“Derin Uyku” Karma Sergi

0
979
“Derin Uyku” Karma Sergi

6 Mart –2 Nisan2019

Açılış kokteylimiz 6 Mart Çarşamba günü 16.30-19.30 saatleri arasında olacaktır.

“Derin Uyku” Karma Sergi

 F Sanat Galerisinin yeni sergisi ‘Derin Uyku’da farklı disiplinlerden olan fotoğraf ve heykeli bir araya getiriyor. Fotoğraf sanatçısı Yüksel Özen ile Heykel Sanatçısı Malik Bulut’un çalışmaları bu sergiyi oluşturuyor. Benan Bulut sergiyi şöyle özetliyor;

‘Derinde güzel duyguları geri getirmek isteyen bunun için zamanın hızını durdurup paralel bir boyuta davet ederken fantastik bir görsellik sunuyor Derin Uyku.

Sembollere yeni anlamlar yüklenmesi, içsel dünyalara dalış, suyun ve taşın altından bakmak, öfkesi olmayan bir sorgulama ancak yeniden yüzeye çıkıp bekleyiş, arınma dönemi. Derin Uyku’da taş ve su fiziksel sınırlarını aşıyor, taş su gibi akabiliyor elimizin altında, su ise gizemini saklayan taş gibi sağlam durabiliyor. Meditatif bir sergi Derin Uyku.’

Benan Bulut, Malik Bulut sanat serüvenini şöyle açıklıyor;

‘Sergilerim kendi içlerinde bir bütünlüğe sahip, bittiğinde başka bir basamağa geçilen duraklar olmaktan ziyade birer takımada gibiler. Her sergim bir öncekini içerebiliyorken bir sonrakini de muştulayabiliyor. Parçaların birbiriyle uyumu-uyumsuzluğu büyük bir ağı oluşturuyor, bir harita gibi. Derin Uyku’da, yaşam ve ölüm arasındaki zaman diliminde uyku halleri, savaş, güç, hayatta kalmak gibi konuların sularında; altın, volkanik taş,  mermer ve pirinç gibi malzemelerimle dolaşmaktayım. Malzemelerimin fiziksel varlıklarının ötesinde heykellerimde karanlığın, kütlenin içinde ışığın yarattığı hayatları görmeye ve  göstermeye çalışıyorum.’

Yüksel Özen ise Ophelia konsepti ile nasıl buluştuğunu John Everett Milias’ın 1852 tarihli yeşillikler içinde suya uzanmış bir kadını resmettiği güzel tablosu ile başladığını belirtiyor. Sonrasında Shakespeare’in Hamlet’ini okuduktan sonra, Ophelia’nın saflığından çok etkilendiğini dile getirerek hayal gücünün ruhunun düşlerinde beyaz giymesi çiçekler içinde bir kuğuyu andırması için uğraştı fotoğraflarında. Aşkın güzelliğini ortaya çıkarmaya çalıştı.

Sanatçı Özgeçmişleri:

Yüksel Özen

Yüksel Özen İstanbul doğumlu. Babası sayesinde fotoğraf ile tanıştı. Anadolu Üniversitesi Endüstriyel İlişkiler Çalışmalar Ekonomisi ve İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Plato Sanat Fotoğrafçılık & Görüntü Yönetmenliği bölümü okudu. Fotoğraf kulüplerinde çalıştı, merakı artınca eğitimler almaya başladı. Kendini geliştirerek filmli makineler dışında gelişen teknoloji ile dijital fotoğrafçılık alanında profesyonel olarak çalıştı. Çeşitli ajans ve yapım şirketlerinde, moda ve kast fotoğrafçılığı yaparak devam etti. İlerleyen zaman içerisinde kurgusal sanatsal fotoğraflar üretti.

Uluslararası web fotoğraf yarışmalarında deneysel, resimsel soyut fotoğrafları ile başarı ödüllerine ve sertifikalara layık görüldü. Birçok sergi ve sempozyuma katıldı.

Çeşitli dergilerde Vogue İtalia, Essence Look Over, Dark Beauty  ve 500px gibi web magazin bloglarda fotoğrafları  röportajları yayınlandı, İstanbul Mercedes Fashion Week’ de Moda fotoğrafçılığı yaptı. Fotoğraf ile ilgili çalışmalarına kendi stüdyosunda devam etmektedir.

Malik Bulut

2000 yılında Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümünden mezun oldu.

18 kişisel sergi açtı.25 Uluslararası heykel sempozyumlarına katıldı. İstanbul, New York, Chicago, Verona, Bakü’de Sanat fuarları ve sergilere katıldı.4 Ödülü bulunmakta. Dışişleri Bakanlığı üstün hizmet madalyası sahibi.

Çok sayıda eserleri devlet, üniversite ve özel koleksiyonlarda yer almaktadır. Çalışmalarını İstanbul -Kumburgaz’da kendine ait Açıkhava atölyesinde sürdürmektedir.

PAYLAŞ
Önceki İçerikKundura Sinema, Mart Ayında da Sizlerle
Sonraki İçerikEş’ar-ı Dil-ara
Önder Aydın
Önder Aydın, Sanat Duvarı kurucusu ve proje yöneticisidir. Lisans eğitimine İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde devam ederken ara vererek Nazım Hikmet Akademisi Sinema bölümünde 2 yıl eğitim aldı. Ardından lisans eğitimini bitirerek İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı'nda yüksek lisans eğitime başladı. Eğitimci olarak başladığı iş yaşamını Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ve Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak kurucusu olduğu "SEO Gezegeni" dijital ajansında sürdürmektedir. Sanatın edebiyat ve sinema dallarıyla ilgilidir. Akademik çalışmalar yapar, sanat ile bilimi hayatının her alanınına uygular. İstanbul'un kaotik ortamını terk ederek İzmir'e yerleşmiştir.