Günün Çorbası / Tiyatro

0
72
Günün Çorbası / Tiyatro

Herkese merhabalar,

Bu sene ilk defa bir devlet tiyatrosu oyununa gittim. Devlet tiyatroları koydukları oyunları, oyuncuları ve kalitesi ile kendinden söz ettiriyor. Hele bazı oyunları var ki biletler satılmadan önce insanlar satış öncesi kuyruklar oluşturabiliyor. Bu beni çok mutlu ediyor çünkü sanat bir milletin ilerlemesi, kendini geliştirmesi adına çok önemli.

Gel gelelim oyunumuza; Günün Çorbası. Müzikal bir oyun. 1939 yılında geçiyor yani tam benim sevdiğim zamanlar. Kısaca konu; babasından kalma bir restaurantı yöneten genç adam babası için o yerin ününü devam etmek istemektedir fakat bir sorun vardır: Bailey’s çorbası ile ünlüdür ama tarifi bir türlü bulunamamaktadır. Bu büyük sorun içerisinde birde restauranta yakın zamanda New York’un ünlü gurmesinin geleceği haberi gelir…

Oyun başından sonuna kadar kendini izlettiriyor, sevdiriyor. Danslar, oyunculuklar ve oyuncuların sesleri oyunun kendi kadar güzeldi. Belli ki diğer oyunlar gibi bu oyuna da büyük bir emek verilmiş. Bu senenin en çok oynanan oyunlarından aynı zamanda ekip sıklıkla turneye çıkarak başka şehirlerde ki izleyicilerlede buluşuyor. Kısacası gitmenizi tavsiye ediyorum.

Aşağıda oyun ile ilgili detayları bulabilirsiniz.

Sanatla kalın, sevgiler.

GÜNÜN ÇORBASI

Konu: 1939 yılında New York’un en ünlü restoranlarından Bailey’s, dünyaca ünlü “Günün Çorbası” ile meşhurdur. Ancak bu çorbanın tarifini hiç kimse bilmemektedir. Herald Tribune’ ün Pulitzer ödüllü araştırmacı gazetecisi Katharine Hawks, patronu J.P. Thompson’ın isteği üzerine kılık değiştirip çorba tarifini öğrenmek için, garson olarak restorana sızar. Restoranın sahibi Stewart Bailey bir yandan evlenmek üzere olduğu sosyetik nişanlısı Tiffany Vandervanden ile uğraşırken bir yandan da aile mirası olan çorbayı korumaya çalışmaktadır. Sadık dostu barmen Franklin O’Shea ve eski sevgilisi ünlü yemek eleştirmeni Shelly DeCoco’nun da olaya dahil olmasıyla işler bir hayli ilginç ve komik bir hal alır.

Süre: 2 Perde / 2 saat 10 dakika

Yazan: Todd Mueller – Hank Boland

Çeviren & Yöneten: Taner Tunçaya

Oyuncular:

OZAN UÇAR

NERMİN KOÇAK TUNÇAY

ONUR ERTAMAN

SELMİN ARTEMİZ

GÖZDE TÜRKER

AYKAN AYDIN

SEZA YEĞİN

AYKUT SÖYÜK

VEHBİ AKINTÜRK

GÜLÇİN ARSLAN

GİZEM GENÇ

ORHAN ERGİOL

 

PAYLAŞ
Önceki İçerikMAVİ YEŞİL Dergisi 110. Sayısında
Sonraki İçerikNankörlük / Şiir
Ceren Baran Demir
Ceren Baran, 02 Ağustos 1989 doğumludur. Küçüklüğünden beri tiyatroya olan sevgisi sonucunda Haliç Üniversitesi Konservatuvar Tiyatro bölümünü kazandı. Mezuniyetinden hemen sonra akademik ingilizce-TOEFL eğitimi için NYC'a gitti. Amacı Amerika'da tiyatro alanında yüksek lisans olmasına rağmen yemeğe olan ilgisi onu başka bir yola soktu ve İstanbul'a dönerek USLA AKADEMİ'de Prof. Ekmek ve Pastacılık eğitimi aldı. Mrs. Cupcake Dessert Boutique'de stajını yaparken drama,tiyatro,el sanatları ve dans alanında eğitimler alıp,atölyelere katıldı. Şuan bir kurumda Drama Eğitmenliğinin yanında butik pastacılık yapmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here