Bertolt Brecht‘in unutulmaz oyunu Üç Kuruşluk Opera, dünyaca ünlü tiyatro topluluğu Berliner Ensemble’ın prodüksiyonu ve çağdaş tiyatronun dahi yönetmeni Robert Wilson’ın yorumuyla İstanbul’da.

Üç Kuruşluk Opera, Bertolt Brecht’in yazdığı ve besteci Kurt Weill’ın müziklerini bestelediği müzikal tiyatro oyunudur.

Oyun John Gay ve Pebusch’un 18. yüzyıl İngiliz Balad operası Dilenciler Operası’nın bir uyarlamasıdır.

Kapitalist bir dünyaya Marksist bir eleştiri getiren tiyatro oyunu, ilk kez 31 Ağustos 1928’de Berlin’deki Theater am Schiffbauerdamm’da sahnelendi.

Belli belirsiz çağdışı bir Viktorya dönemi Londra’sında yer alan oyun ahlaki açıdan çökmüş, suçlu bir anti-kahraman olan Macheath’a odaklanır.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ev sahipliğinde, ENKA Vakfı sponsorluğunda 13 Mayıs Cuma ve 14 Mayıs Cumartesi günleri Zorlu Performans Sanatları Merkezi Ana Sahne’de saat 20.30‘da izleyici karşısına çıkacak Üç Kuruşluk Opera, maceralarla dolu bir antikahramanlar dünyası aracılığıyla sadece geçmişe ışık tutmakla kalmıyor, bugünün dünyasına ait çok somut gerçekleri işleyerek, günümüzü farklı bir bakış açısıyla yorumlamaya da imkân tanıyor. Üç Kuruşluk Opera, sahne sihirbazı Robert Wilson’ın sıradışı yönetmenliğinde, hareketin, ışığın, metnin ve tasarımın birbiri içine geçtiği bir 21. yüzyıl klasiğine dönüşüyor.

Mükemmel oyuncuları, kusursuz müzik ve zengin kostüm kullanımı ile Üç Kuruşluk Opera, İstanbul seyircisinin unutulmazları arasına yerleşeceği daha şimdiden anlaşılıyor.

Etkinlik biletleri Biletix’ten temin edilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here