FabulaSahne 2018 yılı itibarıyla, Sirkeci’de

0
28
FabulaSahne 2018 yılı itibarıyla, Sirkeci’de

FabulaSahne 2018 yılı itibarıyla, Sirkeci’de,
kuruluşu 540 yıl öncesine dayanan bir hamam içerisinde yer alan
HodjaPasha Gösteri ve Etkinlik Merkezi çatısı altında yolculuğuna başlıyor.

Modern tiyatro metinleriyle; günümüz insanına ve insanın kendini hayatta var etme derdine selam çakmak;  göz kapatılan toplumsal yaralara üflemek hedefiyle kurulmuş bir oluşum FabulaSahne.

Yüzyıllar öncesinde inşa edilmiş bir mekânın tarihi atmosferinde;
klasik sahne ve sahneleme düzeninden ayrı durarak;
kimi zaman geçmişe kimiyse geleceğe uzanarak bu güne sesleniyor.

Sanat Yönetmenliğini Mesut Vural’ın,
Yapım Yönetmenliğini ise Türkü Hazer’in yürüttüğü FabulaSahne,
15 Şubat’ta Arnold Wesker’in “Dört Mevsim” oyununu
Zeynep Kızıltan ve Şerif Bozkurt kadrosuyla seyirciyle buluşturuyor.

Dört Mevsim hakkında;

Arnold Wesker 1964 yılında Dört Mevsim’i yazdığında, önceki oyunlarından oldukça farklı olan yapısı izleyici ve eleştirmenleri çok şaşırtmış, sert tepkilerle karşılaşmıştır. “Sevgisizlik her eylemi bozar, zavallılaştırır. İşte Dört mevsimi bunun için yazdım” der Wesker bu eleştirilere cevaben.

Adam ve Beatrice terk edilmiş bir eve bir yıl geçirmek üzere girerler. Geçmiş ilişkilerinin tortuları, hayal kırıklıklarına rağmen ve ‘dair, o evde dört mevsim geçireceklerdir.  “Aşkın denenmiş davranışları”ndan kaçamasalar da, aşkı yeniden doğurup yaşatabileceklerine olan inançlarını korumaktadırlar.

Pek çok ışıldayan aşkın; içinde eriyip gittiği bencillikler, özgüvensizlikler, inançsızlıklar ve öfkeler kısır döngüsü Adam ve Beatrice’i,  başladıkları noktaya öncekinden daha yorgun bir halde geri mi döndürecektir…?

Aslında ne Adam “erkeği” ne Beatrice “kadını” ne de o boş ev bir “rahmi” temsil etmez. Ve fakat tüm aşkların aynasıdır onların hali. Birbirlerine mi kendi içlerine mi geçmişlerine mi geleceklerine mi konuştukları belirgin değildir. Bunun da bir önemi yoktur aslında…

Yazar: Arnold Wesker
Yönetmen: Mesut Vural
Oyuncular: Zeynep Kızıltan, Şerif Bozkurt

Işık Tasarımı: Soner Çevikbaş
Afiş Ebru Tasarımı : Başak Kızıltoprak

Mekan: HodjaPasha Kültür Merkezi
Hocapaşa Hamamı Sk. No:3.B Sirkeci/İstanbul

PAYLAŞ
Önceki İçerikYanına Geleceğim Günü
Sonraki İçerikMavilere Rastladılar
Önder Aydın
Önder Aydın, Sanat Duvarı kurucusu ve proje yöneticisidir. Lisans eğitimine İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde devam ederken ara vererek Nazım Hikmet Akademisi Sinema bölümünde 2 yıl eğitim aldı. Ardından lisans eğitimini bitirerek İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı'nda yüksek lisans eğitime başladı. Eğitimci olarak başladığı iş yaşamını Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ve Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak kurucusu olduğu "SEO Gezegeni" dijital ajansında sürdürmektedir. Sanatın edebiyat ve sinema dallarıyla ilgilidir. Akademik çalışmalar yapar, sanat ile bilimi hayatının her alanınına uygular. İstanbul'un kaotik ortamını terk ederek İzmir'e yerleşmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here