Boks filmlerinin alışık olduğumuz hatta sıkıcı gibi gördüğümüz yapısından bir nebze olsun uzaklaşmış bir boksör hikâyesi Hands Of Stone. Boks tarihinin efsane isimlerinden biri olan Roberto Duran nasıl koşullardan geçip hayatını kazanmaya ve aşkına sahip çıkarak dünyaya kendini ispatladığının hikâyesini bizlere aktarıyor. Panama sokaklarından mango çalması ile zaten hayata küçük yaşta kafa tutmaya başlıyor. Anne ve kardeşlerini doyurmak için çaldığı mango daha sonra ailesi ile karısını mutlu etmek adına savaştığı yolun başlangıcı olarak karşımıza çıkıyor. Dik başlı ve alaycı yapısı ile sorunlarla baş ederek rakiplerini alt ederek hem kendi hem de ülkesinin zorlamalara boyun eğmeyeceğini gösteriyor. Çoğu zaman hırsı ve öç alma duygusuna yenilse de tekrardan ayağa kalkma çabasını bizlere anlatıyor. Âşık olduğu ve deli gibi sevdiği karısına nasıl bağlı olduğu ve ne kadar kavga etseler de ondan hiçbir zaman vazgeçmeyeceğini film bizlere aşk dolu sahneler ile betimliyor.

Ray Archel karakterine ise ünlü aktör Robert de Niro hayat veriyor.
Ray Archel karakterine ise ünlü aktör Robert de Niro hayat veriyor.

Hands Of Stone

Jonathan Jakubowicz imzalı filmin başrollerinde kaliteli isimler ye alıyor. Roberto Duran rolüne Egdar Ramirez’den daha iyisi olamazdı gibi duruyor. Ray Archel karakterine ise ünlü aktör Robert de Niro hayat veriyor. Öyle ki gerçekten Robert de Niro’nun ne kadar iyi bir oyuncu olduğunu bu filmde bir kez daha anlıyoruz.

Duran’ın rakibi Amerikalı Sugar Ray olarak karşımıza Usher çıkıyor.
Duran’ın rakibi Amerikalı Sugar Ray olarak karşımıza Usher çıkıyor.

Duran’ın rakibi Amerikalı Sugar Ray olarak karşımıza Usher çıkıyor. Evet, Usher Amerikalı siyahî boksör karakterine uymuş gibi gözüküyor filmde.

Duran’ın eşi Felicidad Iglesias olarak karşımıza güzeller güzeli Ana de Armas çıkıyor.
Duran’ın eşi Felicidad Iglesias olarak karşımıza güzeller güzeli Ana de Armas çıkıyor.

Duran’ın eşi Felicidad Iglesias olarak karşımıza güzeller güzeli Ana de Armas çıkıyor. Filmde, çocukluktan itibaren hayatta tutunmaya çalışan ve sonunda bir boksör olup sevdiği kadın ile beraber olan Duran’ın ve onun efsane antrenörü Archel’ın neler yaşadığını görüyoruz. Panama kanalı ile alakalı politik sebeplerin dâhil olduğu filmde Amerikalı insanlar ve onların baskılarından nefret eden bir boksörü karşımızda görüyoruz. Duran ne kadar çok kazanmaya devam ederse ülkesinin egemenliğini o kadar yüksekte tutacağına inanıyor. Böylece hem kendi ile ailesi için mücadele ederken diğer yandan halkının kurtarıcı simgesi olduğunu düşünerek onları şereflendirmeye devam ediyor. Boks tarihinde efsane olan Roberto Duran’ın hikâyesi izlenmesi gereken bir o kadarda ders niteliğinde bir yapıt olarak bizlere sunuluyor.  Okuduğunuz için, Teşekkürler.

Hands Of Stone
Hands Of Stone

Özetlersek;

Jonathan Jakubowicz’in yönettiği başrollerinde Edgar Ramirez, Robert de Niro, Usher Raymond, Ana de Armas, Ruben Blades, Ellen Barkin gibi isimlerin bulunduğu 2016 yılı yapımı Hands Of Stone boks tarihinde kendine efsanevi bir yer edinen Roberto Duran’ın hayatını bizlere anlatıyor.

Çocukluktan yetişkinliğe kadar yaşadığı zorluklar, politik olaylar, Panama kanalının siyasi yansımaları, karısı ile nasıl tanıştığı ve âşık olmalarını ile hayat kurmaları ayrıca karısını ne kadar çok sevdiğini bizlere her seferinde göstermesi, antrenörü ve sonradan manevi babası saydığı Ray Archel ile tanışması ve kazandıkları başarılar filmde oldukça akıcı anlatılıyor. Duran hırsı ve intikam alma çabasında olmasından dolayı çoğu zaman yenilgiye uğramasına ama iyi bir zekâ ile stratejisini belirleyerek ilerlemesi onun tekrar ayağı kalkarak kazanmaya devam etmesi filmde oldukça başarılı bir şekilde gösteriliyor. Panama sokaklarından lüks yaşama uzanma hikâyesinde Duran hiçbir zaman geldiği yeri unutmadığını filmde her seferinde tekrarlıyor. Ülkesini gururlandırma, ailesini iyi bir yaşam standardında tutma ve kendi öz benliğine olan inancı ile hayata tutunma çabası aktarılan Hands Of Stone filmi gerçekten diğer boks filmlerinden kendini ayırmışa benziyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here