında onunla bir zamanlar bağlantısı olan çok tehlikeli kişiler bulunmaktadır. Normal birisinin, bildiği o kadar sırra rağmen sağ kalamayacağı bu durumdan Christian hastalığından ve insanlarla zor iletişim kurabildiğinden ötürü hayatına devam etmeyi başarmıştır. Tehlikeli kişilerle çalıştığı kadar normal işlerde de çalışıp dikkat çekmemeye çalışan Christian, bir robotik firmasına iş için başvurur.

2016 yapımı olan Muhasebeci (The Accountant)
2016 yapımı olan Muhasebeci (The Accountant)

Christian’ın yeteneğini fark edip onu işe almaya karar verirler. Christian’ın da kısa bir zamanda, kendisiyle aynı departmanda çalışan Dana Cummings (Anna Kendrick)’in fark ettiği mali bir açığın nedenini bulur. Tam bu sırada şirketin önemli ortaklarından birisi öldürülür ve bunun üzerine Christian işten kovulur.

Filmin buraya kadar olan kısmı ve devamı için söyleyebileceğim en önemli şey, büyük bölümü dövüş sahnelerinden oluşan ve diğer ögelerin çok arka planda kaldığı aksiyon filmlerinin çok ötesinde olduğudur. Ayrıca senaryonun işlenişi baştan sona sizi ekrana kilitlemeyi temin eder.

Sonuna kadar heyecanla izlediğim The Accountant filmini tavsiye eder, güzel filmlerle dolu günler dilerim.

PAYLAŞ
Önceki İçerikZaman Tüneli
Sonraki İçerikGözlerine Bakıp
Güneş Özcan
12 Mart 1998’de Bakırköy/İstanbul’da doğdum. Ortaokul yıllarımdan beri yazı yazmakla ilgilendim ve çeşitli hikaye ve denemeler yazdım. Son üç yıldır sinemayla ve tiyatroyla ilgileniyorum. Bir buçuk yıl boyunca çocuk tiyatrosunda ve yetişkin tiyatrosunda oynadım. ‘Bütün dünya bir sahnedir ve kadın erkek herkes ancak birer oyuncu.’