Doğu Ekspresinde Cinayet 10 Kasım 2017’de Gösterime Giriyor…

0
157
Doğu Ekspresinde Cinayet 10 Kasım 2017’de Gösterime Giriyor...
Doğu Ekspresinde Cinayet 10 Kasım 2017’de Gösterime Giriyor...

Polisiye roman dendiğinde akla ilk gelen isimlerden biri kuşkusuz Agatha Christie’dir. Ortaokul yıllarında tanıştığım Christie romanları basit anlatımı ve tahmin edilmesi zor hikâyeleriyle beni hemen kendine çekmişti. Özellikle Belçikalı dedektif Hercule Poirot’nun zekâsı ve olayları çözümlemesi hayranlık uyandırmıştı. Christie’nin şuana kadar okuduğum kitapları arasında en sevdiğim ve unutamadığım romanı Doğu Ekspresinde Cinayet oldu. Christie’nin 1934 yılında yazdığı kitabındaki hikâye de 1930larda geçmektedir. Doğu Ekspresi (Şark Ekspresi) 1883 ile 1977 yılları arasında İstanbul ve Paris arasında sefer yapan trendir. İstanbul’dan Paris’e doğru yola çıkan tren bir süre sonra kara saplanarak içindeki yolcularla beraber mahsur kalır. Bu sırada gece yolculardan biri bıçaklanarak öldürülmüştür. Yardım bekleyen trende kanıtlar ortadan kaybolmadan önce cinayeti çözmek, tesadüfen trende bulunan, Belçikalı dedektif Hercule Poirot’ya kalır.

Doğu Ekspresinde Cinayet
Doğu Ekspresinde Cinayet

Orijinal adı Murder on the Orient Express olan kitabın ilk uyarlaması 1974 yılında Sidney Lumet’in yönetmenliğinde beyazperdeye aktarılmış, filmde Albert Finney, Lauren Bacall, Ingrid Bergman gibi isimler rol almıştır. 1977 yılında Türkiye’de gösterime giren film İstanbul’daki sahneleri nedeniyle eleştirilmiştir. 6 dalda Oscar’a aday gösterilmiş ve Ingred Bergmen en iyi yardımcı kadın dalında Oscar almıştır.

İkinci uyarlama ise yine Doğu Ekspresinde Cinayet ismiyle 10 Kasım 2017’de gösterime girecek. Yönetmenliğini

Kenneth Branagh’ın yaptığı senaryosunu Michael Green’in yazdığı yeni uyarlamanın oyuncu kadrosunda Johnny Depp, Penélope Cruz, Willem Dafoe, Michelle Pfeiffer, Daisy Ridley gibi isimler yer alıyor. Ayrıca yönetmen Kenneth Branagh da dünyaca ünlü dedektif Hercule Poirot’yu canlandırıyor.

Açıkçası ilk uyarlamayı henüz izlemedim ancak kitabın ikinci kez beyazperdeye uyarlandığını öğrendiğimden beri heyecanla gösterime girmesini bekliyorum. Son zamanlarda izlediğimiz klasik ajan filmlerinden sıkılanların bu filmi seveceğini düşünüyorum.

İyi seyirler dilerim.

 

Doğu Ekspresinde Cinayet 10 Kasım 2017’de Gösterime Giriyor...
Doğu Ekspresinde Cinayet 10 Kasım 2017’de Gösterime Giriyor…

Filmin Künyesi

Yönetmen: Kenneth Branagh

Yazar: Agatha Christie

Senaryo: Michael Green

Oyuncular: Johnny Depp, Penélope Cruz, Willem Dafoe, Michelle Pfeiffer, Daisy Ridley

Türü: Polisiye, Gizem

Yapım: 2017

PAYLAŞ
Önceki İçerikNefesim İçinde Solgun Hüzün
Sonraki İçerikSANATÇI RUH VE ANLAŞILMAK
Elif Uzun Saatcı
Uluslararası İlişkiler mezunu, Gazetecilik Yüksek Lisans öğrencisi. Küçükken astronot olmak istiyordu, biraz büyüyünce kısa hikâyeler yazmaya başladı. Hayali, bir gün yazacağı senaryonun filmini çekmek.