Ankara Devinim Tiyatro 8. Sanat yılına Zeynep KAÇAR’ın yazdığı “İD – EGO VE SÜPER KAHRAMAN” adlı oyunla başlıyor

0
52
Ankara Devinim Tiyatro 8. Sanat yılına Zeynep KAÇAR’ın yazdığı “İD – EGO VE SÜPER KAHRAMAN” adlı oyunla başlıyor
Ankara Devinim Tiyatro 8. Sanat yılına Zeynep KAÇAR’ın yazdığı “İD – EGO VE SÜPER KAHRAMAN” adlı oyunla başlıyor

Ankara Devinim Tiyatro 8. Sanat yılına Zeynep KAÇAR’ın yazdığı “İD – EGO VE SÜPER KAHRAMAN” adlı oyunla başlıyor.

İD – EGO VE SÜPER KAHRAMAN

Ankara’da sanat hayatını yeni, özgün, toplumsal ve evrensel konulara değinen oyun repertuarı ile canlı tutmaya çalışan Devinim Tiyatro 8. Sanat hayatına, Zeynep KAÇAR’ın yazdığı “İD – EGO VE SÜPER KAHRAMAN” adlı oyunla merhaba diyor.

2010 yılından bu yana her sezon izleyici karşısında olan Devinim Tiyatro, toplumcu sanat anlayışı içinde belirlemiş olduğu oyun repertuarına bu sezon bir yenisini daha ekledi. Zeynep KAÇAR’ın yazdığı, Ahmet YAPAR’ın yönettiği ve Hüseyin OÇAN’ın oynadığı oyun, 22 Eylül 2018 Cumartesi günü Saat 20:30 da CerModern Açıkhava Sahnesinde prömiyer yapacak.

Zeynep KAÇAR “İD – EGO VE SÜPER KAHRAMAN
Zeynep KAÇAR “İD – EGO VE SÜPER KAHRAMAN

Zeynep KAÇAR’dan

Oyunun yazarı Zeynep KAÇAR bu oyununda kadın gözüyle erkeklerin dünyasına bakıyor ve çağımızın en büyük sorunlarından birine, cinsiyetçiliğe, eril ve feodal düzene mizahi bir dille ve soyut bir durumla değiniyor. “Batman”in İstanbul’da çekilecek filmi için oyuncu seçmelerine katılan “oyuncu” cast odasında kilitli, kostümün içine de sıkışıp kalır. Tüm çağrıları cevapsız kalır. Zaman geçtikçe daha da sinirlenen ve içindeki diğer kişiyi “ego” yu dışarı çıkaran “oyuncu” bilinçaltından geçenleri anlatmaya başlar. O konuştukça (ya da oynadıkça!) bizler de sorular sorarız; erkek gerçekten rahat, egemen ve özgür müdür, yoksa köşeli, zorba ve çıkışı olmayan bir dünyaya mı hapsolmuştur? Erkek olmak bir üstünlük müdür? Oyunun kahramanı az homofobik, epey maço, biraz aktör, biraz soytarı, çokça şişirilmiş bir erkeklik yalanı ile çağımızın süper kahramanı mıdır? Freud; ego şahlanmış bir at üzerindeki şövalye gibidir, der. Freud’a göre “id” ya da “alt bilinç” içimizdeki doyumsuz hayvandır. Yani “id” için, yalnızca ihtiyaçlarını karşılamaya odaklı, düşünmeyen, güdüsel, o andaki tatmin duygusundan başka bir şey göremeyen hayvani tarafımızdır, diyebiliriz. Peki bir “Süper Kahraman” olarak “Batman” in “ego”ları doyuma ulaşmazsa?

Ankara Devinim Tiyatro
Ankara Devinim Tiyatro

Ankara Devinim Tiyatro

Ankara Devinim Tiyatro’nun farklı biçim ve anlatım ile sahnelediği “İD – EGO VE SÜPER KAHRAMAN” adlı oyun sezon boyunca izleyici karşısında olacak.

Biletler için;

Detaylı bilgiye tiyatronun sosyal medya hesaplarından, ankaradevinimtiyatro@gmail.com adresinden ya da 0535 475 05 68 nolu telefona whatsapp mesajı yazarak ulaşabilirsiniz. Biletler biletinial.com da satışta…

PAYLAŞ
Önceki İçerikKıbrıs’ta Modern Sanat
Sonraki İçerikBiz Bu Vatanı Karşılıksız Sevdik
Önder Aydın
Önder Aydın, Sanat Duvarı kurucusu ve proje yöneticisidir. Lisans eğitimine İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde devam ederken ara vererek Nazım Hikmet Akademisi Sinema bölümünde 2 yıl eğitim aldı. Ardından lisans eğitimini bitirerek İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı'nda yüksek lisans eğitime başladı. Eğitimci olarak başladığı iş yaşamını Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ve Dijital Pazarlama Yöneticisi olarak kurucusu olduğu "SEO Gezegeni" dijital ajansında sürdürmektedir. Sanatın edebiyat ve sinema dallarıyla ilgilidir. Akademik çalışmalar yapar, sanat ile bilimi hayatının her alanınına uygular. İstanbul'un kaotik ortamını terk ederek İzmir'e yerleşmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here