Fehim Paşa Konağı

0
60
Fehim Paşa Konağı
Fehim Paşa Konağı

Herkese merhabalar,

Haftanın oyunu: Fehim Paşa Konağı…

Şehir tiyatrolarının biletleri haftalar öncesinden satılmaya başlamasına rağmen saat 12:00 olduğu andan itibaren koltuklar dolmaya başlıyor. Özellikle Kadiköy’de bulunan Haldun Taner Sahnesi. Bakıldığı zaman çok mantıklı geliyor tabi… Hem ulaşımı kolay hem oyunlar güzel hem de bilet fiyatları uygun. Durum böyle olunca satışlar açılır açılmaz boş koltuk bulmak neredeyse imkansız hale geliyor. Ancak oyun günü  kapıda beklemek gerekiyor. Eğer boş koltuk olursa sizi alabiliyorlar. Hiç bu riske girmek istemedim ama bir gün şansımı denemek istiyorum belli olmaz 🙂

Ailem ile tiyatroya gideceğim zaman onlara hitap eden bir oyun bulmak için ince eleyip sık dokuyorum. Benim gibi oyunculuk, teknik, dekor, kostümleri incelemiyorlar tabi 😀 Komik, eğlenceli bir oyun tercih ediyorlar. Araştırmam sonucu Fehim Paşa Konağı‘nı buldum. Konusu, içeriği, oyunları ve resimleri çok hoşuma gitti. Hemen aldım. Kağıthane bizim için uzak olmasına rağmen sahnesinin ve koltuk diziliminin güzel olmasından dolayı tercih ediyoruz.

Fehim Paşa Konağı'nın konusu; Turgut Özakman'a 1979 yılında Büyük Ödül kazandıran Fehim Paşa Konağı, 1908 yılında, 2. Meşrutiyetin arifesinde, Abdülhamit'in İstibdadının son dönemlerinde geçer.
Fehim Paşa Konağı’nın konusu; Turgut Özakman’a 1979 yılında Büyük Ödül kazandıran Fehim Paşa Konağı, 1908 yılında, 2. Meşrutiyetin arifesinde, Abdülhamit’in İstibdadının son dönemlerinde geçer.

Gel gelelim oyunumuza

Fehim Paşa Konağı‘nın konusu; Turgut Özakman‘a 1979 yılında Büyük Ödül kazandıran Fehim Paşa Konağı, 1908 yılında, 2. Meşrutiyetin arifesinde, Abdülhamit’in İstibdadının son dönemlerinde geçer. Eski Kabadayı Rasim Baba’nın oğlu Yusuf gölge oyunuyla ilgilenmektedir. Bu durum Rasim Babayı rahatsız etmektedir. Oğlunun da kendisi gibi Fehim Paşa’ya bağlı ünlü bir kabadayı olmasını isteyen Rasim Baba, oğlunu Fehim Paşa’nın konağına götürür. Fakat Yusuf’un karagöz oynatıcısı olduğu öğrenilince, Rasim baba büyük bir hayal kırıklığı yaşar. Oğlu Yusuf, konaktaki kadınları eğlendirmek için bizzat Fehim Paşa tarafından gölge oyuncusu olarak görevlendirilir. Bir de üstüne Yusuf, Fehim Paşa’nın kızına âşık olunca büyük siyasi karışıklıkların, iktidar kavgalarının ortasında eğlenceli bir olaylar dizisi gelişir.

Oyun perdesi açılır açılmaz oyuncuların söylediği müzik ile daha o anda oyunu sevmeye başlıyorsunuz. Oyuncuların hepsi bir platform üzerine kurulmuş dekor içerisinde oturuyor, sıraları geldikçe oyunun içine giriyorlar. Ara sıra arkaya geçiyorlar fakat bir kaç dakika sonra gelip yerlerine oturuyorlar.12. Gece’den sonra algılarım bir kez daha yıkıldı. Hep alışmışsınızdır ya oyuncular çıkar, sonra gelir.. Burada öyle değil. Hepsi orada oturuyorlar, arada konuşuyorlar, gülüyorlar. Sanki onların kostümlü provasını izliyormuş gibi…

Benimle birlikte diğer izleyenlerde güzel, müzikli, komik, zevkli, eğlenceli bir gece geçirdiğini düşünüyorum ve kesinlikle izlemenizi öneriyorum.

Oyun hakkında bilgiler;

Yazan : TURGUT ÖZAKMAN
Yöneten : KEMAL KOCATÜRK
Dramaturgi : HİLMİ ZAFER ŞAHİN
Sahne Tasarımı : MEHMET EMİN KAPLAN
Kostüm Tasarımı : ALMİLA ALTUNSOY
Işık Tasarımı : MURAT İŞÇİ
Yönetmen Yardımcısı : AHHAN ŞENER, PINAR DEMİRAL, GÜLSÜN ODABAŞ
Süre : 160 DAKİKA / 2 PERDE
OYUNCULAR
ALİ KARAGÖZ, BAHTİYAR ENGİN, CİHAN KURTARAN, ÇAĞATAY PALABIYIK, GÜLSÜN ODABAŞ, HAMİT ERENTÜRK, MURAT OZAN, MURAT ÜZEN, NAZAN YATGIN PALABIYIK, NEVZAT ÇANKARA, ORHAN HIZLI, PELİN BUDAK, PINAR DEMİRAL, SELÇUK SOĞUKÇAY , SERKAN BACAK, VOLKAN AYHAN, ZEYNEP CEREN GEDİKALİ

 

PAYLAŞ
Önceki İçerikNecla’nın Paltosu
Sonraki İçerikKürk Mantolu Falan
Ceren Baran Demir
Ceren Baran, 02 Ağustos 1989 doğumludur. Küçüklüğünden beri tiyatroya olan sevgisi sonucunda Haliç Üniversitesi Konservatuvar Tiyatro bölümünü kazandı. Mezuniyetinden hemen sonra akademik ingilizce-TOEFL eğitimi için NYC'a gitti. Amacı Amerika'da tiyatro alanında yüksek lisans olmasına rağmen yemeğe olan ilgisi onu başka bir yola soktu ve İstanbul'a dönerek USLA AKADEMİ'de Prof. Ekmek ve Pastacılık eğitimi aldı. Mrs. Cupcake Dessert Boutique'de stajını yaparken drama,tiyatro,el sanatları ve dans alanında eğitimler alıp,atölyelere katıldı. Şuan bir kurumda Drama Eğitmenliğinin yanında butik pastacılık yapmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here