Ebru Sanatı Gerçeğe Yakın Deneyim Farkıyla Artık Tabletinizde Ve Akıllı Telefonunuzda

0
1125
Edru Uygulaması Cep Telefonunda Ve Tablette
Edru Uygulaması Cep Telefonunda Ve Tablette

Ebru meraklıları, geleneksel sanat âşıkları, yaratıcılıkta sınır tanımayanlar; Edru adlı yeni dijital uygulama ile tabletinizden ya da akıllı telefonunuzdan tüm maharetinizi gösterebilirsiniz. Sanatı suya resmetmek ne kadar inanılması zor bir tanımlama ise dijital teknoloji telefonunuzun ekranını artık bir Ebru atölyesine dönüştürüyor demek de o kadar mucizevî olsa gerek.

Tarihi 7’nci yüzyılda Çin’de hüküm süren Tang hanedanlığına dayanan, oradan İpek Yolu ticareti ile 15’nci yüzyılda Anadolu’ya taşınan Ebru sanatı geleneksel özelliklerini koruyarak yeni nesil teknoloji dokunuşuyla özelliklerinden hiç bir şeyi kaybetmeden sanal âleme taşındı. Edru hem Android hem de IOS sistemli aygıtlarda kullanılmak üzere suya resmetme tekniklerini bire bir telefon veya tablet ekranına uygulamanız için geliştirildi.

Uygulamanın en önemli farkı piksel tabanlı teknoloji ile değil vektörel grafik yapısıyla tasarlanmış olması. Bu altyapı kullanıcılara tam anlamıyla gerçek bir Ebru deneyimi yaşatıyor. Böylelikle eserinizi rahatlıkla yazıcınızdan çıktı olarak alıp duvarınıza asabilir ve arkadaşlarınıza gösterebilirsiniz. Ne kadar gerçekçi bir deneyim yaşattığını görmek için Youtube videomuza bir göz atın.

https://www.youtube.com/watch?v=PXpvpt53SCE

Kullanıcılar için tasarlanmış damlatma, serpme, tarak, kavis gibi çeşitli özellikleri, birçok fırça seçeneğinin yanı sıra mavinin en koyu tonundan ateş kırmızısına, nane tazeliğindeki yeşil tonlardan göz kamaştırıcı sarıya kadar uzanan renklerin istediğiniz her tonunu bulma ayrıcalığı ile dilediğiniz Ebru modelinizi oluşturabilirsiniz.

Renkleri ekranınıza damlatın, bir fırça seçin, ister parmağınızı isterseniz tablet kaleminizi bir Ebru bizi gibi kullanın ve ustaca Ebru çalışmanızı hazırlayın. Eserinizi isterseniz dijital olarak kaydedebilir, sosyal medya aracılığıyla arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Dilerseniz de tuval üzerine ya da bir tişört üzerine çıktı olarak alıp eserinizi saklayabilir veya hediye olarak verebilirsiniz.

Edru uygulamasının geliştiricileri, bir yıldan uzun süredir üzerinde çalıştıkları uygulamanın muhteşem bir resim ve eğlence uygulaması olduğunu, uygulamayı hayata geçirdikleri için çok mutlu olduklarını, bu sayede geleneksel Türk sanatı Ebru’nun daha geniş kitlelere ulaşacağını ve bu sanata meraklıların sayısının her geçen gün artacağını belirtti. Uygulamayı hem usta sanatçıların hem de yeni kullanıcıların tercihlerine göre esnek bir şekilde tasarladıklarını vurgulayarak eski ile yeniyi bir araya getirmenin heyecanını yaşadıklarını söyledi.

Daha fazla bilgi için http://edru.lu adresine tıklayın. Ayrıca sosyal medya hesaplarından da takip edebilirsiniz.

Edru uygulamasını App Store ve Google Play’den indirmek için hemen tıklayınız.

PAYLAŞ
Önceki İçerikGözlerinde Batmak İstersem… / Çeviri Şiir
Sonraki İçerikYüz Estetiği
Julien Passinhas
Müzisyen, tasarımcı ve insan hakları savunucusu olan Julien Passinhas zamanının büyük bölümünü Edru uygulaması projesinde proje yöneticisi olarak geçirmektedir. Halen Lüksemburg'ta yaşayan Julien Passinhas Edru uygulamasını geliştirme fikrine küçük kızının ilham olduğunu belirtti. Atölyesinde ebru teknesinde ilk çalışmalarını yapan kızının kullandığı tablette de ebru çalışması yapmak istediğini söylemesi üzerine uygulamayı yapmaya karar verdiğini, bunun üzerine yaklaşık bir yıllık bir çalışma sonucunda Kasım ayının başında uygulamayı tamamladıklarını söyledi.